Almanya bloke hesap nedir ? Nasıl Açılır ?

3.4K
Almanya bloke hesap nedir ? Nasıl Açılır ?
Edu vizyon yurtdışı eğitim danışmanlığı

Almanya bloke hesap

Almanya bloke hesap açmak 2023

Almanya bloke hesap bir diğer ismi Sperrkonto , Türkiye’de Alman Konsolosluğu’nun üniversite eğitimi almak isteyen öğrencilerin vize başvurusundan açılması talep edilen bir hesaptır. Aslında 90 günü aşan D Ulusal vizelerin başvurusu sırasında, bu hesabın açıldığını mutlaka Alman Konsolosluğuna sunmak durumundasınız. Aksi halde başvurunuz hiç bir şekilde kabul edilmeyecektir.

Almanya’da uluslararası bir öğrenci olarak eğitim görmeyi hedefliyorsanız mali kaynaklarınızı kanıtlamanız gerekir. Bu işlem,Finanzierungsnachweis olarak bilinir ve Almanya’daki yaşam ve eğitim masraflarınızı karşılamak için gereklidir. Ayrıca, Almanya öğrenci vizesi ve oturma izni alabilmek için mali kaynakların kanıtını ibraz etmek gerekmektedir.

Bu yazımızda vize ve oturma izninizi alabilmeniz için finansal kanıt olarak göstermeniz gereken tüm bloke hesapları ele aldık.

UNUTMAYIN : Bloke bir hesaptan her ay sadece belirli bir miktar çekilebilir. Göçmenlik makamları, yabancı öğrenciler için finansal kaynakların kanıtı olarak bloke bir hesabı kabul eder. Bloke edilen hesapta bir akademik yıl için kalışı finanse etmek için yeterli para olmalıdır. 2023 yılı için Bloke  hesapta en az 11.400 Euro olmalı ve bu miktar her yıl yenilenmelidir. ( Bazı arkadaşlarımız 100 € daha az değil mi diyorlar . Evet doğru ama siz yine 100 € fazladan yatırın. Tipik Türk garantisi olsun . Hesap işletim vs sıkıntı olmasın sonra.)

Bloke Hesap Nedir ?

Almanya’daki uluslararası öğrencilerin, Almanya’da ki yaşam maliyetlerini karşılayabileceklerine dair finansal kanıt göstermeleri için ihtiyaç duyulan ve bu hesaptan aylık sadece belli bir miktarının çekilebileceği hesaba Bloke Hesap denir. Bloke hesaptaki paranın Almanya’da bir yıllık masrafları karşılaması gerekiyor. Fintiba veya Deutsche Bank gibi bankalardan birinin hizmetleri kullanılarak açılabilir.

Vize ve oturma izni alırken mali kanıtınızı göstermenin birçok yolu olsa da, bloke hesap birçok öğrenci tarafından yaygın olarak kullanılmaktadır. Bloke bir hesap Almanca’da Sperrkonto olarak bilinir ve birçok yabancı öğrencinin Almanya’daki harcamalarını yönetmesine yardımcı olur.

Yani, basitçe, bloke edilen hesaptaki paranın bir kısmını bloke ederek bir kişinin kendi masraflarını karşılayabileceği anlamına gelir. Yasal düzenlemelere göre bloke hesaba Ocak 2022’den itibaren 11.400 Euro yatırmanız gerekiyor. Bu durum yabancı uyruklu öğrencilerden büyükelçiliğe yapılan tüm vize başvuruları için geçerlidir. Ayrıca, farklı ülkelerdeki birçok Alman büyükelçiliği, vize başvurusu sırasında böyle bir miktarın kanıtını ister.

Ayrıca, öğrenci vizesi almak için bloke hesaba yatırabileceğiniz sınırlı miktar budur. Yani, daha fazla paranız varsa, kendinizi desteklemek ve Almanya’daki masraflarınızı karşılamak için kesinlikle yatırabilirsiniz. Son olarak, aylık olarak gereken minimum miktar, hesap sahibinin belirli bir süre içinde çekebileceği maksimum para miktarına bağlıdır.

