Fachhochschule Derecesine sahip bir öğrenci doktora yapabilir mi

600
Fachhochschule Derecesine sahip bir öğrenci doktora yapabilir mi
Edu vizyon yurtdışı eğitim danışmanlığı

Almanya Doktora

Fachhochschule Derecesine sahip bir öğrenci doktora yapabilir mi

Üniversiteler ve uygulamalı bilimler üniversiteleri (Fachhochschule veya FH’ler), Bologna sürecinin başlamasından bu yana fiilen eşittir. Üniversitelerin (ve TU’ların) aksine, Fachhochschules genellikle Ph.D. Bu nedenle, yüksek lisanslarını bir FH’de bitiren öğrenciler, doktora yapmak için bir üniversiteye geçmek zorunda kalacaklar. Bologna sürecinin ardından Üniversitelerden ve FH’lerden Master derecesi eşit kabul edildiğinden bu mümkündür.

Bolonya Süreci:

Bologna  Süreci,  yüksek öğretim niteliklerinin standartlarında ve kalitesinde karşılaştırılabilirliği sağlamak için Avrupa ülkeleri arasında bir dizi bakanlık toplantısı ve anlaşmadır. Süreç  ,  Lizbon Tanıma Sözleşmesi kapsamında Avrupa Yüksek Öğrenim Alanını oluşturmuştur:

Kaynak: Viki

Talihsiz Gerçek

FH mezunları, Almanya’da doktora yapmak için ekstra engelleri aşmak zorundadır. Sonuç olarak, doktora yapan FH mezunlarının sayısı oldukça düşüktür. Bunun temel nedeni, bir üniversitede öğrencilere genellikle öğretimlerinin sonunda profesörler tarafından doktora yapmak isteyip istemediklerini sormalarıdır. Bazen bir profesör, belki de öğrencinin daha önce çalıştığı bir konu da sunar. Ancak bu, FH öğrencileri için bir seçenek değildir.

“ Hochschule des Bundes (HS Bund) basın sözcüsü Frank Simon, “Kimseyi tanımıyorsanız ve yüksek lisans programından herhangi bir kişi getiremiyorsanız bu kesinlikle bir dezavantajdır ”.

FH öğrencileri olarak, doktora programına başlamadan önce bölümün (Fachbereich) kural ve düzenlemelerini iyice kontrol etmeniz gerekir. Üniversitede; örneğin, bazı Fachbereich’lerde doktoraya başlayabilmek için bir üniversitede en az 6 yarıyıl eğitim alınması gerektiğini söyleyen bir madde olabilir.

Bazı Fachbereich, FH derecesine sahip bir öğrencinin doktora yapmasına şartlı olarak izin verebilir. programı. Örneğin, öğrencinin mükemmel bir yüksek lisans derecesine sahip olması gerekir. Ayrıca doktora süresince özel derslere katılmak zorundadır. ve/veya bazı sınavları geçmek.

Ayrıca, bir FH mezununu doktora derecesine kabul etmenin daha uzun sürdüğü talihsiz vakalar duyduk. ilgili TU mezunundan daha program.

Doktora için başvuran FH öğrenci sayısı. yavaş artıyor. Hochschulrektorenkonferenz’den (HRK) alınan rakamlara göre, 2017 ile 2020 yılları arasında toplam 1.745 FH öğrencisi bu yolu izledi ve 2009’dan 2016’e kadar önceki ankete göre yüzde 30 daha fazla doktorasını başarıyla tamamladı.

FH öğrencilerinin doktora yapabilmesi için bazı FH’ler artık üniversitelerle işbirliği yapmaktadır. Her iki kurum da FH mezunlarının doktora derecelerini kazanabilecekleri bağlayıcı bir anlaşma yapar. Kural olarak, öğrenciler daha sonra FH’den bir profesör ve bir üniversite profesörü tarafından denetlenir. Bununla ilgili bilgileri doğrudan FH web sitelerinden bulabilirsiniz.

FH’lerden doktora derecesi verme hakkına sahip olmak için artan bir talep var. Her federal eyalet buna bireysel olarak karar verir. Hessen, Baden-Wuerttemberg ve Schleswig-Holstein eğitim bakanları, bu açıklamalarda FH’lerin doktora vermesinin mümkün olacağının sinyalini verdiler. Hochschule Fulda, şimdiden bir doktora derecesi verme hakkını elde etti. sosyal bilimlerde. Bununla birlikte, Federal Eğitim ve Araştırma Bakanlığı (BMBF), FH’nin doktora derecesi vermesi konusunda şüpheci bir görüşe sahiptir. herhangi bir üniversite katılımı olmadan.

Artılar ve eksiler

 • Artıları:
  • Doktora başvurusunda bulunan FH mezunlarına karşı ayrımcılık yapılmaz.
  • FH’lerden ve Üniversitelerden alınan dereceler artık sadece kağıt üzerinde değil, gerçekte de eşdeğer olacaktır.
  • Uygulamaya yönelik araştırmalar teşvik edilecektir.
  • FH’ler doktora veremez. araştırma potansiyelinin kaybı anlamına geliyordu.
  • Üniversitelerle yapılan işbirlikleri, üniversiteleri ilgilendiren konularla sınırlıdır. Bu artık bir sorun olmayacak.
 • Eksileri:
  • Üniversiteler ve FH’ler arasındaki anlamlı görev dağılımı kaldırılacaktır.
  • FH’ler derinlemesine (teorik) araştırma için kurulmamıştır.
  • FH’ler için gelişmiş ekipman satın alma masrafları çok büyük olacaktır.
  • Halihazırda gereğinden fazla doktora öğrencisi var – FH’lerden doktora derecesi olmasa bile.
  • Artan rekabet, FH’lerin pahasına olacaktır.

 

Almanya Eğitim Danışmanlığı

Almanya üniversiteleriAlmanya’da yazılım mühendisliği, Almanya haberleri , Almanya eğitim danışmanlığı ve diğer eğitim programları hakkında daha fazla bilgi için bizi aramaktan çekinmeyin.

Tel : 0 212 261 28 88

Edu vizyon yurtdışı eğitim danışmanlığı
Almanya Eğitim WhatsApp Görüşmesi
1
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Edu Vizyon - Felix Academy
Merhaba ;
Almanya'da eğitim hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak istiyorsanız şimdi bizimle ÜCRETSİZ bir WhatsApp Chat yapabilirsiniz.
WhatsApp Çağrınız , 24 Saat içinde mutlaka Almanya eğitim danışmanlığı için Edu Vizyon ve Felix Academy şirketleri tarafından cevaplanacaktır.