Almanya, göçmen olarak yeni bir hayata başlamak için en zor ülke oldu

613
Almanya, göçmen olarak yeni bir hayata başlamak için en zor ülke oldu
Edu vizyon yurtdışı eğitim danışmanlığı

Almanya’da göçmen olmak

Almanya göçmen olarak yeni bir hayata başlamak için en zor ülke oldu.52 ülke arasında Almanya, gurbetçilerin yeni bir hayata başlaması için en zor ülke olarak seçildi. Uluslararası sıralamada ilk 10’a Körfez ülkeleri hakim oldu.

InterNations Expat Essentials Endeksi

Yeni bir ülkeye taşınmak, günlük hayatın nüansları hakkında daha fazla şey öğrenmenin keyfini çıkarmadan önce, acil ve resmi idari görevlerin sonsuz bir listesi gibi hissettirebilecek şeylerle birlikte gelir. Bazı ülkelerde uygun fiyatlı konutlara erişim , iyi organize edilmiş idari kurumlar, iyi toplu taşıma ve gelişmiş dijitalleşme bu süreci kolaylaştırıyor – ama her yerde değil.

52 destinasyonu araştıran InterNations Expat Essentials Index, gurbetçilerin yeni hayatlarını evlerinden uzakta kurmalarını en kolay hale getiren ve bu sürecin en çok engelle karşılaştığı ülkeleri sıraladı.

Sıralamayı oluşturmak için dört alt kategori değerlendirildi:

 1. Dijital Yaşam (çevrimiçi idari hizmetlerin mevcudiyeti, yüksek hızlı internet , nakitsiz ödeme hizmetleri ve çevrimiçi hizmetlere sınırsız erişim, örneğin sosyal medya)
 2. Barınma (uygun fiyatlı konuta erişim, yaşayacak yer bulma kolaylığı )
 3. Yönetici Konuları (yerel bürokrasinin kolaylığı, banka hesabı açma ve vize alma )
 4. Dil (dili konuşmadan yaşama kolaylığı, dili öğrenme kolaylığı)

Körfez ülkeleri Expat Essentials Index’in zirvesinde

Araştırmaya göre gurbetçilerin yeni hayatlarını en rahat kurabilecekleri ülke Bahreyn. Bahreyn merkezli gurbetçilerin yüzde 67’si yerel makamlarla etkileşimin kolay olduğunu ve yüzde 70’i vize almanın nispeten kolay olduğunu ve çevrimiçi olarak devlet hizmetlerine erişmenin sorun olmadığını söyledi. Bununla birlikte, sınırsız sosyal medya erişimi söz konusu olduğunda, Körfez devleti küresel ortalamanın altında yer alıyor.

Bahreyn’deki çok sayıda gurbetçi (yüzde 82), ülkede Arapça konuşmadan yaşamanın kolay olduğunu söyledi, aynı şey genel sıralamada ikinci olan BAE için de geçerli. İdari kurumlarla uğraşmak yine nispeten kolay kabul edildi, ancak sosyal medyaya erişim benzer şekilde kısıtlandı, BAE’li gurbetçilerin yüzde 19’u interneti kullanırken kendilerini kısıtlanmış hissettiklerini bildirdi.

Daha uzaklarda, Singapur ve Estonya sıralamada sırasıyla üçüncü ve dördüncü sırada yer aldı ve her iki ülke de idari süreç ve dijitalleştirme söz konusu olduğunda yüksek puan aldı.

Almanya’daki gurbetçiler sinir bozucu engellerle karşı karşıya

Listenin en altında 52. sırada, Almanya’daki gurbetçilerin evlat edindikleri evleriyle olan aşk-nefret ilişkisi affedilemez bir şekilde kendini gösterdi. Almanya ayrıca endeksin dört alt kategorisinden üçünde son 10’da yer aldı; konut, dijital yaşam ve dil.

Ankete katılanların yüzde 59’u, Almanya’da konut bulmanın hem zor hem de karşılanamaz olduğunu bildirdi; bu, ülkenin mevcut ve kötüleşen konut krizini yansıtıyor . Polonyalı bir göçmen InterNations’a, Almanya’da ” Geçici kalacak yer bulmak bile üç ayı bulabilir ” dedi.

Dili konuşmaya gelince, ankete katılanların yüzde 60’ı kendi Almanca becerilerini oldukça iyi ile çok iyi arasında bir yerde değerlendirdi. Buna rağmen, yarıdan fazlası Almanca öğrenmenin zor olduğunu ve yarısından biraz azı federal cumhuriyette Almanca konuşmadan yaşamanın zor olduğunu söyledi .

Almanya’daki yerliler ve gurbetçiler, özellikle iki konuya yönelik sürekli eleştirilerinde tartışmasız bir şekilde birleşiyor: ülkenin uzayan dijital Karanlık Çağları ve salyangoz hızında internet – anket yanıtlarına yansıyan bir duygu. Ankete katılanların üçte biri çevrimiçi devlet hizmetlerinin yetersiz olduğunu ve yüzde 52’si yerel makamlarla anlaşmanın zor olduğunu söyledi. Birleşik Krallık’ta yaşayan bir göçmen, “Alman bürokrasisinden gerçekten nefret ediyorum,” dedi, “hiçbir şey sayısallaştırılmıyor! Oturma izinleri ve benzerlerini görüşmek için herhangi bir yerel hükümet dairesiyle temasa geçmek sonsuza kadar sürer .”

Gurbetçilerin başlaması için en kolay ve en zor ülkeler

InterNations Expat Essentials Index’e göre, gurbetçilerin yeni bir hayata başlamaları için en kolay uluslararası ülkeler şunlardır:

 • Bahreyn
 • BAE
 • Singapur
 • Estonya
 • Umman
 • Endonezya
 • Suudi Arabistan
 • Katar
 • Kenya
 • Kanada

Bu arada, gurbetçilerin yeni hayatlarını kurmasının en zor olduğu ülkeler ise şunlar:

 • Almanya
 • Japonya
 • Çin
 • Kuveyt
 • İtalya
 • Yunanistan
 • Vietnam
 • Çekya
 • Fransa
 • Malta

Expat Essentials Index hakkında daha fazla bilgi edinmek için Inter Nations web sitesini ziyaret edin .

Edu vizyon yurtdışı eğitim danışmanlığı
Almanya Eğitim WhatsApp Görüşmesi
1
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Edu Vizyon - Felix Academy
Merhaba ;
Almanya'da eğitim hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak istiyorsanız şimdi bizimle ÜCRETSİZ bir WhatsApp Chat yapabilirsiniz.
WhatsApp Çağrınız , 24 Saat içinde mutlaka Almanya eğitim danışmanlığı için Edu Vizyon ve Felix Academy şirketleri tarafından cevaplanacaktır.