Almanya için bloke banka hesabı nasıl açılır?

Almanya’da bloke bir banka hesabı açmak kolaydır. Eğer Sosyal medya da post, gönderi paylaşabiliyorsanız bu işlemi çok kolay yapabilirsiniz. Edu Vizyon olarak tavsiyemiz  Fintiba veya Deutsche Bank ‘dır. Öğrencilerimiz daha çok Fintiba ile işlem yapmaktadır.

Aşağıdaki adımları takip ederek bloke hesap açabilirsiniz. ( Eğer takılırsanız lütfen YouTube üzerinden ilgili videoları izleyin )

Lütfen ilgili bu bağlantıyı indirin ve yönergeleri izleyin. ( FINTIBA BASIC & PLUS PAKETİ – GENEL BAKIŞ )

Bloke Hesap hakkında ilgili resmi web sitesi için Tıklayınız.

Alman Bloke Hesap Açmak İçin Gerekli Belgeler

Blokeli hesap açacağınız bankanın istediği bir takım belgeler vardır. Aynı zamanda menşe ülkenize de bağlıdır. Fintiba bankası, bloke hesap oluşturmak için yalnızca bir kimlik kartı veya pasaport gerektirir. Hesabınızı hazırlamak ortalama olarak sadece 10 dakika sürer.

Ancak, Deutsche Bank blok hesabınızı açmak için aşağıda listelenen belgelerden bazılarını talep etmektedir.

 • Pasaport
 • Başvuru Formu
 • Üniversite kabul mektubu
 • Ön ödemeli ücret
 • Banka gelir tablosu

Bloke Hesap Hangi Kurum Seçilmelidir?

Daha önce de belirtildiği gibi, Almanya’da bloke hesap imkanı sağlayan iki kurum vardır: Fintiba ve Deutsche Bank. Aşağıda, her ikisine de genel bir bakış sağlamak için iki banka arasındaki karşılaştırma yer almaktadır. Siz bu tabloya göre karar verebilirsiniz.

Hizmet türü Fintiba Deutsche Bank
Hesap açmak süresi 30 dakika Birkaç hafta
Çevrimiçi uygulama Evet Yönlendirme
Hesap işletim ücreti 4,90 € 5,90 €
ilk hizmet bedeli €89,00 €150,00
Gerektiğinde belgelerin tasdiki Yönlendirme Evet
Çekilebilecek para miktarı 853 € 853 €
Belge tasdik ücreti yok 15/ 30 €
Reddedilme şansı Mümkün değil Evet
18 yaş altı, bloke edilmiş bir hesap kimliği için başvurabilir mi? Yönlendirme Evet
Sağlık sigortası hizmeti Evet Yönlendirme
Dijital süreçle adım adım rehberlik Evet Yönlendirme
Destek yanıtı Hızlı Hızlı değil
Alman Federal Ofisi tarafından onaylandı Evet Evet
İnternet sitesi fintiba.com DB.com

 

 

 

Almanya’da Bloke hesap için en güvenilir banka hangisidir?

Her iki banka da popülerdir, ancak kendi artıları ve eksileri vardır. Fintiba ise daha gençler tarafından kabul edilmektedir. Bunun nedeni, blok hesabı uygulamak için kolay bir prosedüre sahip olmasıdır. Ek olarak, tüm prosedür çevrimiçi yapıldığından daha az zaman alır ve blok hesabınızı oluşturmak yalnızca birkaç dakika sürer.

Blok hesap açmak için diğer seçenekleri deneyen kişiler, zamanın gecikmesinden ve ayrıca prosedürün karmaşıklığından şikayet ettiler. Bu da randevuların gecikmesine ve vize başvuruları için belgelerin geç teslim edilmesine neden oldu. Ayrıca bazı kişiler de bu nedenle vize reddi ile karşı karşıya kalmıştır.

