Alman iş kültürü üzerine bilinmesi gerekenler

2153
Alman iş kültürü üzerine bilinmesi gerekenler
Edu vizyon yurtdışı eğitim danışmanlığı

Alman iş kültürü

Alman iş kültürü

Alman iş kültürü hakkında ki bu yazının size yeni şeyler öğreteceği düşüncesi ile başlıyorum :)Almanya dünyanın dördüncü en büyük ekonomisine sahip ve Avrupa Birliği’nin en büyük ekonomisi olarak öne çıkan Avrupa ekonomisindeki güç merkezidir . Almanya , Avrupa için önemli bir iş merkezdir. Otomotiv ve mühendislik sektörleri için dünya çapında saygı duyulan bir ülke olan Almanya’da hem hizmet hem de imalat sanayileri son derece canlıdır.

Alman kültür standartları ve değerleri, iyi iş yapmanın merkezinde yer alır. İster iş için Almanya’ya taşının, ister bir Alman iş yerinde çalışın yada Almanya’da eğitim sonrası çalışma hedefiniz olsun ;  Alman işletme kültürü ve diğer kültürel standartları anlamanız en az başarılı olmak kadar önemlidir.

Almanya’da İş Yapmak

Alman iş kültürünü bilmek yeni girişimlere başlamanız için önemli.

İş ciddiye alınır ve adalet, sadakat, dakiklik, profesyonellik ve güvenilirlik gibi Alman değerlerine karşılık verilmelidir. Genel olarak, Alman iş zihniyeti, müzakerelerin adil olduğu ve anlaşmaların nadiren son dakikada değiştirildiği veya bozulduğu anlamına gelir. Bir Alman şirketinde şeffaflık oldukça önemlidir ; bu, yolsuzluğun, hediye verme (küçük bir hediye olsa bile) veya iyi bir anlaşma için iltifat etmenin bile nadir olduğu anlamına gelir. Bunu sakin aklınızdan çıkarmayın.

Etik değerler , kurumsal sosyal sorumluluk gibi günlük Alman iş uygulamalarının merkezinde yer alır. İş kültüründe ve toplantılarda iletişim resmidir ve çalışanlar birbirleriyle kibar ama verimli bir şekilde konuşur. Alman iş etiği, çalışanların işe her zaman zamanında gelip tam gün işlerini yaptıkları anlamına gelir, karşılığında adil ücret ve iyi çalışma koşulları ile bu çalışma disiplininin karşılığını alırlar.

Almanya’daki herkes, büyük veya küçük her işin en iyi şekilde, zamanında ve son tüketici için yüksek memnuniyetle tamamlanmasını ister. Almanlar , ürün ve hizmetlerinin kalitesine büyük önem vermektedirler. Özelikle ülkemizde de  ve Dünya’da Made in Germany etiketi bu yüzden çok kıymetlidir.  Çalışanlar genellikle işverenlerine sadıktır ve yüksek kaliteli ürünler tasarlama ve güvenilir hizmetler sunma konusunda oldukça isteklidirler.

El sıkışmak

Abartılı sanılmasın, Alman iş kültüründe hayati bir özellik el sıkışmak…

El sıkışmak, Alman iş görgü kurallarında tipik ve önemli bir jesttir. İlk görüşmede herhangi bir müşteri, meslektaş, işveren veya çalışanla el sıkışmanız beklenir. Nerede çalıştığınıza bağlı olarak, müşterilerle tokalaşmak bile olağan olabilir. Bunun örnekleri bir emlak acentesinde veya araba satış galerisinde olabilir.

Almanya’da el sıkışırken sağ elinizle tokalaşın ama sol elinizin cebinizde olmamasına dikkat edin ki bu kabalık olarak görülebilir. El sıkışma sırasında göz temasını sürdürmek de önemlidir.

El sıkışmanın yaygın olduğu sadece iş dünyasında veya iş ilişkilerinde değil, aynı zamanda arkadaşlar ve hatta aile, özellikle erkekler arasında da yaygındır. Biriyle ilk kez tanışırken her iki cinsiyette de yaygındır. İspanya, Fransa veya İtalya gibi diğer Avrupa ülkelerinin daha hassas kültürlerinden farklı olarak, Almanya’da ki kişisel alan korunur . Örneğin, daha önce İngiltere’ye gittiyseniz, Alman tokalaşma kültürünün çok benzer olduğunu göreceksiniz.

Almanya’ya yeni gelen biri olarak, yapılacak en güvenli şey, tanıştığınız her yeni kişinin elini sıkmaktır. Alman el sıkışması güçlüdür: bu yüzden sizinkinin de sıkı bir el sıkışma olduğundan emin olun.

