Almanya’da Kimya Eğitimi

1011
Almanya’da Kimya Eğitimi
Edu vizyon yurtdışı eğitim danışmanlığı

Almanya’da Kimya Eğitimi

Almanya’da Kimya eğitimi hakkında Internet te ki en kapsamlı araştırma sayfasına hoş geldiniz. 🙂 Yaklaşık 10 gün lük bir çalışma sonrasında Edu Vizyon yurtdışı eğitim danışmanlığı ve Felix Academy aday öğrencileri için harika bir kaynak olacağına hiç şüphem yok. Araştırma için bir çok kaynağı bizzat taradım , notlar aldım ve bu konuda sizlere oldukça kapsamlı bir danışmanlık sunmaya hazır hale geldim.

Ben ve çalışma arkadaşlarım özelikle Almanya’da kimya eğitimi ve Almanya’da Kimya mühendisliği konusunda size hiç bir yer bulamayacağınız bir çok bilgiyi sunmak için sabırsızlanıyoruz.

Bize

Felix Academy Beşiktaş :  0 212 261 28 88 ‘den,

Edu Vizyon Bakırköy :  0 212 543 58 06 ‘dan mesai saatleri içinde her daim ulaşabilirsiniz.

Unutmayın Almanya’da eğitim kesinlikle bizim işimiz 🙂

Almanya'da Kimya Eğitimi

Almanya’da Kimya Eğitimi Üzerine

Kimya alanında yaklaşık 30 Nobel ödülünün Almanya’daki araştırmacılara verildiğini biliyor muydunuz? Bu kesinlikle Türk ve diğer yabancı öğrencilerin Almanya’da Kimya okumak istemelerinin bir nedeni, ancak Almanya’da bu alanda bir Lisans derecesi yada yüksek lisans eğitimi almanız için çok fazla neden var ve bunları birlikte incelemek isterim.

Kimya

Bu disiplin, Biyoloji ve Fizik çalışmalarını tamamlayan merkezi bir bilim dalıdır. Bu bilimsel disiplin, maddenin ve özelliklerinin incelenmesi, maddelerin yeni bir madde oluşturmak için nasıl birleştiği ve bu birleşmenin arkasındaki bilimle ilgilenir. Bu çalışma, toprak, su ve hava ile doğal süreçler sırasında kimyasalların nasıl reaksiyona girdiğini anlamanıza yardımcı olur, bir kimyager olarak çiftlik hayvanlarını ve mahsulleri korumak için önlemler geliştirir, ilaç, yakıt ve donanım bileşenlerindeki boşluğu doldurmak için yeni kimyasallar tasarlar, yeni enerji rezervlerini keşfeder, gıda maddelerinin kalitesini ve depolanmasını iyileştirirsiniz ve yaşadığımız her şey doğrudan veya dolaylı olarak kimyasal bir reaksiyon içerdiğinden sorumluluklarınız devam eder.

Kimya altında çeşitli ana dallar

Kimyanın beş ana dalı vardır – Kimya ile Fizik çalışmalarını birleştiren Fiziksel Kimya, Biyoloji ve Kimyanın disiplinler arası dalı olan Biyokimya, karbon bileşiklerinin incelenmesi olan Organik Kimya, İnorganik Kimya – inorganik bileşiklerin incelenmesi (çoğunlukla karbonsuz olanlar) ve Analitik Kimya – nicel ve nitel gözlemlere dayalı olarak maddelerin fiziksel ve kimyasal özelliklerini belirleme ve ölçme çalışması gibi açıklanabilir.

Diğer bölümler

 • Jeofizik
 • Sismoloji
 • Atmosfer fiziği ve dinamiği
 • Adli Kimya
 • Polimer Kimyası
 • Jeokimya
 • Tarım Kimyası
 • Kimya Mühendisliği
 • Çevre Kimyası ve daha fazlası bulunmaktadır.

Kimya alanında kariyer fırsatları

Sayısız çalışma alanı ile size göz önünde bulundurmanız gereken sayısız kariyer profili sunar.

