Almanya’da öğrenci olarak çalışmak

3.2K
Almanya’da öğrenci olarak çalışmak
Edu vizyon yurtdışı eğitim danışmanlığı

 

Almanya'da öğrenci olarak çalışmak

Almanya’da öğrenci olarak çalışmak

Almanya’nın ekonomisi, özellikle fazladan gelire ihtiyaç duyan öğrenciler için yarı zamanlı işler bulmaya çok uygundur. İş aramaya başladığınızda, birçok olası pozisyonla karşılaşırsınız, bu nedenle becerilerinize ve ihtiyaçlarınıza uygun doğru gönderiyi bulmak önemlidir.

Öğrenci sigortası avantajlarını kaybetmeden iş bulmanıza yardımcı olacak kullanışlı ipuçları içeren öğrenci çalışmalarıyla ilgili bir kitapçık için okumaya devam edin.

Öğrenci İşleri

Başlangıç ​​olarak, okurken çalışma konusunda endişelenmeyin

Almanya’da, özellikle uluslararası öğrenciler arasında tamamen rutin bir durum ve dikkate alınması gereken pek çok fırsat olmalı.

Almanya’daki en yaygın öğrenci işlerinden bazıları

İşte genellikle yabancı sakinler için mevcut olan birkaç yarı zamanlı öğrenci işi:

  • Catering – İster kurumsal işlerde yemek servisi, ister yerel bir restoranda garsonluk olsun, yiyecek ve içecek sektörü büyük bir öğrenci işverenidir.
  • Akademik görevler – Gelecek vadeden akademisyenler, araştırma görevlisi rolleri ve lisansüstü öğretim pozisyonları için muhtemelen en iyi çalışma biçimi, becerilerinizi ve gelirinizi aynı anda artırabilir.
  • Perakende – Almanya’nın tuğla ve harç perakende sektörü, cazip avantajlar olarak sunulan esnek saatler ve indirimlerle sık sık personel için ilanlar yayınlıyor.

Almanya’da yarı zamanlı bir iş bulmak kolay mı?

İş bulmak genellikle çok kolaydır , ancak tam olarak doğru yeri, ücretleri ve konumu araştırmanız gerekebilir . Çalışmalarınıza uyacak bir iş türü seçmek de önemlidir.

Tam zamanlı ve yarı zamanlı çalışma

Pek çok öğrenci dönemler arasında tam zamanlı çalışmayı tercih eder, bu da eğitim için dönemlik süreyi serbest bırakır. Yaz aylarında, turizmle ilgili tatil işleri çoğalır, bu da turistik yerleri görmeyi ve bazı ek gelirler kazanmanızı sağlar. Diğerleri, kursları boyunca sürdürmek için yarı zamanlı bir iş bulmayı sever. Bu şekilde, düzenli bir geliriniz olabilir ve resmi eşikleri aşmamak için toplam saatlerinizi hesaplamak daha kolaydır.

Çalışan öğrenciler için kurallar

Almanya’da her zaman olduğu gibi, öğrencilerin nasıl çalışabileceğine dair belirli kurallar vardır. Sigorta ve vergi faturalarınızı önemli ölçüde artırabileceğinden yasal hatalar sakın yapmayın.

Almanya’da okurken çalışabilir miyim?

Almanya’da okumak ve çalışmak tamamen tamamdır. Ancak, tam sigorta primi ödemeniz gerekmeden önce kaç saat çalışabileceğinize ilişkin sınırlamalar olacaktır .

Uluslararası öğrencilerin Almanya’da çalışmasına izin veriliyor mu?

Uluslararası öğrencilerin , vergileri artmadan önce ne kadar süre çalışabileceklerini belirleyen kendi istihdam düzenlemeleri vardır.

AB vatandaşları için sınır, dönem dönemlerinde haftada 20 saattir . AB dışından gelenler de ister vadede ister tatillerde olsun, her yıl 120 tam gün veya 240 yarım gün ile sınırlıdır.

Önemli

Maksimum yıllık kotayı aşmadığınızdan emin olmak için çalıştığınız saatlerin kaydını tutmak önemlidir.

Tam ve yarım günler arasındaki fark

Bu bağlamda, tam ve yarım günler arasındaki farkı bilmek önemlidir, bu nedenle, dosyalamak için birkaç önemli bilgi parçasını burada bulabilirsiniz.

Kaç saat tam zamanlı bir iştir?

Almanya’da “tam gün” 8 saat olarak tanımlanır ve tam çalışma haftası 40 saattir . Bu, öğrencilerin dönem boyunca haftada 2,5 tam gün çalışabileceği anlamına gelir. Dönem dışı, tam zamanlı çalışma gayet iyi, sadece yıllık toplamı hatırlayın.

Kaç saat yarı zamanlı bir iştir?

Alman yasalarına göre, “tam hafta” tanımı altındaki her şey yarı zamanlı olarak tanımlanır . Yani, haftada 20 saatin altında çalışıyorsanız, bu yarı zamanlı olarak sınıflandırılır.

Bir öğrenci Almanya’da kaç gün çalışabilir?

Öğrenci stajyer pozisyonları (veya Almanların buna Praktikum dediği gibi ) Alman istihdam piyasasına girmenin hayati bir parçasıdır .

