Almanya’da Yapay Zeka Yüksek Lisansı

2576
Almanya’da Yapay Zeka Yüksek Lisansı
Edu vizyon yurtdışı eğitim danışmanlığı

Almanya'da Yapay Zeka Yüksek Lisansı

Almanya’da Yapay Zeka Yüksek Lisansı

Almanya’da Yapay Zeka Yüksek Lisansı, öğrencilerin teoriyi pratiğe dökmelerini sağlayan entegre staj ve tez içeren bir ila iki yıllık bir kurstur. Alman Üniversitelerinde Yapay Zeka Yüksek Lisansları genellikle uluslararası öğrencilere ücretsiz olarak sunulur. Ancak, Almanya’da Yapay Zeka alanında yüksek lisans eğitimi almak için dönem ücretleri veya öğrenci birliği ücretleri gereklidir. Yapay Zeka alanında yüksek lisans eğitimi almanın yıllık ücretleri yılda 104 ila 12.900 EUR arasında değişmektedir.

Almanya’da okumak isteyen uluslararası öğrencilerin , kursun ayrılmaz bir parçası olarak 4 ila 6 aya kadar sürebilen bir tez almaları gerekmektedir. Yapay Zeka Yüksek Lisans başvurusu genellikle Alman üniversitelerinin çoğunda yaz ve kış dönemlerinde yapılır . Almanya’da Yapay Zeka alanında MS sonrası mezunlar, yıllık ortalama 56.000 EUR  maaş alabilirler.

Almanya’da Yapay Zeka Yüksek Lisans Eğitimi Veren Üniversiteler

listelenmiştir:

Üniversite Program Tarih Ücretler (EUR)
Münih Teknik Üniversitesi Robotik, Biliş, Zeka Yüksek Lisansı 31 Mayıs 2023 552
Saarland Üniversitesi Veri Bilimi ve Yapay Zeka Yüksek Lisansı 15 Mayıs 2023 1.172
IUBH Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Yapay Zeka Yüksek Lisansı (çevrimiçi) 15 Aralık 2022 1.464 –

2.928

SRH Berlin Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Big data ve Yapay Zekaya Odaklı CS’de Yüksek Lisans Yaz 15 Ocak 2023

Kış 31 Ağu 2023

19.350 – 25.800
Freiburg Üniversitesi Bilgisayar Bilimi Yüksek Lisansı

(AI uzmanlığı)

Yaz 15 Ocak 2023

Kış 31 Mayıs 2023

6.000
Deggendorf Teknoloji Enstitüsü Yapay Zeka ve Veri Biliminde Yüksek Lisans 15 Ocak 2023 248
Düsseldorf Üniversitesi AI ve Veri Biliminde Ustalar 15 Temmuz 2023 1.200
Ansbach Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Uygulamalı Yapay Zeka ve Dijital Dönüşüm 15 Temmuz 2023 268
Erlangen-Nürnberg Üniversitesi Yapay Zekada Ustalar Yaz: 15 Ocak 2023

Kış:15 Temmuz 2023

208

Yapay Zeka Yüksek Lisansı Nedir?

Yapay Zeka Yüksek Lisansı, öğrencilere AI geliştirmek ve bununla algoritma dönüşümünü anlamak için gereken geniş ve derinlemesine beceriler konusunda yardımcı olur. Yapay zeka ve geliştirme süreçlerinin temelinde yer alan muazzam miktarda veriyi elde edebilme, işleyebilme ve depolayabilme konusunda öğrencilerin uzmanlık kazanmasına yardımcı olur.

Almanya’daki yapay zeka yüksek lisans kurslarında gömülü staj ve tez, AB’nin işbirliğine dayalı öğrenme, araştırma ve öğretim hedeflerini güçlendiriyor. Öğrenciler, alanda uzmanlık ve uygulama kazanacak ve yenilik için sağlanan sağlam temelden yararlanacaklardır.

Bu iki yıllık Yüksek Lisans programı, Yapay Zekanın teorik temellerine odaklanır. Çok çeşitli uzmanlıklar ve çeşitli araştırma grupları size uygulamalı proje çalışması ve pratik oturum fırsatları sunar.

Neden Almanya’da Yapay Zeka Yüksek Lisansı Yapılmalı?

Yapay zeka ve makine öğrenimi becerilerinden beslenen birçok sektöre ev sahipliği yapan Almanya, yapay zeka uzmanları ve vasıflı işçiler için en fazla emici ülkelerden biridir. Almanya’da Yapay Zeka alanında MS’i neden takip ettiğinize dair bazı faktörler şunlardır:

 • Otomotiv, Robotik ve Havacılık gibi sektörler, yetenekli bir profesyonel için en zorlu sektörlerdir.
 • Küresel yapay zeka pazarının 2024 yılına kadar %36,1 YBBO büyümesi bekleniyor.
 • Sektörün artan değerinin 2024 yılı sonunda 3.061,35 milyar ABD doları olması bekleniyor.
 • Tez ve Staj Bütünleşik kurslar, yapay zeka yüksek lisanslarında sunulur ve öğrencilerin akademik bilgilerini ve öğrendiklerini pratik durumlara yerleştirmelerine yardımcı olur.
 • Almanya’da öğrenim ücretinin olmaması veya düşük olması, uluslararası öğrencilerin birinci sınıf üniversitelerden uygun fiyata eğitim almasına yardımcı olur.