 • Adli Bilimci
 • Jeokimyacı
 • Tehlikeli Atık Kimyageri
 • Nanoteknolog
 • Farmakolog
 • Toksikolog
 • Patent Vekili
 • Nükleer Mühendis
 • Kimya Mühendisi
 • Araştırma Bilimcisi
 • Su Kimyageri
 • Oşinograf
 • Sentetik Kimyager
 • Epidemiyolog
 • Malzeme Bilimcisi

Almanya  kimya zengin bir geçmişe sahiptir ve ülkenin şu anki bilimsel ,endüstriyel, entellektüel  gelişiminde çok önemli bir rol oynamaktadır. Siz de Almanya’da Kimya eğitimi alarak bu değerlere katkı yaparken , standartların ötesinde ki kariyer basamaklarını hızla çıkabilirsiniz.

Almanya’da Kimya

Tarihsel önem: Almanya kimya alanında uzun ve tarihi bir geçmişe sahiptir. Robert Wilhelm Bunsen, Justus von Liebig ve Friedrich August Kekulé gibi önde gelen isimler modern kimyanın gelişimine önemli katkılarda bulunmuştur.

Araştırma ve İnovasyon: Almanya, organik, inorganik, fiziksel ve analitik kimya dahil olmak üzere kimyanın çeşitli dallarındaki en ileri araştırmalarıyla tanınır. Ülke, yüksek kaliteli araştırmalar yürüten çok sayıda tanınmış üniversite ve araştırma kurumuna ev sahipliği yapmaktadır.

Eğitim: Almanya kimya alanında mükemmel eğitim olanakları sunmaktadır. Aralarında Münih Teknik Üniversitesi, Münih Ludwig Maximilian Üniversitesi ve Heidelberg Üniversitesi‘nin de bulunduğu birçok üniversitede güçlü kimya bölümleri bulunmaktadır.

Endüstri: Kimya endüstrisi Alman ekonomisindeki en büyük sektörlerden biridir. İlaçlar, tarım kimyasalları, özel kimyasallar ve petrokimyasallar da dahil olmak üzere çok çeşitli alt alanları kapsar. BASF, Bayer, Merck ve Evonik gibi büyük kimya şirketlerinin merkezleri Almanya’dadır.

Yönetmelikler ve Standartlar: Almanya, kimya endüstrisinde çevre ve güvenlik düzenlemelerine büyük önem vermektedir. Hem işçilerin hem de tüketicilerin güvenliğini sağlamak için sıkı kalite standartları ve yönetmelikler uygulanmaktadır.

Sürdürülebilirlik ve Yeşil Kimya: Son yıllarda Almanya’da sürdürülebilirlik ve yeşil kimya konularına giderek daha fazla odaklanılmaktadır. Buna çevre dostu süreçler, yenilenebilir kaynaklar ve daha verimli kimyasal reaksiyonlar geliştirme çabaları da dahildir.

İşbirliği ve Ağlar: Almanya uluslararası işbirliklerine ve araştırma ağlarına aktif olarak katılmaktadır. Alman bilim insanları ve kurumları sık sık dünyanın dört bir yanından meslektaşlarıyla ortak araştırma projelerine katılmaktadır.

İnovasyon Merkezleri: Frankfurt, Münih ve Ludwigshafen gibi şehirler kimya araştırmaları ve endüstrisi için önemli merkezler olarak bilinmektedir. Bu şehirler çok sayıda araştırma kurumuna, üniversiteye ve şirket merkezine ev sahipliği yapmaktadır.

Startuplar ve Girişimcilik: Almanya gelişen bir startup ekosistemine sahiptir ve bu kimya alanına da uzanmaktadır. Birçok startup malzeme bilimi, biyoteknoloji ve özel kimyasallar gibi yenilikçi ve niş alanlara odaklanmaktadır.

Kariyer Fırsatları: Güçlü bir kimya endüstrisine ve sağlam bir araştırma topluluğuna sahip olan Almanya, kimyagerler için çok çeşitli kariyer fırsatları sunmaktadır. Buna akademi, endüstri, devlet ve araştırma kurumlarındaki pozisyonlar da dahildir.