Diğer seçenekleri deneyen bazı kişiler de güvenlik sorunlarından şikayet ettiler. Bu bakımdan Fintiba Bank son derece güvenlidir. Öte yandan, Fintiba bankasında banka hesabı açma prosedürü, prosedürü çevrimiçi olduğu için oldukça esnektir ve banka hesabı açmak için herhangi bir yere gitmeniz gerekmez. Ek olarak, elçilik aracılığıyla yasallaştırılması için ekstra belgeler gerektirmez.

Fintiba bankası harika bir hizmet sağlayıcıdır. Öğrencilere farklı yönlerden yardımcı olur. Mobil uygulaması gibi sağlık hizmetleri, kira depozitosu, sigorta, sorumluluk sigortası vb. çözümlerin bulunmasına yardımcı olur.

Fintiba plus, kişiye özel sağlık sigortası ve bloke hesap hizmeti veren özel bir paket türüdür. Her şeyi ihtiyaçlarınıza göre özelleştiriyor ve hem gelen sigortayı hem de üniversiteye kayıt ve vize için gerekli olan devlet sigortasını içeriyor. Ayrıca, bu öğrenciler için caziptir çünkü her şey çevrimiçi olarak yapılabildiği için yerel bir sigorta ofisini ziyaret etmek zorunda kalmazlar.

Belli bir süre bloke edilecek bir hesaba yüklü miktarda para yatıracağınız için, banka hesabını kendi adınıza açmanız ve bu süreçte hiçbir üçüncü kişinin müdahil olmaması son derece önemlidir. Size e-posta yoluyla hiçbir belge veya hassas veri gönderilmemelidir.

Fintiba, size e-posta göndererek banka hesap işlemleriniz arasında üçüncü bir kişiyi dahil etmemesi bu anlamda da önemlidir. Harcamalarınızı yönetmek için bloke hesabınıza büyük miktarda para yatırdığınız için sağlayıcının güvende olması gerekir. Hesap bakiyesi veya bloke onayı hakkında bilmeniz gereken tüm bilgiler mobil uygulama üzerinde mevcuttur ve işlem yapmanız gerektiğinde sizi bilgilendirir.

Fintiba Almanya’da bloke hesap açma

Uluslararası bir öğrenci olarak, bir banka hesabı oluşturmanın tüm süreçleriyle ve tüm sorunları tek başına yönetmeyle uğraşmak zordur.

Neyse ki, bloke hesapla işlemlerinizi yönetmenize, aracı olarak hareket etmenize, işleri sizin yerinize yönetmenize yardımcı olan kuruluşlar var.

Fintiba Bank’ta bloke hesap açma adımlarından bazıları aşağıdadır.

 • Başvuru formunu gerekli tüm bilgilerle doldurun
 • Hesabı yönetmek için platforma erişim elde edeceksiniz
 • Ayrıntılar alındıktan sonra parayı yatırın ve banka ücretini ödeyin
 • Başvuru işlenecek
 • Para transfer edildiğinde, size onay e-postası gönderilecektir.

Böylece, Almanya’ya ulaştığınızda, Fintiba, blok hesaptan aylık olarak para transfer edebileceğiniz ayrı bir normal banka hesabı oluşturmanıza yardımcı olacaktır. Son olarak, ait olduğunuz ülkeye bağlı olarak Almanya’da meşrulaştırma yapmanız gerekebilir.

Deutsche Bank Almanya’da bloke hesap açma

Birkaç yıl öncesine kadar, uluslararası öğrencilerin Almanya’da bloke hesap açmaları için Deutsche Bank tek seçenekti. Deutsche Bank, uluslararası öğrencilerin blok hesap açması için başka bir seçenektir.

Deutsche Bank’ta blok hesap açma adımları aşağıdadır.

 • Başvuru formunu tüm bilgilerinizle doldurun
 • Başvuru formunun iki kopyasını yazdırın
 • Tüm belgelerinizi hazır olarak Alman büyükelçiliğinden randevunuzu alın.
 • Elçilik, belgelerin yasallaştırılmasını tamamladıktan sonra Almanya’daki bankaya gönderilecektir.
 • Başvuru işlenecek
 • Banka size hesabınızın hazır olduğuna dair diğer tüm detayları içeren bir e-posta gönderecektir.
 • Banka ücretini ödedikten sonra parayı yatırın.
 • Banka size depozito onayını verecektir.

