Almanya bursları

2.1K
Almanya bursları
Edu vizyon yurtdışı eğitim danışmanlığı

Almanya eğitim bursları

Almanya bursları Almanya’da eğitim almak isteyen uluslararası ve Türk öğrenciler için uygun olan burslardır. Bu bursları incelemeniz için ve fikir sahibi olmanız için yazıyorum. ( lütfen burs başvurusunu bize değil verdiğimiz başlıkları google’da aratarak ilgili kurumlara yapınız. Şimdiden başarılar ve kolaylıklar dilerim. )

Çeşitlilik ve fırsatlar ülkesi Almanya, hayallerinize ulaşabileceğiniz ülkelerden biridir. Almanya, yüksek kaliteli bir eğitim deneyim sunarken , eğitim sonrası yasal çalışma izni ile de kariyerinize güçlü bir başlangıç yapabileceğiniz bir ülkedir.

Almanya ,neredeyse her çalışma alanında yüzlerce program sunan birçok en iyi üniversiteye ev sahipliği yapan, akademik ve edebi arenaya inanılmaz derecede katkıda bulunan ünlü entelektüeller yetiştirme konusunda uzun bir geçmişe sahiptir. Ülke, zenginleştirici bir kültürel deneyim sağlar ve yüzyıllardan beri yenilikçiliği ve akademik mükemmelliğin kaynaklarından biri olmuştur.

Almanya’da eğitim almayı planlıyorsanız, uluslararası öğrenciler için sunulan bir dizi burs olduğunu bilmelisiniz! Bu yazımda, şairler ve düşünürler ülkesinde eğitim görme hayallerini gerçekleştirmelerine yardımcı olmak için başarılı öğrencilere verilen Almanya Bursları hakkında daha fazlasını keşfedeceğiz !

Almanya, üniversitelerinde dünyanın her yerinden öğrencilere ücretsiz eğitim veren birkaç ülke arasındadır.

Bu konuda çok soru geldiği için bir kez daha yazmak istiyorum, Almanya’da eğitim ücretsizdir. Ancak konaklama ve yaşam konusunda yıllık 11.400 € gibi bir kaynağa sahip olmanız gerekir. Bu ücret Bloke hesap olarak adlandırılır.

Ülke, Almanya’da kalış sürelerini daha uygun hale getirmek için öğrencilere yaşam masraflarını karşılayabilmeleri için bir dizi burs sunmaktadır. Aşağıda, uluslararası öğrenciler için bilmeniz gereken başlıca Alman burslarının bir listesi verilmiştir!

Burslar Burs Miktarı   
DAAD Bursu 850 € – 1200 €/ay
Deutschlandstipendium Bursları €300/ay
Friedrich Bursu 850 € – 1200 €/ay
Konrad-Adenauer-Stiftung Bursları 850 € – 1200 €/ay
DAAD Helmut-Schmidt Master Bursları 850 €/ay
Kamu Politikası Yüksek Lisans Programı için Haniel Stipend Programı 6400 €’ya kadar
Uluslararası Kırsal Kalkınma Bilim Ustası (IMRD) Bursları, VLIR-UOS 1150 €/ay
Almanya’da Uluslararası Öğrenciler için Heinrich Boll Bursları 850 €/ay
Küresel Kalkınma için Eğitim Politikalarında Yüksek Lisans için Erasmus+ Bursları €4000
Goethe – Yüksek Lisans Bursları 1000€/ay
Bremen Uluslararası Sosyal Bilimler Enstitüsü (BIGSSS) Bursları €1300/ay
Doktora Adayları ve Genç Akademisyenler ve Bilim İnsanları için DAAD Araştırma Bursları €750 – 1000 €/ay
ESMT Kadın Akademik Bursları 15000€’aya kadar
Sahra Altı Afrikalılar için DRD Bursları 900 €/aya kadar

Lisans Dersleri için Almanya Bursları

Türkiye’de bir üniversite kazandıktan sonra , Almanya’da eğitim almayı planlıyor ama maliyeti konusunda endişeli misiniz? Üniversitelerin çoğu Almanya’da ücretsiz veya minimum maliyetle eğitimler sunmaktadır. Burslar uzatılmış bir bonus gibidir. İşte kaçırmamanız gereken lisans dersleri için Alman eğitim bursları!