Uluslararası Konferanslar ve Etkinlikler: Almanya, kimya alanında çeşitli uluslararası konferanslara, seminerlere ve çalıştaylara ev sahipliği yapmaktadır. Bu etkinlikler, bilim insanlarının araştırma bulgularını paylaşmaları ve dünyanın dört bir yanından meslektaşlarıyla işbirliği yapmaları için bir platform sağlar.

Genel olarak Almanya, araştırma, inovasyon ve endüstriye yaptığı katkılarla bilinen küresel kimya topluluğunun önde gelen bir oyuncusudur. Kimya alanında bilimsel ilerleme ve teknolojik yenilikler için bir merkez olmaya devam etmektedir.

Almanya’da Kimya alanında 100 üniversite

Aşağıda Kimya alanındaki araştırma performanslarına göre sıralanan Almanya’daki en iyi üniversitelerin bir listesini bulabilirsiniz. Bu listede 100 kadar üniversite var ancak hepsini vermek yerine en iyi okulları sıralamayı doğru buluyorum. Ama zaten Kimya alanında eğitim planlayan öğrencilerimize bu listeyi zaten paylaşıyoruz.

1. Technical University of Munich

Bavyera Munich

Kimya için , Avrupa’da 13. sırada , Dünyada 81. sırada .Kabul Oranı %8 Kayıtlı öğrenci sayısı 44.000.

Önemli Not : Münih Teknik Üniversitesi 2024 yılı için ortalama yıllık 6.000 euro civarında yabancı öğrencilerden ücret alınacağını duyurdu.

Münih Teknik Üniversitesi (Technische Universität München veya TUM), Almanya’da kimya alanına yaptığı katkılarla tanınan bir başka ünlü kurumdur.

İşte TUM’un kimya alanındaki bazı önemli mezunları:

Ernst Otto Fischer (1918-2007): Organometalik bileşikler üzerine yaptığı çalışmalar nedeniyle 1973 yılında Nobel Kimya Ödülü’ne layık görülen Alman kimyager. Metal komplekslerindeki bağların anlaşılmasına önemli katkılarda bulunmuştur.

Robert H. Grubbs (1942-): Organik sentezde metatez yönteminin geliştirilmesine yönelik çalışmaları nedeniyle 2005 yılında Nobel Kimya Ödülü’nü alan Amerikalı kimyager. Yüksek lisans eğitimi sırasında TUM’da çalışmıştır.

Karl Ziegler (1898-1973): Organometalik bileşiklerin kimyası üzerine yaptığı çalışmalar, özellikle de polimer kimyası alanındaki keşifleri nedeniyle 1963 yılında Nobel Kimya Ödülü’ne layık görülen Alman kimyager.

Gerhard Ertl (1936-): Katı yüzeylerdeki kimyasal süreçler üzerine yaptığı çalışmalar nedeniyle 2007 yılında Nobel Kimya Ödülü’ne layık görülen Alman fizikçi ve kimyager. TUM’da fizik eğitimi almıştır.

Wolfgang A. Herrmann (1947-): Münih Teknik Üniversitesi’nde Rektör olarak görev yapmış Alman kimyager. Organometalik kimya, özellikle de kataliz alanındaki çalışmalarıyla tanınmaktadır.

Walter Kaminsky (1921-1993): Polimer kimyası ve kataliz alanındaki çalışmalarıyla tanınan Alman kimyager. Polietilen üretimi için katalitik süreçlere yaptığı katkılar oldukça etkili olmuştur.

Gerhard Quinkert (1926-2011): Organik kimya, özellikle de doğal ürün sentezi alanındaki çalışmalarıyla tanınan Alman kimyager.

Johann Deisenhofer (1943-): Fotosentetik reaksiyon merkezinin üç boyutlu yapısını belirlemesi nedeniyle 1988 yılında Nobel Kimya Ödülü’ne layık görülen Alman biyofizikçi.

Klaus Müllen (1948-): Organik kimya ve malzeme bilimi alanındaki katkılarıyla tanınan Alman kimyager. Organik yarı iletkenlerin ve grafen bazlı malzemelerin geliştirilmesinde önemli ilerlemeler kaydetmiştir.

