Mart 2023 ‘de Almanya’daki Türkleri etkileyecek 8 değişiklik

634
Mart 2023 ‘de Almanya’daki Türkleri etkileyecek 8 değişiklik
Edu vizyon yurtdışı eğitim danışmanlığı

Mart 2023 ‘de Almanya’daki Türkleri etkileyecek 8 değişiklik

Bahar hemen köşede! Almanya’da saatlerin ileri alındığı ve bize çok ihtiyaç duyulan fazladan güneş ışığını sağladığı ayda, burada gurbetçilerin Mart 2023’te bilmesi gereken değişiklikler var. Tabi öğrencilerinde 🙂

1. Gaz fiyatı tavanı başlıyor

Almanya’nın artık iyi bilinen gaz fiyatı üst sınırı Mart 2023’ten itibaren yürürlüğe girecek ve şu anda Nisan 2024’e kadar sürmesi bekleniyor.

Gaz fiyatı üst sınırı altında, bir hane halkının normal tüketiminin yüzde 80’i (bir önceki yılın tüketimine göre hesaplanmıştır) kilovat saat (kWh) başına 12 sent ile sınırlandırılacak, bunun üzerindeki herhangi bir tüketim ise mevcut piyasa fiyatı üzerinden ücretlendirilecektir. Devlet daha sonra üst sınır fiyat ile gaz ithalatçıları tarafından ödenen fiyatlar arasındaki farkı telafi edecek.

Bu, indirim enerji faturalarınızdan otomatik olarak düşüleceğinden, gaz fiyatı tavanından yararlanmak için herhangi bir şey yapmanız gerekmediği anlamına gelir .

2. Öğrenciler nihayet 200 Euro’luk enerji yardımı için başvurabilirler

Almanya’da çalışan insanların bir kereye mahsus 300 avroluk enerji yardım ödemesi almalarından aylar sonra , öğrenciler yakında (daha küçük) paylarını almaya hazırlanıyor. İster tam zamanlı ister yarı zamanlı olsun, Almanya’da yaşayan ve okuyan herkes , 1 Aralık 2022’de eğitimlerine kaydoldukları sürece, uzun zamandır beklenen 200 avroluk ödemeyi almaya hak kazanır.

Uygunsanız, yardım almak için çevrimiçi olarak kaydolmanız gerektiğinden, evrak işlerine başlamak iyi bir fikir olabilir. Alışılmadık derecede modern bir şekilde, Alman hükümeti öğrencilerin başvuruda bulunabileceği bir web sitesi kurdu . Başvuru için bir BundID-Konto, çevrimiçi onaylı bir kimlik veya kişisel ELSTER sertifikanız gerekecektir .

3. Tıbbi tesislerde personel için maskeler hurdaya çıkarıldı

Alman hükümetinin geçen ay toplu taşıma araçlarında zorunlu FFP2 maskelerini kaldırmasının ardından, doktor muayenehanelerinde , hastanelerde veya bakım evlerinde çalışan personel için maske zorunluluğu da kaldırılacak . Yeni kural 1 Mart’tan itibaren geçerli olacak.

Aynı günden itibaren ziyaretçilerin hastaneleri veya bakım evlerini ziyaret etmeden önce test yapması gerekmeyecek, ancak yine de 7 Nisan’a kadar maske takmaları gerekecek. Semptom göstermeyen ziyaretçiler için ücretsiz koronavirüs testleri de 1 Mart’tan itibaren kaldırılacak .

4. Deutsche Post grevleri Almanya genelinde devam ediyor

Mart ayında herhangi bir önemli posta göndermeyi veya almayı planlıyorsanız , Deutsche Post personeli ile işverenleri arasında devam eden grevler ve müzakerelerden haberdar olmalısınız. Şubat ayından bu yana Deutsche Post işçileri , enflasyona paralel olarak maaşlarına yüzde 15 zam yapılması için greve gidiyor .