Deutsche Bank, belgelerinizi aldıktan ve işleme koyduktan sonra anında bilgilendirir. Bu nedenle, e-postayı aldığınızda paranızı yatırın ve vize başvurusuna devam edin.

Almanya’da bloke hesap ne zaman açılmalı ?

Öğrenciler çoğu zaman blok hesapların geç onaylanmasından ve bunun sonucunda vize başvurularının gecikmesinden şikayet etmektedirler. Ayrıca, bankaların çok sayıda başvuru aldığı ve aşırı yüklendiği ve bu da Sperrkonto’nun açılmasının gecikmesine neden olduğu zamanlar vardır.

Bu nedenle, bir blok hesaba başvurmak için en iyi zaman, Alman üniversitelerinin başvurunuzu işleme koyması için yoğun bir zamanın olmadığı, böylece kabul mektubunu daha erken almanız ve blok hesaba başvurabilmenizdir. Bu nedenle, blok hesabı ve vizenin ardından kabul mektubunu alabilmeniz için prosedürü mümkün olan en iyi şekilde başlatmanızı şiddetle tavsiye ederiz.

Almanya’da bloke hesap açmak ne kadar sürer?

Bloke hesabı açma süresi uyruk, Alman büyükelçiliği iş akışı, evrak işleri, sağlayıcı vb. gibi birçok faktöre bağlıdır. Her şey planlandığı gibi giderse, blok hesabınızı bir hafta içinde hazır hale getirebilirsiniz.

Ayrıca, Fintiba gibi bir banka hesabı açmak için daha fazla avans seçeneği seçerseniz, çevrimiçi bir blok hesabı oluşturmak sadece on dakika sürer. Diğer süreçlerdeki gecikmeler çoğunlukla bazen eksik olan belgelerden kaynaklanmaktadır ancak Fintiba’nın hesap oluşturmak için kimliğiniz dışında herhangi bir belgenize ihtiyacı yoktur.

Almanya’da bloke hesabınızdan nasıl para çekilir?

Oturma iznini aldıktan sonra bloke hesaptan paranızı çekebilirsiniz. Ancak ne yazık ki, blok hesaba doğrudan erişiminiz olamaz. Almanya’da bloke ettiğiniz hesaba bağlanacak bir uluslararası öğrenci hesabı açmalısınız. Bu, masraflarınızı karşılamak için her ay bloke bir hesaptan banka hesabına para aktarmanıza yardımcı olacaktır.

Mevcut yasal düzenlemelere göre, bloke hesabınızda minimum paradan daha fazla paranız yoksa ayda 853€ çekebilirsiniz. Bu para, bloke hesabınıza bağlı öğrenci banka hesabından çekilebilir.

Almanya bloke hesap açma hakkında SSS

Banka hesabıma 11.400 €’dan daha fazla para yatırılabilir mi?

Evet, elbette, bu, öğrenci vizesine başvurmak için mevcut yasal mevzuata göre gereken minimum para miktarıdır. Tek amacı, kendinizi bir yıl boyunca desteklemek için yeterli kaynağa sahip olmanız gerektiğidir.

Almanya öğrenci vize başvurum reddedilirse param ne olur?

Vize başvurunuz reddedilirse para konusunda endişelenmenize gerek yok çünkü paranızın tamamı Alman büyükelçiliği tarafından iade edilecek. Sadece Alman büyükelçiliği ile iletişime geçin veya hesap sağlayıcıyı bloke edin ve paranızı geri almak için izlemeniz gereken prosedür hakkında size rehberlik edecekler. Ancak, transfer ücretlerini geri alamazsınız.

Bloke hesap açılırken para kaynağının belirtilmesi gerekiyor mu?

Fintiba ile banka hesabı açarken herhangi bir kanıt gerektirmediği için paranın kaynağını göstermenize gerek yoktur. Ancak Deutsche Bank’ta blok hesap açıyorsanız, fonların kaynağını göstermelisiniz.