Henning Hopf (1934-2020): Özellikle stereoselektif sentez alanında olmak üzere organik kimya alanına yaptığı katkılarla tanınan Alman kimyager.

Münih Teknik Üniversitesi‘nin bu önemli mezunları, organik sentez, organometalik kimya, kataliz ve malzeme bilimi de dahil olmak üzere kimyanın çeşitli alanlarına önemli katkılarda bulunmuşlardır. Çalışmaları araştırmacılara ilham vermeye ve kimya alanını ilerletmeye devam ediyor.

2. University of Munich ( LMU )

Bavyera Munich

Kimya için Avrupa’da 20. sırada , Dünyada 104. sırada  , Kabul Oranı %55 ,Kayıtlı öğrenci sayısı 50.918

Münih Ludwig Maximilian Üniversitesi (LMU) olarak da bilinen Münih Üniversitesi, kimya da dahil olmak üzere çeşitli alanlarda etkili mezunlara sahiptir.

Münih Üniversitesi’nin kimya alanındaki önemli mezunlarından bazıları şunlardır:

Adolf von Baeyer (1835-1917) – Baeyer, organik boyalar ve hidroaromatik bileşikler üzerine yaptığı çalışmalar nedeniyle 1905 yılında Nobel Kimya Ödülü’ne layık görülen Alman bir kimyagerdi. Organik bileşiklerin yapısının anlaşılmasına önemli katkılarda bulunmuştur.

Richard Willstätter (1872-1942) – Willstätter, klorofil ve ilgili pigmentler üzerine yaptığı araştırmalarla 1915 yılında Nobel Kimya Ödülü’nü kazanan Alman bir kimyagerdi. Organik kimya alanına önemli katkılarda bulunmuştur.

Heinrich Otto Wieland (1877-1957) – Wieland, safra asitleri ve ilgili maddelerin yapısına ilişkin araştırmaları nedeniyle 1927 yılında Nobel Kimya Ödülü’nü alan Alman bir kimyagerdi. Araştırmaları steroller ve terpenler alanına da uzanmıştır.

Walter Hieber (1895-1976) – Hieber, inorganik kimya alanına yaptığı katkılarla tanınan Alman bir kimyagerdi. Organometalik bileşikler, özellikle de metal karboniller üzerinde yoğun bir şekilde çalışmış ve araştırmaları bu alandaki ilerlemelerin temelini oluşturmuştur.

Ernst Otto Fischer (1918-2007) – Fischer, organometalik bileşiklerin kimyası üzerine yaptığı çalışmalar nedeniyle 1973 yılında Nobel Kimya Ödülü’ne layık görülen Alman bir kimyagerdi. Bu bileşiklerdeki bağların anlaşılmasına önemli katkılarda bulunmuştur.

Manfred Eigen (1927-2019) – Eigen, aşırı hızlı kimyasal reaksiyonlar üzerine yaptığı çalışmalarla 1967 yılında Nobel Kimya Ödülü’nü kazanan Alman biyofiziksel kimyacıydı. Birincil çalışmaları fiziksel kimya alanında olsa da, katkılarının biyokimya da dahil olmak üzere çeşitli alanlar için önemli etkileri olmuştur.

Münih Üniversitesi’nin bu mezunları, öncü araştırmaları ve keşifleriyle kimya alanına kalıcı katkıda bulundular ve bilim camiasını gelecekte de etkilemeye devam eden bir devasa bir  miras bıraktılar.

3. Heidelberg University

Baden Württemberg |Heidelberg

Heidelberg University Kimya için, Avrupa’da sırada ,Dünyada 125.sıradadır. Okulun Kabul Oranı %15. Kayıtlı öğrenci sayısı 28.413’tür.

Kimya için Heidelberg Üniversitesi’ni seçmek KESİNLİKLE son derece ÇOK doğru bir karardır.

