Münih Teknik Üniversitesi Başvuru ve Kabul şartları

2.2K
Münih Teknik Üniversitesi Başvuru ve Kabul şartları
Edu vizyon yurtdışı eğitim danışmanlığı

Münih Teknik Üniversitesi başvurusu nasıl yapılır ?

Münih Teknik Üniversitesi başvuru ve kabul tarihleri hakkında ki bu yazımda başvurusunu bireysel olarak yapmak isteyen yada başvuruların nasıl olduğu hakkında fikir sahibi olmak isteyenlere yardımcı olmak niyetindeyim.

Bu yazıda , Münih Teknik Üniversitesi 2022-2023 Kabul: Programlar, Son Tarihler, Gereksinimler, Kabul Oranı hakkında bilgiler bulacaksınız.

Yine de hatırlatmak isterim , başvurunuzu bizim aracılığımızla eksiksiz ve sorunsuz bir şekilde yapabilirsiniz. Bize 0 212 261 28 88 ‘den yada 0 212 543 58 06 ‘dan ulaşabilirsiniz.

Münih Teknik Üniversitesi , Times Higher Education Dünya sıralamasında dünyanın en iyi 8. üniversitesidir. Üniversite, sömestr bazlı bir kabul takvimi izler ve yaz ve kış alımı için kabul sunar. Münih Teknik Üniversitesi , Lisans ve Yüksek Lisans düzeyinde 182 program sunmaktadır . TUM’da en çok kayıtlı dersler Doğa Bilimleri, Mühendislik, İşletme, Tıp, Yaşam Bilimleri, Siyasal Bilimler, Sosyal Bilimlerdir.

Kabul oranı akademik adaylık dışında çeşitli faktörlere bağlı olduğundan, %3’lik bir kabul oranı ile üniversiteye girmek gerçekten çok zordur. Uluslararası başvuru sahiplerinin, Almanya için gerekli olan sınav puanları ile birlikte akademik transkriptlerini sunmaları gerekmektedir .

Önemli Güncel Not : Münih Teknik Üniversitesi 2024 yılı için ortalama yıllık 6.000 euro civarında yabancı öğrencilerden ücret alınacağını duyurdu.

Türk öğrencilerin Münih Teknik Üniversitesi’ne girmesi zor mudur?

Çok sayıda Türk öğrencinin’de eğitime kabul edildiği Münih Teknik Üniversitesinde eğitim de oldukça zordur. Genel kabul şartlarının yanında kesinlikle Türkiye’de ki üniversite sınavlarında iyi bir derece yapmanız gerekir. ( İlk 5.000 / 7000 gibi ). Bunun yanında IB , Abitur, A Level , Gmat standart eğitimlerin dışında da bir eğitim almış olmanız gerekir. Tabi ki iyi bir transkript notuna da ihtiyacınız var. ( 100 üzerinden % 90 ve üzeri gibi )

2021 ve 2022 yılında bizlere gelen her 100 talebin 20 yada 30 ‘u Münih Teknik Üniversitesi üzerine. Ancak üzülerek söylemeliyim ki adaylar üniversite sınavına girdikten sonra hedeflerine Münih Teknik Üniversitesini koyuyorlar ve bu durumda maalesef yapacak bir şey kalmıyor. Çünkü Münih Teknik Üniversitesine girmek istiyorsanız standartların çok üstünde bir akademik geçmişe sahip olmanız ve bu konuda extra çalışmalar yapmanız gerekir. Eğer gerçekten hedefinizde Münih Teknik Üniversitesi yada diğer TU 9 üniversiteler var ise kesinlikle lise son 2 yıldan itibaren bu alanda çalışmaya başlamalısınız. Bizler bu konuda Akademik danışmanlık yapmaktayız.

Münih Teknik Üniversitesi Kabul Tarihleri

Üniversite, başvurusunu iki dönem alımı ile açar: Yaz ve Kış. Yaz dönemi başvuruları kapanmıştır. Ancak, öğrenciler 2022 kış dönemi için başvurabilirler. Aşağıdaki son başvuru tarihlerini kontrol edin:

Dersler dönem son tarihler
Lisans Programları Kış 15 Temmuz
Lisansüstü Programlar Kış 31 Mayıs

TU Münih Kabul Tarihleri

Program Son başvuru tarihi
Yüksek Lisans Bilgi Sistemleri kış 31 Mayıs
Yüksek Lisans Hesaplamalı Bilim ve Mühendislik kış 31 Mayıs
Yüksek Lisans İnşaat Mühendisliği kış31 Mayıs – yaz 15 Ocak
Lisans Elektrik Mühendisliği ve Bilişim Teknolojileri kış 15 Mayıs
Lisans İnşaat Mühendisliği kış 15 Mayıs
BA Mimarlık kış 15 Mayıs
M.Sc Havacılık ve Uzay Mühendisliği kış 31 Mayıs – yaz 11 Kasım
MA Mimarlık kış 31 Mayıs
Yüksek Lisans Yönetimi kış 15 Mayıs

Münih Teknik Üniversitesi Uluslararası Kabul

Münih Teknik Üniversitesi, küresel olarak başvuruları memnuniyetle karşılamaktadır. İlgilenen öğrencilerin kabul edilmek için üniversiteye giriş sınavı yeterliliğini karşılamaları gerekir. TUM’a başvurmak için tüm uluslararası öğrencilerin TUMoline üzerinden başvurmaları ve kayıt olmaları gerekmektedir. Kayıt yaptırmayı düşünen tüm öğrencilerin, aşağıdaki kontrol listesine göz atmalarını tavsiye ederim.