Almanya’da Yapay Zeka Yüksek Lisansı Kabul Süreci

Bazı üniversiteler başvuruları doğrudan kabul ederken, bazı üniversiteler uluslararası başvuru sahipleri için başvuru merkezleri olan ortak başvuru portallarına sahip olduğundan , Alman Üniversitelerine kabul edilmek biraz diğer ülkelere göre daha zordur.

Özellikle  2022’de Almanya’da ki Ukrayna vatandaşlarına öncelik verilmesinden dolayı Üniversitelerden kabul almak artık daha zordur. Dolayısı ile bu anlamda mutlaka bir Almanya Eğitim Danışmanlığı ile çalışmanızı şiddetle tavsiye ederim. 

Bir yurtdışı eğitim danışmanlığı ile çalışsanız dahi özelikle Yapay zeka alanında yüksek lisans başvurusu yaparken, başvuru sürecini daha iyi anlamak için seçilen üniversitenin resmi web sitesini mutlaka ziyaret ediniz. Üniversite sayfasını ziyaret ederken netleştirilebilecek bazı şeyler olsa da, aşağıdaki bölümler Almanya’daki bazı popüler üniversitelerde yapay zeka alanında yüksek lisans kursuna nasıl girileceğini kısa özetlemektedir.

Almanya’da Yapay Zeka Yüksek Lisansı: Belge Gereksinimleri

Almanya üniversiteleri için başvuru paketiniz aşağıdakileri içermelidir:

 • Önceki eğitim transkriptleri
 • Mezuniyet belgesi
 • Motivasyon mektubu
 • Özgeçmiş/Özgeçmiş
 • Referans mektubu
 • Ön Belgelendirme VPD (başvuru merkezleri olan ortak başvuru ile başvuru kabul eden üniversiteler için zorunludur)
 • AI için SOP
 • Pasaport/kimlik kanıtı
 • Diğer ek evraklar

Almanya’da Yapay Zeka Yüksek Lisansı: Uygunluk Kriterleri

Her üniversiteye özgü kabul kriterleri aşağıda detaylandırılmıştır. Genel olarak, yapay zeka alanında yüksek lisans için uluslararası bir adayın Almanya’da okumak için ilgili bir lisans derecesine ve gerekli test puanlarına sahip olması gerektiğini unutmamalısınız .

Üniversiteler Neler gerekli Dil Yeterliliği
IUBH Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Python Programlama, İleri Matematik bilgisine sahip lisans derecesi (%73-76) IELTS-6.0 | TOEFL-80
SRH Berlin Uygulamalı Bilimler Üniversitesi İlgili konuda lisans, Mülakat IELTS-6.5 | TOEFL -87
GISMA İşletme Okulu İlgili bilimsel konuda lisans derecesi IELTS-6.0
TUM İlgili konuda lisans TestDaf- her bölümde seviye 4, Goethe- B2 Sertifikası, DSH seviye II, TOEFL- 88 | IELTS-6.5
Saarland Üniversitesi İlgili konuda lisans, veri bilimi bilgisi, makine öğrenimi, ileri matematik, teorik bilişim IELTS-7.0 | TOEFL-95
Deggendorf Teknoloji Enstitüsü Yapay zeka veya yakından ilgili ders, veri bilimi dersleri UG’nin ayrılmaz bir parçası olmalıdır IELTS – 6.5 | TOEFL-72-94
Freiburg Üniversitesi Puan% 80’den azsa 4 yıllık lisans GRE’si gerekir IELTS-7.0 | TOEFL-94
Düsseldorf Üniversitesi Lisans, ilgili derste en az% 75 veya daha fazla ile TOEFL iBT – 80 | TOEFL pBT-500 | IELTS-6.0
Ansbach Uygulamalı Bilimler Üniversitesi % 70 veya daha fazla olan lisanslar TestDaf, DSH, Goethe
Erlangen-Nürnberg Üniversitesi Matematik, CS ve ilgili bilimsel alanlarda teknik ve ileri düzeyde bilgi GRE puanları önerilir TOEFL pBT – 560 veya diğer eşdeğerleri

Almanya’da Yapay Zeka Yüksek Lisans Eğitim Ücretleri

Almanya’da Yapay Zeka alanında MS eğitimi almayı dört gözle bekleyen Türk adaylar için öğrenim ücretleri aşağıda verilmiştir.