Deutsche Post AG, posta işçilerini temsil eden sendika ver.di ile hala bir anlaşmaya varmadı. Bu, 8 Mart’ta Deutsche Post sendika üyelerinin süresiz endüstriyel eylemde bulunup bulunmama konusunda oy kullanacakları anlamına geliyor. Sonuç 9 Mart’ta açıklanacak. Ancak sendika üyeleri hangi yönde oy kullanırsa kullansın, posta hizmetinde en azından bir miktar aksama olması muhtemel.

5. İki tekerlekten çekiş için zorunlu sigorta işaretleri

1 Mart’tan itibaren Almanya’daki mopedler ve e-scooter’lar sigortalı olduklarını kanıtlayan siyah bir işaret göstermelidir. Bu işaretler, araç sigorta şirketlerinden temin edilebilir ve geçersiz kayıtların kolayca tespit edilebilmesi için işaretin rengi her yıl değişir.

6. İklime duyarlı ev avcıları için finansman programı

İklim Dostu Yeni Yapı, devlet bankası KwF tarafından düzenlenen bir finansman programıdır. 1 Mart’tan itibaren banka, yeni bir ev inşa eden veya satın alan kişilere müstakbel ev sahibi kredileri sunacak .

Krediye hak kazanabilmek için bu evlerin , fosil yakıta dayalı ısıtma sistemlerinden ari olmak ve EH 40 enerji verimliliği standardına sahip olmak gibi katı sürdürülebilirlik standartlarını karşılaması gerekiyor.

7. Deutsche Bahn dinlenme salonları daha ayrıcalıklı hale geliyor

Almanya’daki birçok büyük tren istasyonu, daha fazla parası olan müşterilere ücretsiz gazeteler, atıştırmalıklar ve içecekler sunan gösterişli bir Deutsche Bahn dinlenme salonu ile donatılmıştır. Şimdi, DB salonu kapılarından kimin geçebileceğine dair kurallar daha da sınırlı ve Kafkaesk hale geldiğinden, bu salonlar biraz daha ayrıcalıklı hale gelecek.

Halihazırda BahnCard 100 veya 1. sınıf “Flexipreis” trafik cezası olan 1. sınıf bilet sahipleri girebilmektedir. 2. sınıf bilete sahip BahnCard 100 sahipleri, ancak kartlarının üzerinde Bahn Comfort Logosu olması koşuluyla giriş yapabilir. BahnBonus müşterilerinin de girmesine izin verilir, ancak uygunlukları, zaten özel olan salonun VIP bölümüne erişmelerine olanak tanıyan ek bir gümüş, altın ve platin puan sistemine bağlıdır.

Peki ne değişecek? 1 Mart’tan itibaren bahsi geçen BahnBonus müşterileri 1. veya 2. sınıf bilete sahip olduklarını göstermelidir. Bu, 1. veya 2. sınıfta bir Sparpreis veya Super-Sparpreis tarifeli bileti içerebilir. Ek olarak, BahnBonus müşterileri salon VIP bölümlerine girmeye devam edebilecek ancak diğer yolcuları bu bölümlere katılmaya davet edemeyeceklerdir.

8. 26 Mart’ta saatler ileri alınacak

Almanya’da 26 Mart Pazar günü saatler ileri alınacak . Saat 02:00’de saatler 03:00’e ilerleyecek, yani hafta sonu bir saat daha kısalacak, ancak kısa süre sonra, günlük güneşli hava Almanya’da açık hava hayatını yeniden işbaşına getirecek.

Edu vizyon yurtdışı eğitim danışmanlığı
Almanya Eğitim WhatsApp Görüşmesi
1
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Edu Vizyon - Felix Academy
Merhaba ;
Almanya'da eğitim hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak istiyorsanız şimdi bizimle ÜCRETSİZ bir WhatsApp Chat yapabilirsiniz.
WhatsApp Çağrınız , 24 Saat içinde mutlaka Almanya eğitim danışmanlığı için Edu Vizyon ve Felix Academy şirketleri tarafından cevaplanacaktır.