Heidelberg Üniversitesi, kimya alanında uzun yıllara dayanan bir mükemmellik geleneğine sahiptir. Kimyasal bilginin ilerlemesine yaptığı katkılarla bilinir ve bilimsel araştırmalarda zengin bir geçmişe sahiptir.  Üniversite, akademik programlarıyla dünya çapında sürekli olarak en iyi kurumlar arasında yer almaktadır. Kimya bölümünün titiz bir müfredat, dünya standartlarında öğretim üyeleri ve son teknoloji tesisler sunması muhtemeldir.

Heidelberg Üniversitesi önde gelen bir araştırma kurumudur. Kimya için bu üniversiteyi seçmek, en son araştırma tesislerine erişim ve alanında tanınmış uzmanlarla birlikte çalışma fırsatı sağlar.

Heidelberg Üniversitesi disiplinler arası çalışmalara önem vermektedir. Bu, bir kimya öğrencisi olarak, diğer alanlardan araştırmacılar ve öğrencilerle işbirliği yapma, bilgi ve beceri setinizi genişletme fırsatlarına sahip olabileceğiniz anlamına gelir.

Üniversite, dünyanın dört bir yanından öğrenci ve öğretim üyelerini kendine çekmektedir. Bu çeşitlilik ortamı, kimyaya küresel bir bakış açısı sunabilir ve kültürler arası işbirliği için fırsatlar sağlayabilir.

Heidelberg University, önemli bir kimya endüstrisi de dahil olmak üzere güçlü bir endüstriyel varlığa sahip bir bölgede yer almaktadır. Bu yakınlık staj, ortak çalışma programları ve potansiyel işverenlerle ağ kurma fırsatları sunabilir.

Heidelberg Üniversitesi geniş ve etkili bir mezun ağına sahiptir. Bu ağ, ağ oluşturma, mentorluk ve mezuniyet sonrası potansiyel iş fırsatları için değerli bir kaynak olabilir.

Heidelberg, yüksek yaşam kalitesiyle bilinen pitoresk bir şehirdir. Zengin bir kültürel ortam, güzel bir çevre ve misafirperver bir topluluk sunar ve bu da olumlu bir genel üniversite deneyimine katkıda bulunabilir.

Heidelberg Üniversitesi‘ndeki birçok program Almanca olarak sunulsa da, İngilizce olarak sunulan bir dizi program ve kurs da vardır. Bu, uluslararası öğrenciler veya dil becerilerini geliştirmek isteyenler için faydalı olabilir.

Heidelberg Üniversitesi’nden alınan bir derece uluslararası alanda geniş çapta tanınır ve saygı görür. Bu, daha ileri eğitimlere devam ederken veya hem Almanya içinde hem de yurtdışında iş fırsatları ararken avantajlı olabilir. Türkiye’de denklik ile ilgili doğal olarak bir problemi yoktur.

Heidelberg Üniversitesi kimya alanında seçkin bir geçmişe sahiptir ve bu alana önemli katkılarda bulunmuş birçok önemli mezun vermiştir. Bu önde gelen isimlerden bazıları şunlardır:

Robert Wilhelm Bunsen (1811-1899): Isıtma ve yanma için yaygın olarak kullanılan bir laboratuvar aracı olan Bunsen brülörünü icat etmesiyle tanınan Alman kimyager. Ayrıca sezyum ve rubidyum elementlerinin keşfine katkıda bulunmuştur.

Friedrich August Kekulé (1829-1896): Organik kimyadaki temel atılımlardan biri olan benzenin yapısını aydınlatan Alman organik kimyacı. Kimyasal yapı üzerine yaptığı çalışmalar modern yapısal formüllerin geliştirilmesinin önünü açmıştır.

Emil Fischer (1852-1919): Organik kimya alanındaki çalışmalarıyla tanınan Alman kimyager. Fischer, pürinler ve şekerler üzerine yaptığı araştırmalar nedeniyle 1902 yılında Nobel Kimya Ödülü’ne layık görülmüştür.

Max von Laue (1879-1960): X-ışınlarının kristaller tarafından kırınımını keşfettiği için 1914 yılında Nobel Fizik Ödülü’ne layık görülen Alman fizikçi. Çalışmalarının kimyada X-ışını kristalografisinin gelişimi üzerinde derin bir etkisi olmuştur.