Üniversite Yıllık Ücretler (EUR)
TUM 276
Saarland Üniversitesi 586
IUBH Uygulamalı Bilimler Üniversitesi 1.464
SRH Berlin Uygulamalı Bilimler Üniversitesi 12.900
GISMA İşletme Okulu 10.000
Freiburg Üniversitesi 3.000
Deggendorf Teknoloji Enstitüsü 124
Düsseldorf Üniversitesi 600
Ansbach Uygulamalı Bilimler Üniversitesi 134
Erlangen-Nürnberg Üniversitesi 104

Almanya’da Yaşam Maliyeti

Başvuranlar, aşağıda derlenen yaşam maliyetinin yalnızca bir tahmin olduğunu, gerçek tutarın kişinin kişisel tercihlerine ve kalmayı seçtiğiniz şehre bağlı olarak değişeceğini unutmamalıdır.

Örneğin, Münih ayda yaklaşık 1.500 Euro’ya mal olan en pahalı Alman şehirlerinden biri iken, Berlin ise ayda sadece 800 Euro’ya kıyasla çok daha ucuz.

Harcama Türü Maliyet (EUR/ay)
Öğrenci Konaklaması ve Kamu Hizmetleri 300 ila 500
Kitaplar ve Malzemeler 20 ila 25
Yiyecek ve malzemeler 200 ila 250
Sağlık Sigortası 100
telefon ve internet 30
Boş zaman ve hobiler 50 ila 100
Seyahat masrafları (araba ve toplu taşıma) 94

Almanya’da Burslu Yapay Zeka Yüksek Lisansı

Almanya’da eğitim almanın maliyeti, diğer Avrupa ülkeleri ve ABD, Kanada vb. yurtdışında eğitim alma yerleriyle karşılaştırıldığında çok düşük olsa da, uluslararası öğrenciler için burs veya finansman seçenekleri bulmak da aynı derecede kolaydır.

Aşağıda, Almanya’da yüksek lisans eğitimi almayı planlayan uluslararası bir öğrenci olarak başvurmayı dört gözle bekleyebileceğiniz bazı popüler burslar ele alınmıştır :

Burs Tutar (EUR ) Kriterler
DAAD Bursları ayda 700 Almanya’da bir yüksek lisans veya doktora programına kayıtlı uluslararası öğrenciler, alanla ilgili deneyime sahip ortalama %85 puan
Heinrich Boll Bursları Değişken Almanya’da UG, PG veya doktora düzeyinde herhangi bir akışı takip eden uluslararası öğrenciler için liyakate dayalı

Uluslararası öğrenciler için Almanya’da okumak için bursların yanı sıra, Alman üniversitelerindeki öğrencilere yönelik bir devlet finansmanı olan BafoeG’den kredi aramayı seçebilirsiniz. Ülkede okurken yarı zamanlı iş de arayabilirsiniz.

Almanya’da Yapay Zeka Yüksek Lisans Sonrası İşler ve Maaşlar

İş zekası, siber güvenlik, sağlık, inşaat, ulaşım, perakende, BT, imalat, SCM ve eğitim gibi sektörler yapay zeka devriminden etkilendikçe, Almanya’da sabırsızlıkla beklenecek çok sayıda rol ve iş var.

Teknolog işlerinde niş olan European Recruitment gibi firmalar, yapay zeka ve makine öğrenimi gibi sektörlere odaklanır ve işe alım görevlileri ile yetenekli profesyoneller arasında bağlantı kurmaya yardımcı olur. Almanya’da yapay zeka yüksek lisansı derecesine sahip genç Türk mezunlara tavsiyem , bu tür sitelere kayıt olun ve dünya çapında işe alınma şansınızı artırabilirsiniz.

2015-2019 zaman diliminde en yüksek büyüme oranını yaşayan yapay zeka alanından yetenekli profesyonelleri işe alan küresel olarak dört ana sektör şunlardır:

 • Makine öğrenimi – %300
 • Robotik-128%
 • Bilgisayar Görüşü – %116
 • Veri Bilimcileri – %78

Yapay zeka alanında yüksek lisans derecesine sahip mezunlar için popüler iş rolleri ve maaşlarından bazıları şunlardır:

Meslekler Ortalama Maaşlar (Euro/yıl)
Yapay Zeka Geliştiricisi 66.000
Yapay Zeka ve Makine Öğrenimi Uzmanı 53.965
İş Zekası Analisti 45.639
İş Zekası Geliştiricisi 57.023
Veri Analisti 47.013
Yazılım Analisti 45.000
Yazılım geliştirici 50.271
Bilgi Teknolojileri Yöneticisi 73.494
BT uzmanı 44.972

Yazılım Mühendisi

Bilgisayar yazılımını tasarlamak, geliştirmek, sürdürmek, test etmek ve değerlendirmek için farklı yazılım mühendisliği ilkelerini uygulayan eğitimli bir kişidir. Buna ek olarak, farklı testlerin ve algoritmaların yazılmasından ve test edilmesinden sorumludurlar.

