Münih Teknik Üniversitesi AB dışından gelen öğrenciler için ücret talep edecek

1392
Münih Teknik Üniversitesi AB dışından gelen öğrenciler için ücret talep edecek
Edu vizyon yurtdışı eğitim danışmanlığı

Münih Teknik Üniversitesi Yabancı Öğrenciler için Ücretli hale geliyor.

Münih Teknik Üniversitesi (TUM), Avrupa Birliği üyesi olmayan ülkelerden gelen tüm öğrenciler için öğrenim ücretlerini yeniden uygulamaya koyacağını açıkladı.

SchengenVisaInfo.com’un haberine göre, kararı teyit eden Üniversite Rektörü Thomas Hofmann, AB üyesi olmayan öğrenciler için öğrenim ücretlerinin 2024/2025 akademik yılının kış döneminden itibaren uygulanmaya başlayacağını söyledi.

Hofmann’ın açıkladığı üzere, AB üyesi olmayan öğrenciler için ücretler, lisans programları için dönem başına 2.000-4.000 euro arasında değişecek.

Öte yandan, yüksek lisans programlarında ücretler daha yüksek olacaktır. Açıklandığı üzere, AB üyesi olmayan öğrencilerin TUM’da yüksek lisans eğitimlerini sürdürürken dönem başına 4,000-6,000 Avro arasında ödeme yapmaları gerekecektir.

Munich Eye’a göre, Bavyera Eyaleti’nin tüm öğrenciler için genel harçları kaldırmasından bu yana, TUM AB üyesi olmayan öğrenciler için harçları yeniden uygulamaya karar veren tek üniversite oldu.

Üniversitenin kararını gerekçelendiren Hofmann, daha fazla uluslararası öğrenci çekebilmek için daha fazla yatırım yapmaları gerektiğini söyledi.

“En iyi öğrencileri çekmek için hızla gelişen uluslararası bir rekabet içindeyiz. Bu nedenle öğretim kalitemizi sürekli olarak arttırmak zorundayız. Bu da eğitime sadece devlet kaynaklarıyla finanse edilemeyecek daha fazla yatırım yapılmasını gerektiriyor” dedi.

Hofmann ayrıca, fonun sadece öğretim kalitesini artırmak için kullanılacağını ve bunun da tüm öğrencilere fayda sağlayacağını belirtti.

Verilere göre, şu anda TUM’da kayıtlı yaklaşık 50.000 öğrenci bulunmaktadır ve bunların yaklaşık %30’u yakında öğrenim ücretine tabi olacaktır.

TUM ve diğer uluslararası üniversitelerdeki ücretleri karşılaştıran Hofmann, bunların önemli ölçüde daha düşük olduğunu söyledi. Hofmann aynı zamanda üniversitenin, menşe ülkelerine bakılmaksızın tüm öğrencilere burs sağlamaya devam edeceğini de vurguladı.

Öğrenim ücretlerinin yeniden uygulamaya konulması üniversite tarafından gerekli görülürken, Öğrenci Temsilciliği karara karşı çıktı.

Öğrenci temsilcisi David Vadasz, TUM’un yetenekli öğrencileri desteklemeye devam etmesi gerektiğini söyledi ve bu kararın Bavyera’daki tüm öğrenciler için kademeli olarak ücretlerin yeniden uygulanmasına yol açabileceğini vurguladı.

“TUM, yetenekli öğrencilerin desteklenmesine öncelik veren bir üniversite olmaya devam etmelidir. Öğrenciler, kökenleri ne olursa olsun, eğitimlerini finansal olarak güvence altına almak için ebeveynlerinin gelirine ya da iş bulma olanaklarına bağımlı olmamalıdır,” dedi Vadasz.

Münih Teknik Üniversitesinin kararı nihai gibi görünse de Öğrenci Temsilciliği, üniversitenin farklı ülkelerden öğrencilerin katılımını sağlamak için çaba göstermesini umduğunu söyledi.

 

Edu vizyon yurtdışı eğitim danışmanlığı
Almanya Eğitim WhatsApp Görüşmesi
1
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Edu Vizyon - Felix Academy
Merhaba ;
Almanya'da eğitim hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak istiyorsanız şimdi bizimle ÜCRETSİZ bir WhatsApp Chat yapabilirsiniz.
WhatsApp Çağrınız , 24 Saat içinde mutlaka Almanya eğitim danışmanlığı için Edu Vizyon ve Felix Academy şirketleri tarafından cevaplanacaktır.