Otto Diels (1876-1954) ve Kurt Alder (1902-1958): Alman kimyagerler, dienler ve polienler kullanarak organik bileşiklerin sentezi üzerine yaptıkları çalışmalar nedeniyle 1950 yılında Nobel Kimya Ödülü’nü birlikte kazandılar.

Walter Kohn (1923-2016): Avusturya doğumlu olan Kohn, Heidelberg Üniversitesi’nde eğitim görmüştür. Kuantum kimyasında yaygın olarak kullanılan bir yöntem olan yoğunluk-fonksiyonel teorisini geliştirdiği için 1998 yılında Nobel Kimya Ödülü’ne layık görüldü.

Georg Wittig (1897-1987): Organik sentezlerde bor ve fosfor içeren bileşiklerin kullanımını geliştirdiği için 1979 yılında Nobel Kimya Ödülü’ne layık görülen Alman kimyager.

Richard Kuhn (1900-1967): Karotenoidlerin ve vitaminlerin, özellikle de B2 vitamininin (riboflavin) yapısı üzerine yaptığı çalışmalarla tanınan Avusturyalı-Alman kimyager. Kendisine 1938 yılında Nobel Kimya Ödülü verilmiştir.

Hans Adolf Krebs (1900-1981): Esas olarak biyokimya alanında çalışmasına rağmen Almanya’da doğan Krebs, Heidelberg Üniversitesi ile ilişkiliydi. Sitrik asit döngüsünü keşfettiği için 1953 yılında Nobel Fizyoloji veya Tıp Ödülü’ne layık görülmüştür.

Bunlar, Heidelberg Üniversitesi’nin kimya bölümü ile ilişkili önemli mezunlardan sadece birkaçıdır. Onların katkıları kimya alanında kalıcı bir etki yaratmış ve dünya çapındaki araştırmacılara ilham vermeye devam etmektedir.

Sonuç olarak, kimya alanında Heidelberg Üniversitesi’ni seçmek güçlü bir akademik temel, araştırma fırsatları ve kimya alanında gelecekteki kariyerinizi destekleyebilecek değerli bir ağ sağlayabilir. Heidelberg’in sizin için uygun olup olmadığını belirlemek için akademik ve kariyer hedeflerinizin yanı sıra kişisel tercihlerinizi de dikkatlice değerlendirmeniz önemlidir.

4. University of Erlangen Nuremberg

Bavyera Erlangen

University of Erlangen Nuremberg , Kimya için, Avrupa’da 32.,Dünyada 127. sırada yer alıyor. Kabul oranı  ise %46 .Kayıt’lı öğrenci sayısı  38.878 dir.

5. University of Gottingen

Aşağı Saksonya | Gottingen

Göttingen Üniversitesi Almanya’nın tarihi ve geleneksel okullarından biridir. 1737 yılında Almanya Gottingen’de kurulmuştur. Devlet araştırma üniversitesi olan Göttingen Üniversitesi bünyesinden çok sayıda Nobel ödüle aday bilim insanı çıkmıştır.

University of Gottingen, Kimya için Avrupa’da 35., Dünya’da 132. sıradadır.  Üniversitenin kayıtlı 31.619 öğrencisi vardır. 1734 yılında kurulmuştur. Kabul oranı % 46 dır.

Georg-August-Universität Göttingen olarak da bilinen Göttingen Üniversitesi, kimya da dahil olmak üzere çeşitli alanlarda etkili mezunlar vermiştir.

Göttingen Üniversitesi’nin kimya alanındaki önemli mezunlarından bazıları şunlardır:

Friedrich Wöhler (1800-1882) – Wöhler, vitalizm kavramını çürüten üre senteziyle tanınan bir Alman kimyacıydı. Bu deney kimya tarihinde bir dönüm noktası olarak kabul edilir.

Justus von Liebig (1803-1873) – Justus von Liebig teknik olarak Göttingen’den mezun olmasa da, önemli bir süre orada eğitim gördü. Organik kimya üzerine çalışmaları ve Liebig’in Minimum Yasası’nı geliştirmesiyle tanınan bir Alman kimyagerdi. Ayrıca tarımsal kimyaya da önemli katkılarda bulunmuştur.