Bu rotayı kullanırsanız, yerel bir Alman büyükelçiliğinden çalışma vizesine ihtiyacınız olacak . Federal İstihdam Bürosundan bir stajyer pozisyonu başlatmak için izin almak da çok önemlidir, bu nedenle gerekli evrak işlerini yapmayı unutmayın.

Stajlar, vergi ve saatler söz konusu olduğunda normal işler gibi değerlendirilir . Bu, ücretli ve ücretsiz stajyer pozisyonları için geçerlidir, bu nedenle stajınıza başlamadan önce biraz para biriktirmek akıllıca olabilir.

Kafeleri veya barları ziyaret etmek

Eski moda görünebilir, ancak aynı zamanda bir özgeçmiş yazdırmaya ve müsaitlik durumunuzun reklamını yapmak için kafeleri veya barları ziyaret etmeye değer.

Öğrenci İşi Bulmak

Almanya’nın çoğu bölgesinde (ve öğrenciler için çevrimiçi işlerin yanı sıra) çok sayıda pozisyon bulunan bir iş bulmak çok zor olmamalıdır.

Almanya’da öğrenci işleri nasıl bulunur?

Başlamanız gereken yer, öğrenci pozisyonlarına ayrılmış bir bölümü olan bölgesel Bundesagentur für Arbeit’inizdir (İş Bulma Kurumu) .

Üniversitenizde dahili bir pozisyon ararken , İK ofisine veya fakülte sekreterinize sormak muhtemelen daha iyidir. Ayrıca açık pozisyonların çevrimiçi bir listesi olmalıdır .

Konaklamanızın veya üniversitenizin yakınında bir yan iş arıyorsanız , appjobs  veya Young Capital gibi çevrimiçi siteler güncel listelere sahiptir.

Almanya’da bir öğrenci işi için iyi bir maaş nedir?

Asgari ücret düzenlemelerinin geçerli olduğunu unutmayın (saatte yaklaşık 9 €) . Daha yüksek vasıflı öğrenci pozisyonlarında, ücret saatte 11-20 € arasında değişmektedir. Yemek ve kafeterya işi asgari bir yerde ödeyecek.

Çevrimiçi işler için minimum ödeme düzenlemeleri yoktur. Çalışmak için iyi bir tamamlayıcıdır ve birçok öğrencinin onsuz yapamayacağı bir şeydir.

Daha uzun saatler çalışın

“Ausländerbehörde” (Yabancılar Bürosu) ve Bundesagentur für Arbeit’e talepte bulunarak daha uzun saatler çalışma izni için başvurmak da mümkün olabilir. Bu sadece uzmanlık gerektiren meslekler için sağlanma eğilimindedir, bu nedenle tüm yeni gelenler için geçerli olmayacaktır ve İş Bulma Kurumu sizin için geçerli olup olmadığını bildirebilmelidir.

Ödeme, Vergiler ve Sağlık sigortası

Öğrenciler Almanya’da işe başladığında, bunun sağlık sigortalarını ve vergi durumlarını nasıl etkileyebileceğinin farkında olmaları gerekir.

Bir öğrenci Almanya’da ne kadar para kazanabilir?

Öğrenciler haftada 20 saatten fazla çalışırlarsa, yıllık sınırları (120 yarım gün ve 240 tam gün) aşma riskiyle karşı karşıya kalırlar .

Ayrıca aylık gelir limiti 450 € ‘dur . Bu noktadan sonra, standart Alman vergileri ödemeniz gerekirken, 450 € ‘nun altındaki gelirler vergiden muaftır.

Çok fazla saat çalışmak , öğrencilerin sağlık sigortası sübvansiyonlarını kaybetmelerine neden olabilir . Örneğin, TK ile sigortalıysanız , ayda 435 € kazanabilirsiniz. Bu noktadan sonra, uzun vadeli hemşirelik bakımı ve sosyal güvenlik için katkılar devreye girerek yıllık faturalara önemli bir miktar ekliyor.

Bir öğrenci Almanya’da haftada 20 saatten fazla çalışabilir mi?

Bazı istisnalar var. En önemlisi, akademik işler farklı şekilde sınıflandırılır . Üniversitenizde veya kolejinizde öğrenci asistanı rolünü üstlenirseniz, bu, 120 günlük kotanıza sayılmaz – birçok genç araştırmacı için büyük bir yardım.

Bir sigortacıya kayıtlıyken staj yaparsanız, sübvansiyonlu teminatınızı kaybetme konusunda endişelenmeyin . Öğrenci kaydınız sona erene kadar sürecek, bu noktaya kadar tam teşekküllü bir çalışan olmalısınız.

Edu vizyon yurtdışı eğitim danışmanlığı
Almanya Eğitim WhatsApp Görüşmesi
1
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Edu Vizyon - Felix Academy
Merhaba ;
Almanya'da eğitim hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak istiyorsanız şimdi bizimle ÜCRETSİZ bir WhatsApp Chat yapabilirsiniz.
WhatsApp Çağrınız , 24 Saat içinde mutlaka Almanya eğitim danışmanlığı için Edu Vizyon ve Felix Academy şirketleri tarafından cevaplanacaktır.