Almanya’da bir iş yerinde selamlaşma

İş ortaklarını, Alman meslektaşlarını ve Alman kökenli müşterileri daima el sıkışarak selamlayın ve resmi unvanlar kullanın. Bu, örneğin yeni bir işyerinde ilk tanıştığınızda özellikle önemlidir.

Almanya’da nasıl kibar olabilirim?

Alman halkı saldırgan veya saldırgan değildir. Konuşmadan önce bir kişinin konuşmasını bitirmesini beklemeniz ve herkese saygı ve haysiyetle davranmanız normaldir. Konuşurken iyi bir göz teması kurun , ellerinizi cebinizden uzak tutun ve bir kişinin soyadını, ilk ad koşulları belirlenene kadar Frau veya Herr (Bayan/Bayan) olarak kullanın.

İş Kıyafeti Meselesi

Almanya’da iş yerlerinin çoğunda resmi bir kıyafet yönetmeliği vardır. Erkekler genellikle koyu renk takım elbise ve kravat takarken, kadınlar basit pantolon veya etek takım elbise giyerler.

Halkla ilişkiler ajansları veya teknoloji girişimleri gibi genç veya gelişmekte olan sektörlerde, özellikle Berlin gibi daha kozmopolit şehirlerde bulunan şirketlerde, çalışmak için daha rahat giyinen insanlar bulmak yaygındır.

UYARI : Bununla birlikte, nasıl giyinmeniz gerektiği konusunda endişeniz varsa, her zaman daha resmi, kaliteli kıyafetleri tercih edin. Takım elbise giymeniz gerekirken ilk gününüze spor ayakkabılar ve gündelik kıyafetlerle gelmeniz kesinlikle hoş olmaz.

İş yerleri için dakiklik ve güvenilirlik

Bakın burası çok önemli

Dakiklik Almanlar için çok önemlidir ve özellikle iş hayatında daha bir önem kazanır. ( Türk insanı için uyması en zor şeylerden biri bu kesinlikle. ) . Daima erken varmaya çalışın ve olmanız gereken yere ulaşmak için kendinize bolca zaman tanıyın.

İşe veya iş toplantısına geç kalacağınızı düşünüyorsanız, yöneticinize veya görüşeceğiniz kişiye önceden haber vermek için her zaman olduğunca erken arayın. Almanya’da dakiklik güvenilirliğin bir işaretidir ve bir kez bile geç kalırsanız sert bir şekilde uyarılabilirsiniz.

UYARI : İster bir şirkette iş görüşmesi, ister oturma izni randevusu, hatta bir emlakçı randevusu olsun, erken gelmeyi alışkanlık haline getirin. Bu tarz sosyal durumlarda, oldukça erken gelmek de adettendir.

Adalet ve Sadakat

Alman iş kültürünün diğer yönleri

Almanlar, diğer ülkelerde ve kültürlerde deneyimleyebileceğinizden daha adil iş uygulamaları yürütme eğilimindedir. Bu adalet duygusu, eşit ücret, iyi çalışma koşulları ve adil disiplin uygulamalarını içerir . Ayrıca, çalışanların genellikle sözleşmeli saatlerinden daha fazla çalışmasının beklenmediği anlamına da gelir. Çoğu ofis Pazartesiden Perşembeye 17:00’de ve Cuma günleri 16:00’da kapanır. Kişinin özel hayatı çok değerlidir ve insanların özel hayatları ile iş hayatları arasında kesin bir ayrım vardır .

Alman işletmeleri ayrıca hem çalışanlarına hem de müşterilerine sadakati ödüllendiriyor. Almanya’da bir işletmenin sürekli olarak başka yerlerde daha ucuz hizmetler aramak yerine sadakatin sunduğu avantajlardan yararlanarak uzun yıllar aynı müşteriyi seçmesi muhtemeldir.

Almanlar her zaman medeni bir şekilde iş yaparlar, saldırgan veya saldırgan bir şekilde karşı tarafa görüşlerini zorlamak yerine iki taraf arasında bir uzlaşma bulmayı tercih ederler. Almanya’da, kurullar çoğu ülkeden çok daha fazla kadına sahip olma eğilimindedir (hala bir dengesizlik olsa da).

2015 yılında, yönetim kurulu olmayan kurulların en az %30 kadın olması gerektiğini tavsiye etmek için hükümet yönergeleri yayınlandı . Bu gelişmiş cinsiyet dengesi, problem çözmeye yönelik daha incelikli ve insan merkezli bir yaklaşım ve daha az saldırgan veya otoriter uygulamalar anlamına gelme eğilimindedir.

UYARI : Almanya’da sadakat ödüllendirilir, bu yüzden çok çalışmaya ve sabırlı olmaya hazır olun.