Ancak, finansal araçların menşe kanıtını göstermek için, tüm kayıtları ortaya çıkaracak bir banka dekontu sunabilirsiniz.

Herhangi bir idari ücret ödemem gerekiyor mu?

Evet, hizmeti alabilmek için bankaya başlangıç ​​ücretini ödemeniz gerekiyor.

Bloke  bir hesap için herhangi bir aylık ücret var mı?

Evet, sağlayıcıdan hizmet almak için ödemeniz gereken aylık bir ücret olabilir.

Benim adıma başka biri para yatırabilir mi?

Üçüncü şahıslar sizin adınıza parayı yatırabilir, ancak bunun için kimliklerini sağlamaları gerekir. Ek olarak, banka sağlayıcısı size yetki, pasaport ve geçerli bir banka havalesi makbuzu soracaktır.

Param bloke hesapta güvende mi?

Evet, paranız bloke hesapta kesinlikle güvende. Almanya’daki bankalar, bankanın paranızı korumayı garanti ettiği Ulusal Mevduat Koruma planının katılımcılarıdır.

Almanya’da bloke hesap açmak için herhangi bir muafiyet var mı?

Bloke hesaplar, Almanya’daki masrafları karşılamanıza yardımcı olacak finansal kaynaklarınızı göstermek için kullanılır. Ancak, mali kaynaklarınızı göstermek için başka seçenekler de var, örneğin Almanya’da ikamet eden bir akrabanız varsa ve yaşam masraflarını sizin için karşılayabiliyorsa, başvuruda referanslarını verebilirsiniz.

Bloke hesap açma prosedürü hızlandırılabilir mi?

Ne yazık ki hayır, daha az zamanınız olsa bile süreci hızlandıramazsınız.

Engellenen bir hesap için ikamet adresi nereye kaydedilir?

Almanya’da ikamet iznini yerel bir İkamet Bürosundan alabilirsiniz. Bunu Almanya’ya gelişinizden sonraki iki hafta içinde yapmalısınız. Bankaların blok hesaplara devam etmek için bu bilgilere ihtiyacı var.

Almanya Eğitim Danışmanlığı 2022 – 2023

Almanya’da ücretsiz üniversite okuyun !

Tüm öğrencilerimize %100 yerleşim garantisi veriyoruz. Eğer Almanya’da herhangi bir Devlet üniversitesine yerleşemezseniz sizden hiç bir şekilde danışmanlık ücreti almıyoruz.

 • Alman devlet üniversitelerinin kalitesi tüm Dünya’da kabul görmüştür. Türkiye’den çok sayıda öğrenci her yıl kaliteli alman devlet üniversitelerinde ÜCRETSİZ eğitim almaktadır.
 • Alman devlet üniversitelerinin Türkiye’de YÖK tarafından  denkliği vardır ve tüm Dünya’da geçerlidir.
 • Bilinenin aksine Almanya’da üniversite eğitimi maliyeti Türkiye’de ki üniversite maliyetlerinden daha yüksek değildir.
 • Almanya’da bir  öğrencinin konaklama dahil aylık gideri ortalama 650,- 850 euro arasındadır.
 • Türk öğrencilerin Üniversite eğitimleri esnasında çalışma izinleri vardır.

Alman devlet üniversiteleri ÜCRETSİZ EĞİTİM için bizi arayın.

Tel : 0 212 543 58 06 – 0 212 261 28 88

Edu vizyon yurtdışı eğitim danışmanlığı
Almanya Eğitim WhatsApp Görüşmesi
1
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Edu Vizyon - Felix Academy
Merhaba ;
Almanya'da eğitim hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak istiyorsanız şimdi bizimle ÜCRETSİZ bir WhatsApp Chat yapabilirsiniz.
WhatsApp Çağrınız , 24 Saat içinde mutlaka Almanya eğitim danışmanlığı için Edu Vizyon ve Felix Academy şirketleri tarafından cevaplanacaktır.