Robotik Programcıları

Robotları veya farklı bileşenleri tasarlamak, birleştirmek, inşa etmek, test etmek ve bakımını yapmak için mühendislerle yakın işbirliği içinde çalışan yetenekli profesyonellerdir.

Veri Madenciliği Analistleri

Verileri tamamen anlayan eğitimli veri bilimi uzmanlarıdır. Yapılandırılmamış verileri organize verilere çevirebilir ve kalıpları belirleyebilirler.

Makine Öğrenimi Mühendisleri

Makine öğrenimi sistemlerini tasarlamak, oluşturmak ve araştırmaktan sorumludurlar.

Yapay Zeka Mühendisleri

Yapay zeka algoritmalarını yönetin ve geliştirin ve gelecekteki olayları tahmin edin. İnsan beyni gibi işlevleri yerine getiren makineler yaratmaktan sorumludurlar.

Almanya’da Yapay Zeka Yüksek Lisansı Üniversite Karşılaştırması

Almanya’daki en iyi üniversitelerin program süresi, eğitim dili, toplam ücretler, kabul koşulları ve burslar vb. temelinde Yapay Zeka Yüksek Lisansı için karşılaştırılması.

Temel Münih Teknik Üniversitesi Saarland Üniversitesi IUBH Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
Süre 2 2 1,5 yıl – 2 yıl
Öğretim Dili İngilizce ve Almanca ingilizce ingilizce
Toplam ücretler 552 1.172 1.464 – 2.928
Kabul şartları Yapay Zeka veya ilgili alanda lisans Kabul görüşmesi ile birlikte Yapay Zeka veya ilgili alanda lisans Minimum ortalama pf 73 – 76% ile Programlama Python, İleri Matematik bilgisine sahip lisans derecesi
İngilizce/Almanca Puanları İngilizce: TOEFL-iBT: 88 | IELTS: 6.5 Almanca: TestDaf- seviye 4 (tüm bölümler) | Goethe- B2 Sertifikası | DSH seviye II IELTS: 7.0 | TOEFL-iBT: 95 IELTS: 6.0 | TOEFL-iBT: 80
burslar Mevcut Dış Burslar Mevcut Dış Burslar Mevcut Dış Burslar

Pek çok fırsatla kurs, mezunlara alandaki akademik metodolojilerin gerçek yaşam durumlarına uygulanmasını ve anlaşılmasını sağlamak için tasarlanmıştır. AI, algoritmaların, veri ağlarının, veri yapılarının ve bunların ilgili uygulamalarının yapıcı modellemesine ve uygulanmasına odaklanır.

Bir yazılım mühendisi olarak  benden bu kadar 🙂 Özelikle Almanya’da eğitim danışmanlığı isteyen IT alanında ki tüm öğrenciler için kesinlikle bizim şirketimizle bu işi yapın tabi ki diyemem ama Almanya’da eğitim almayı size şiddetle tavsiye ederim 🙂

Yapay Zeka , dijitalleşme ve otomasyondaki hızlı ilerlemelerin arkasında itici bir güç oluşturur ve bu nedenle günlük hayata güçlü bir katkı sağlar. İşletmeler ve endüstriler büyük ölçüde değişti ve yapay zekaya ve ilgili teknolojilere bağımlılıkları arttı. Bizlerin bile bu alanda ki farkındalığı dikkat ederseniz değişti.

Almanya’da Yapay Zeka Yüksek Lisansının karşılanabilirliği, bu eğitimin yurtdışında eğitim almayı planlayan uluslararası öğrenciler tarafından rağbet gören popüler programların başında gelen bir eğitim olduğunu sakın aklınızdan çıkarmayın.

Bana ulaşmak isterseniz tabi ki telefonum : 0 535 712 07 90 ( lütfen Whatsapp ‘dan bir mesaj bırakın yada 0 212 543 58 06 / 0 212 261 28 88 . Eğitim ve kariyer hayatınızda bol şans dilerim. – Tunçağ Veli 

 

Edu vizyon yurtdışı eğitim danışmanlığı
Almanya Eğitim WhatsApp Görüşmesi
1
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Edu Vizyon - Felix Academy
Merhaba ;
Almanya'da eğitim hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak istiyorsanız şimdi bizimle ÜCRETSİZ bir WhatsApp Chat yapabilirsiniz.
WhatsApp Çağrınız , 24 Saat içinde mutlaka Almanya eğitim danışmanlığı için Edu Vizyon ve Felix Academy şirketleri tarafından cevaplanacaktır.