Walther Nernst (1864-1941) – Nernst, termodinamik alanındaki çalışmaları, özellikle de Nernst Isı Teoremi’ni formüle etmesi nedeniyle 1920 yılında Nobel Kimya Ödülü‘ne layık görülen Alman fizikokimyacıydı.

Richard Zsigmondy (1865-1929) – Zsigmondy, kolloid kimyası üzerine yaptığı çalışmalarla tanınan Avusturyalı-Alman bir kimyagerdi. Kolloidlerin pıhtılaşması üzerine yaptığı araştırmalar nedeniyle 1925 yılında Nobel Kimya Ödülü’ne layık görülmüştür.

Max Bodenstein (1871-1942) – Bodenstein, kimyasal kinetik alanına önemli katkılarda bulunan Alman bir fizikokimyacıydı. Çalışmaları, reaksiyon hızları ve mekanizmalarının incelenmesi için temel oluşturmuştur.

Otto Hahn (1879-1968) – Hahn, ağır çekirdeklerin nükleer fisyonunu keşfettiği için 1944 yılında (resmi olarak 1945 yılı için olsa da) Nobel Kimya Ödülü‘ne layık görülen Alman bir kimyagerdi.

Peter Debye (1884-1966) – Debye, dipol momentleri ve gazlardaki X-ışınları ve elektronların kırınımı üzerine yaptığı araştırmalarla moleküler yapı çalışmalarına yaptığı katkılardan dolayı 1936 yılında Nobel Kimya Ödülü‘ne layık görülen Hollandalı-Amerikalı bir fiziksel kimyager.

6. University of Freiburg

Baden Württemberg | Freiburg im Breisgau

Resmi adı Albert Ludwig University of Freiburg olan Freiburg Üniversitesi, kimya da dahil olmak üzere çeşitli alanlarda etkili mezunlar verme konusunda seçkin bir geçmişe sahiptir.

Kimya alanında Avrupa’da 39. , Dünyada 144. sıradadır. University of Freiburg kabul oranı %33 dür.
Üniversite’de kayıtlı 24.391 öğrenci bulunmaktadır. Üniversite 1457 yılında kurulmuş bir okuldur.

İşte Freiburg Üniversitesi’nin kimya alanındaki bazı önemli mezunları:

Wilhelm Schlenk (1879-1943) – Schlenk, organometalik kimyaya yaptığı katkılarla tanınan Alman bir kimyagerdi. Bu alanda temel bir kavram olan Schlenk dengesini geliştirmiştir.

Hans Fischer (1881-1945) – Fischer, hememin ve klorofilin oluşumu üzerine yaptığı çalışmalar ve özellikle hememin sentezi nedeniyle 1930 yılında Nobel Kimya Ödülü’ne layık görülen Alman bir kimyagerdi.

Karl Freudenberg (1886-1983) – Freudenberg, başta terpenler olmak üzere doğal ürünlerin kimyası üzerine yaptığı çalışmalarla tanınan Alman bir kimyagerdi. Bu bileşiklerin anlaşılmasına önemli katkılarda bulunmuştur.

Kurt Alder (1902-1958) – Alder, belirli organik bileşiklerin oluşturulmasına yönelik bir yöntem olan dien sentezini keşfedip geliştirdiği için 1950 yılında Nobel Kimya Ödülü’ne layık görülen Alman bir kimyager.

7. University of Tubingen

Baden Württemberg | Tubingen

Tubingen Üniversitesi Kimya için Avrupa’da 40. , Dünyada 146. sırada bulunmaktadır. Üniversitenin başvuruları Kabul oranı %8’dir. Kayıtlı 28.515 öğrencisi bulunan üniversite 1477’de kurulmuştur.

8. RWTH Aachen University

Kuzey Ren-Vestfalya | Aachen

Kimya için Avrupa’da 42. , Dünya’da 154. sırada bulunuyor. Üniversitenin Kabul Oranı %10 iken kayıtlı öğrenci sayısı 44.517’di. Üniversite 1870 yılında kurulmuştur.