Almanya’da hiyerarşi

Alman organizasyon şeması hakkında daha fazla bilgi

Almanya’daki örgüt kültürü hiyerarşiktir ve bir meritokrasi olarak, zirveye ulaşanlara çok çalışan bireyler olarak saygı duyulmalıdır. Çoğu büyük işletme, altında güçlü bir yönetici ekibi bulunan bir CEO veya Yönetim Kurulu tarafından yönetilir. Karar verme süreciyle ilgili olarak, kararlar büyük ölçüde tepeden gelir ve Almanya’daki çalışanların kendilerinden isteneni yapmaları beklenir. Alman iş kültürü genellikle çalışanlara karşı adil olduğundan, kin, anlaşmazlıklar ve isyanların yaygın olmadığı anlamına gelir.

Almanların birbirleriyle doğrudan konuşma yolları vardır ve iletişimlerinde aşırı arkadaşça veya canlı değildir. Bu tarz bazen yabancıların kafasını karıştırabilir ve patronunuzun sizinle kısa olmasını beklemeniz ve bunu onlar için normal, saygın bir iletişim yolu olarak görmeniz gerektiği anlamına gelir. Küçük bir konuşma yok: Almanlar bu konuda konuşarak çok zaman kaybetmek yerine işi halletmeyi severler, bu nedenle kısa görünen iletişim aslında tek kelimeyle verimlidir.

Müzakere Süreci

Hazırlıklı olun ve gerçeklerinizin ana ipucumuz olduğunu bilin

Bir Alman işletmesiyle bir satış veya sözleşme görüşmesi yapmak genellikle adil, iyi huylu ve iyi planlanmış bir süreçtir. Almanya’da iş iletişimi resmi dilde, tam unvanlar kullanılarak gerçekleştirilir. Kendinizi resmi olarak tanıtın, sahip olduğunuz kimlik bilgilerini ekleyin.

Alman işine bir hizmet veya ürün sunmaya çalışıyorsanız, söylediğiniz her şeyi yedeklediğinizden emin olun, Almanlar gösterişli davranışlar ve duygusal bir dille satılmaz. İddia ettiğiniz şeyi kanıtlayacak verilere sahip olduğunuzdan emin olun . Bir randevu, toplantı ve hatta telefon görüşmesi için varış saatinizde dakik olun ve bir sunum veya sunum sırasında zamanında kalın. Müzakereler bir el sıkışma ile kabul edilebilir, ancak bunu resmi yazışmaların takip etmesi beklenir.

UYARI : Olmak istediğin yere yakın ol. Almanlar fiyat pazarlıklarına alışık değiller. Bir ürünün değerini ve onun için ne istediğinizi bilmek isterler, böylece plan yapabilirler.

Almanya’da nasıl pazarlık yapılır?

Almanlar adil, açık ve şeffaf bir şekilde müzakere ederler. Talepler verilerle desteklenmeli ve uygun fiyatlar teklif edilmeli veya talep edilmelidir. Tüm müzakereler resmi dilde yapılmalıdır ve Alman işletmeleri veya Alman meslektaşları ile herhangi bir toplantı veya randevu için erkenci olmak önemlidir.

Almanya’da gündeme bağlı kalmak ve bir toplantı sırasında kendiliğinden yeni bilgi veya fikirler sunmaktan kaçınmak iyi bir iş protokolüdür. Bir fikir birliğine varıldığında, bir bilgilendirme ve notlar paylaşılacak ve üzerinde anlaşmaya varılan bir programda eyleme dönüştürülebilir noktalar ele alınacaktır. Bunun gibi ayrıntılara dikkat etmek, Almanya’da müzakere etmenin önemli bir yönüdür, bu nedenle araştırmanızı yaptığınızdan ve sorulara tamamen hazır olduğunuzdan emin olun.

Almanya Eğitim Danışmanlığı

Almanya’da iş kültürü üzerine derlediğim bu makaleden bir çok iş insanı oldukça yararlandı. Umarım sizler için de bilgilendirici olmuştur. Bizler yıllardır ( 24 yıl ) Dünya’nın bir çok ülkesinde ki en iyi yurtdışı eğitim programlarını sizler sunmak için çalışan bir ekibiz.

Bu vesile ile Almanya eğitim danışmanlığı olarak Alman üniversitelerinde eğitim planlarınız var ve bu işe nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız bize Whatsapp hattımızdan ulaşabilirsiniz.

Edu vizyon yurtdışı eğitim danışmanlığı
Almanya Eğitim WhatsApp Görüşmesi
1
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Edu Vizyon - Felix Academy
Merhaba ;
Almanya'da eğitim hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak istiyorsanız şimdi bizimle ÜCRETSİZ bir WhatsApp Chat yapabilirsiniz.
WhatsApp Çağrınız , 24 Saat içinde mutlaka Almanya eğitim danışmanlığı için Edu Vizyon ve Felix Academy şirketleri tarafından cevaplanacaktır.