 • Başvuru Portalı: Çevrimiçi Başvuru
 • Başvuru Ücreti : YOK
 • Gerekli Belgeler :
  • Akademik SOP
  • İngilizce Dil Testi Puanı / Almanca Dil Testi Puanı
  • Yetenek Testi Puanı
  • Giriş Değerlendirme Testi
  • Vize
  • Sağlık Sigortası Kanıtı
  • Ön Belgeler (VPD)
  • GRE ve GATE puanı
  • İş deneyimi (belirli bir program için)
  • İş Portföyü
  • Motivasyon mektubu

Not: TUM, yalnızca resmi mühürlü ve gerçek imza ile noter tasdikli evrak kopyaları kabul eder.

TUM Dil Yeterlilik Testi Puanı

Uluslararası adaylar , TUM’da okumak için Almanca ve İngilizce Dil Test Puanı sunmalıdır . 8 yüksek lisans programı hariç tüm programlar Almanca eğitim diline sahiptir.

İngilizce Yeterlik Testi Minimum Gerekli Puan
TOEFL (IBT) 88
TOEFL (PBT) 605
IELTS 6.5
Kanada Akademik İngilizce Dili (CAEL) A, B, C Sınıfları
CAE/ CPE A, B, C Sınıfı
PTE Akademik 65

TUM Almanca Dil Yeterlilik Sınavı Puanları

Almanca Yeterlilik Testi Minimum puan
KKH gereklidir
DSD II Seviye; 4 bölümün tamamında B 2
telc Deutsch C1 Hochschule gereklidir
TESTDAF Tüm bölümlerde 4. seviye
OSD Sertifikası C2 Gerekli
Uluslararası Bakalorya Almanca A (Yüksek Seviye)

Münih Teknik Üniversitesi Lisans Kabulleri

Üniversitede 170 lisans programı bulunmaktadır. Kabul edilen üniversiteye kabul zordur çünkü kayıt, üniversite adaylığından ziyade farklı kriterlere bağlıdır. Aşağıdaki bölüm, üniversite lisans programlarına başvurmaya hazır olan adaylar için giriş koşullarını listeler.

 • Uygulama Portalı:  Tumonline
 • Başvuru Ücreti: YOK
 • Gerekli belgeler:
  • Başvurunun İmzalı Çıktısı
  • Pasaport Boyutu fotoğrafı
  • Akademik kopya
  • İngilizce ve Almanca Dil Yeterlilik Testi
  • Referans mektubu
  • Lisans Tezinin Kısa Açıklaması
  • Deneme(Kimya, Gıda Kimyası, Matematik)

Münih Teknik Üniversitesi Lisansüstü Kabulleri

Üniversite, hem İngilizce hem de Almanya’da M.Sc, MBA, M.Ed’de 100 yüksek lisans programı sunmaktadır. Üniversitenin sunduğu en iyi lisansüstü dersler Mimarlık , Biyokimya, Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Çevre Mühendisliği’dir.

Aşağıdaki tablo programa özel gereksinimleri vurgulamaktadır:

Gereklilikler MA Mimarlık Executive MBA İşletme ve BT Uzay Mühendisliği Eğitimde Ustalar yüksek lisans Yönetmek
son tarihler 31 Mayıs Sürekli Kabul 1 Ekim 31 Mayıs 15 Mayıs
Çalışma süresi 4 dönem (tam zamanlı) 4 dönem (yarı zamanlı) 6 dönem (tam zamanlı) 4 dönem (tam zamanlı) 4 dönem (tam zamanlı)
Öğretim Dili Almanca İngilizce İngilizce ve Almanca İngilizce İngilizce
Özgeçmiş Gerekli Gerekli Gerekli Gerekli Gerekli
VPD Gerekli Gerekli değil Gerekli Gerekli Gerekli
Staj Gerekli değil En az 4 yıl Gerekli Gerekli Gerekli
İş Deneyimi Gerekli Gerekli değil Gerekli değil Gerekli değil Tercihli
Akademik Essay ( SOP ) Gerekli Gerekli Gerekli değil Gerekli

150 yıllık bir mirasa sahip olan TUM, UG , PG , çift diploma programları, değişim programları ve yurtdışında eğitim programları sunan Almanya’nın en iyisidir. Orta derecede İngilizce ile lisans derecesi almış öğrencilerin ek İngilizce dil yeterliliği kanıtı sunmalarına gerek yoktur. TUM, öğrencilere seçebilecekleri 3.000’den fazla iş fırsatı sunmaktadır. Almanya’da uluslararası öğrenciler için burslar nadirdir, bu nedenle öğrenciler mali yardım için kendi ülkelerinde finansman olanakları aramalıdır.

Münih Teknik Üniversitesi Başvuru

Münih Teknik Üniversitesi ve Almanya Üniversitelerine başvuru yapmak için bize 0 212 261 28 88 / 0 212 543 58 06 ‘dan bize ulaşabilirsiniz.

Tunçağ Veli ÜNLÜ

Edu Vizyon

Felix Academy

Edu vizyon yurtdışı eğitim danışmanlığı
Almanya Eğitim WhatsApp Görüşmesi
1
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Edu Vizyon - Felix Academy
Merhaba ;
Almanya'da eğitim hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak istiyorsanız şimdi bizimle ÜCRETSİZ bir WhatsApp Chat yapabilirsiniz.
WhatsApp Çağrınız , 24 Saat içinde mutlaka Almanya eğitim danışmanlığı için Edu Vizyon ve Felix Academy şirketleri tarafından cevaplanacaktır.