9. University of Munster

Kuzey Ren-Vestfalya Munster

Üniversite Kimya alanında Avrupa’da 44.  iken Dünyada 157. sırada yer alıyor. Kabul Oranı %14 olan okulun kayıtlı  44.692 öğrencisi bulunmaktadır. 1780 yılında kurulmuştur.

10. University of Wurzburg

Bavyera Wurzburg

Üniversite Kimya alanında Avrupa’da 46. sırada bulunurken,  Dünyada 161. sırada yer alır. Okulun Kimya alanında kabul Oranı %18 ve Kayıtlı 28.878 öğrencisi bulunmaktadır. Üniversite 1402 yılında kurulmuştur.

11. Karlsruhe Institute of Technology

Baden Württemberg Karlsruhe

Üniversite Kimya alanında Avrupa’da 47. sırada iken  Dünyada 162. sırada yer almaktadır.
Okulun kabul Oranı %26’dır. Kayıtlı 23.32o öğrencisi bulunan Karlsruhe Teknoloji Enstitüsü, Almanya’nın en büyük ve en prestijli araştırma ve eğitim kurumlarından birisidir. Bu kurum 1 Ekim 2009’da Karlsruhe Üniversitesi’nin ve Karlsruhe Araştırma Merkezi’nin birleşmesiyle oluşmuştur . Türk öğrenciler arasında oldukça popüler okulda çok sayıda Türk akademisyen de bulunmaktadır.

12. Free University of Berlin

Brandenburg Berlin

Üniversite Kimya alanında  Avrupa’da 54. , Dünyada 180. sırada yer alır.  Kabul Oranı %15
Kayıtlı 37.608 öğrencisi bulunan üniversite 1948 yılında kurulmuştur.

Almanya eğitim danışmanlığı İstanbul  

Almanya’da birlikte çalıştığımız tüm öğrencilerimize %100 yerleşim garantisi veriyoruz. Eğer bizimle çalışmanıza rağmen Almanya’da herhangi bir devlet üniversitesine yerleşemezseniz sizden hiç bir şekilde danışmanlık ücreti almıyor ve tüm ödemelerinizi kesintisiz geri iade ediyoruz !

 • Alman üniversitelerinin eğitim standartları ve kalitesi oldukça yüksektir.
 • Üniversite eğitiminizi Alman devlet üniversitelerinde alacaksınız ve eğitimleriniz ücretsiz olacaktır.
 • Alman devlet üniversitelerinin Türkiye’de YÖK tarafından  denkliği vardır ve tüm Dünya’da geçerlidir.
 • Bilinenin aksine Almanya’da üniversite eğitimi maliyeti Türkiye’de ki üniversite maliyetlerinden daha yüksek değildir.
 • Almanya’da bir  öğrencinin konaklama dahil aylık gideri ortalama 650,- 900 euro arasındadır.
 • Türk öğrencilerin Üniversite eğitimleri esnasında çalışma izinleri vardır.
 • Almanya’da bir devlet üniversitesini bitirdikten sonra kariyerinize Almanya’da devam edebilir yada Türkiye’de iyi bir kariyer yolculuğuna başlayabilirsiniz.

Almanya’da Kimya Eğitimi, Almanya devlet üniversiteleri, ve Almanya eğitim danışmanlığı hakkında daha fazla bilgi için bizi arayınız .

Tel 

Beşiktaş : 0 212 261 28 88

Bakırköy : 0 212 543 58 06

Edu vizyon yurtdışı eğitim danışmanlığı
Almanya Eğitim WhatsApp Görüşmesi
1
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Edu Vizyon - Felix Academy
Merhaba, Almanya'da Kimya eğitimi konusunda en doğru bilgileri için bizimle HEMEN iletişim kurabilirsiniz.
WhatsApp Çağrınız , 24 Saat içinde mutlaka Almanya eğitim danışmanlığı için Edu Vizyon ve Felix Academy şirketleri tarafından cevaplanacaktır.