Anmeldung Nedir ?

2996
Anmeldung Nedir ?
Edu vizyon yurtdışı eğitim danışmanlığı

Anmeldung nedir ?

Anmeldung

Almanya’ya taşındığınızda öğreneceğiniz ilk Almanca kelimelerden biri “Anmeldung” dur. Elbette, danke, bitte ve Entschuldigung gibi birkaç temel konuşma terimini öğreneceksiniz, ancak bunu çok yakında öğreneceğinizi garanti ediyorun. Neden? Çünkü Almanya’ya taşındığınızda, yaşayacak bir yer bulmaktan ve kutlama yapmak için güzel bir yerel bar bulmaktan daha fazlasını yapmalısınız.

Anmeldung olarak bilinen süreçten geçtikten sonra 14 gün içinde adresinizi kaydettirmeniz ve Anmeldebestätigung veya Meldebescheinigung olarak bilinen kayıt sertifikanızı almanız gerekir . Bu, gerekli evrak işlerinden biridir ve sağlık sigortası , üniversite kaydı, oturma izni ve ikamet belgesi gerektiren diğer her şey.

Anmeldung Nedir ?

Anmeldung“, kayıt veya kayıt işlemi anlamına gelen Almanca bir kelime. Almanya’da, ikamet adresinizi resmi makamlara kaydetme sürecini ifade eder. Biz deki ikametgah sistemi gibi düşünebilirsiniz.

Almanya’da yeni bir adrese taşındığınızda, yada Almanya’ya ilk gittiğiniz de kanunen yeni adresinizi belediyeye veya belediyeye belirli bir süre içinde (genellikle 2 hafta içinde) kaydettirmeniz gerekir. Bu işleme “Anmeldung” adı verilir ve Almanya’da yasal ikametinizi tesis etmesi ve vergi kimlik numarası, sağlık sigortası ve banka hesabı gibi çeşitli belgeler almanızı sağlaması nedeniyle önemlidir.

Anmeldung sürecini tamamlamak için genellikle pasaportunuzu, kira sözleşmenizi veya ikametgahınızın mülkiyet belgesini ve doldurulmuş bir kayıt formunu (Anmeldeformular) yerel makamlara getirmeniz gerekir. Kayıt işlemini tamamladıktan sonra, Almanya’daki yasal ikametinizin kanıtı olarak çeşitli makamlara sunmanız gerekebilecek bir kayıt onayı (Meldebescheinigung) alacaksınız.

Anmeldung  işlemleri nasıl yapılır ?

Almanya adresinizi kaydettirmek için aşağıdaki belgelere ihtiyacınız olacak:

  • Geçerli pasaport veya ulusal kimlik
  • Ev sahibinizden kira sözleşmesi ( Wohnungsgeberbestätigung ), genellikle imzalanmış bir kira sözleşmesi
  • Meldeschein veya Anmeldung olarak adlandırılan kayıt formu . Bunlar yalnızca Almanca olarak mevcuttur, bu nedenle bunu önceden doldurun

Anmeldung sadece ülkeye taşınan yabancılar için değil, bu nedenle tüm süreç Almanca olarak yürütülüyor. Almancanız yeterli değilse , yanınızda Almanca konuşan bir arkadaşınızı getirmenizi veya sizin adınıza Almanca konuşan birini göndermenizi öneririz. Bu kişinin, yukarıda listelenen belgelere ek olarak, başka bir şekilde Vekaletname veya Almanca Vollmacht olarak bilinen, onayınızı veren imzalı bir mektuba ihtiyacı vardır.

Formunuzdaki daha az bilinen öğelerden biri, dini mensubiyetiniz hakkında bir satır öğesi olacaktır. Bölgenize bağlı olarak gelir verginizin yaklaşık %8-9’u kadar olan kilise vergisini ödemek istemiyorsanız boş bırakın. Tüm süreç yalnızca birkaç dakika sürer ve damgalı sertifikanızı anında alırsınız. Eve döndüğünüzde yeni posta kutunuza adınızı yazmayı unutmayın, çünkü postalar kesinlikle kayıtlı adresinize gelir ve adınız orada değilse postalar genellikle gönderene iade edilir. 14 gün içinde kaydolamazsanız endişelenmeyin, ancak mümkün olan en kısa sürede kaydolun.

Akılda tutulması gereken diğer bir kaç şey

Gelecekte yeni bir daireye taşındığınızda, adresinizi eskisini kaydettiğiniz gibi resmi olarak değiştirmeniz gerekir. Ülkeden uzaklaştığınızda, aksi takdirde Abmeldung olarak bilinen kaydınızı tamamen iptal etmeniz gerekir . Bu, telefon veya internet planlarınız gibi uzun vadeli 24 aylık sözleşmeleri iptal etmeniz gerektiğinde kullanışlıdır. Aynı şey , ulusal TV ve radyo vergisi olan Rundfunkbeitrag‘ınız için de geçerli.

Tüm adres kaydı ve kayıt silme döngüsü sıkıntı gibi gelebilir, ancak hızla uyum sağlamayı öğrenirsiniz ve bu, lojistik sorumluluk açısından değerli bir alıştırmadır. Anmeldung’u bulmak, Alman bürokrasisine alışmak ve buradaki yeni hayatınıza yerleşmek için büyük bir adım. Unutmayın Alman bürokrasisi gerçekten de muhteşemdir 🙂

Almanya Üniversite Danışmanlık – İstanbul

Anmeldung nedir ? , Almanya iş arama vizesi, Almanya eğitim danışmanlığı , Almanya’da yazılım mühendisliği ve diğer yurtdışı eğitim programları hakkında bilgi için bizi arayın.

Tel : 0 212 543 58 06 – 0 212 261 28 88

Edu vizyon yurtdışı eğitim danışmanlığı
Almanya Eğitim WhatsApp Görüşmesi
1
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Edu Vizyon - Felix Academy
Merhaba ;
Almanya'da eğitim hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak istiyorsanız şimdi bizimle ÜCRETSİZ bir WhatsApp Chat yapabilirsiniz.
WhatsApp Çağrınız , 24 Saat içinde mutlaka Almanya eğitim danışmanlığı için Edu Vizyon ve Felix Academy şirketleri tarafından cevaplanacaktır.