 • Jacobs Üniversitesi Bursu
 • Bayer Vakfı Bursları
 • Kurt Hansen Bilim Bursları
 • Heinrich Boll Bursları
 • Stuttgart Üniversitesi’nde Yüksek Lisans Bursları

Yüksek lisans için Almanya Bursları 

Almanya’dan yüksek lisans eğitimi almayı mı düşünüyorsunuz? İşte bilmeniz gereken Alman burslarının listesi:

 • Jacobs Üniversitesi Bursu
 • Deutsches Krebsforschungszentrum (DKFZ)- Alman Kanser Araştırma Merkezi Doktora Bursu
 • Bayer Vakfı Bursları
 • Hamburg Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Yüksek Lisans Bursu
 • Kurt Hansen Bilim Bursları
 • Goethe Küresel Burslara Gidiyor
 • WHU- Otto Beisheim Yönetim Okulu, Uluslararası Burslar
 • Stuttgart Üniversitesi’nde Yüksek Lisans Bursu
 • DLD Executive MBA Bursu
 • Konrad-Adenauer-Stiftung Bursu
 • Heinrich Boll Bursları
 • Almanya bursu

Doktora için Almanya Bursları

Doktora, herhangi bir öğrenciye verilen en yüksek onur derecesidir. Araştırma ve tezle ilgilenen öğrenciler doktora yaparlar. Almanya, doktora dersleri almak için harika bir seçenektir. Sebebi birinci sınıf eğitim ve burslardır. Doktora için alman burslarına göz atın:

 • AICES Bursları – RWTH Aachen Üniversitesi
 • Jacobs Üniversitesi Bursu
 • Marie Skolodowska Curie Eylemleri (MSCA)
 • Bayer Vakfı Bursları
 • Kurt Hansen Bilim Bursları
 • Helmholtz Derneği
 • Goethe Küresel Burslara Gidiyor
 • Siyaset Bilimi Doktora Bursu, Hildesheim Üniversitesi
 • Konrad-Adenauer-Stiftung Bursu
 • Heinrich Boll Bursları
 • Stuttgart Üniversitesi’nde Yüksek Lisans Bursları
 • Einstein Uluslararası Doktora Sonrası Bursu

Devlet Tarafından Finanse Edilen Alman Bursları

Uluslararası öğrencileri çekmek ve Alman eğitimini teşvik etmek için hükümet tarafından çeşitli burslar başlatılır. Bu burslar devlet tarafından finanse edilen burslar olarak bilinir. Türk öğrenciler için devlet tarafından finanse edilen Alman bursları için rehberiniz:

Devlet Dışı Alman Bursları

Almanya’da yaşam ve barınma maliyeti nedeniyle alman rüyanızı gerçekleştiremiyor musunuz? Endişelenmenize gerek yok çünkü burada Türk öğrenciler için daha fazla burs var. Hükümet dışı Alman burslarının listesine göz atın:

 • Einstein Uluslararası Doktora Sonrası Bursu
 • Uluslararası Öğrenciler için Heinrich Böll Bursları
 • Doktora Sonrası Araştırmacılar için Humboldt Araştırma Bursları
 • Konrad-Adenauer-Stiftung (KAS) Bursları
 • Kurt Hansen Bilim Bursları
 • Gelişmekte Olan Ülkeler için Marie Curie Uluslararası Gelen Bursları (IIF)
 • Mawista Bursu
 • almanya bursu
 • Helmholtz Derneği

Bu önde gelen Alman burslarından bazılarını daha ayrıntılı olarak inceleyelim:

DAAD Burs Programları

Alman bursları listesinde ilk sırada DAAD Bursu Programı (Deutscher Akademischer Austauschdienst) yer alıyor.. DAAD, ülkenin yüksek öğretim kurumlarının ortak bir organizasyonudur. Akademik ilişkilerin küresel ölçekte geliştirilmesinden sorumludur. Öğrenciler için küresel değişim programlarına odaklanır. Farklı eğitim seviyelerindeki uluslararası öğrencilere çeşitli burslar sunar ve akademisyenlere de fon sağlar. DAAD, ünlü Alman bursları arasındadır ve Almanya’daki bir üniversitede tam zamanlı bir kursa kabul edilmek isteyen öğrencilere verilir. Lisansüstü programa kayıt yaptırmak isteyen adayların lisans diplomasına sahip olmaları ve en az iki yıllık iş tecrübesine sahip olmaları şartı aranır. DAAD bursunun maaşı, lisansüstü öğrenciler için aylık 850 € ‘dur. Doktora öğrencileri için her ay 1.200 €’ya kadar çıkıyor.

Heinrich Böll Vakfı Bursları

Alman bursları listemizdeki bir sonraki isim, herhangi bir konuda lisans, yüksek lisans ve doktora derecesi almak isteyenlere bir akademik yılda 1.200’e kadar burs veren Heinrich Böll Vakfı’dır. Burs alıcılarının istisnai akademik kayıtları olmalıdır. Siyasi ve sosyal olarak zeki olmaları ve aynı zamanda demokrasi, adalet alanlarına güçlü bir eğilim göstermeleri ve insan haklarına güçlü bir ilgi göstermeleri beklenir. Uluslararası öğrenciler yüksek lisans derecelerinde ayda 850 € ve diğer ödenekleri alacaklardır. Aynı eğitim seviyesindeki AB öğrencileri ayda 649€ artı 300€ kitap parası alacaklar. AB üyesi olmayan ülkelerden gelen doktora öğrencileri ayda 1200 € alacak. AB ülkelerinden gelen doktora öğrencileri, 100 € araştırma maliyetine ek olarak ayda toplam 1.350 € alacaklar.

Deutschland Stipendium Ulusal Burs Programı

Deutschland Stipendium, dünyanın her yerinden öğrencilere örnek akademik kayıtlarla finansal destek sağlar. Diğer Alman bursları gibi, başvuranın uyruğu dikkate alınmaz. Burs başlangıçta iki sömestr için verilir, ancak bir kişinin tüm eğitim süresi boyunca uzatılabilir. İki yarıyıldan sonra kurum, öğrencinin performansını gözden geçirir ve finansmanın devam etmesi için öğrencinin burs kriterlerini karşılayıp karşılamadığını değerlendirir. Mentorluk programları ile birlikte birçok farklı staj da bu burs aracılığıyla sağlanmaktadır. Bu burs, farklı işletmelerin, vakıfların, ve bireysel düzeydeki kişiler, öğrencilere akademik yolculukları için ayda 150 € toplanarak sponsor olurlar. Federal hükümet, öğrencilere finansal olarak yardım etmek için 150 € daha ekler.

Konrad-Adenauer-Stiftung Bursları

Olağanüstü akademik kimlik bilgilerine sahip ve siyasetle ilgilenen öğrenciler bu burs için başvurabilirler. Bu burs, lisans veya lisansüstü eğitimlerini başarıyla tamamlayan öğrencileri teşvik etmeyi amaçlamaktadır. Lisansüstü öğrencilere iki yıl boyunca aylık 850 € verilir. Araştırma amaçlı olarak, bir adaya üç yıl boyunca aylık 1.100 € ödenecektir.

Erasmus Bursu

Erasmus Bursu, Almanya’da tam zamanlı bir programa kaydolmayı hedefleyen uluslararası öğrenciler için en iyi seçenekler arasındadır. Avrupa Birliği üye ülkeleri tarafından finanse edilen bir burs hibesidir. Erasmus, Almanya’daki farklı üniversitelerdeki uluslararası öğrencilere bir akademik yıldaki değişim programları için mali yardım sağlamaktadır .

Friedrich Ebert Stiftung Bursu 

Almanya’da hayalinizdeki eğitimi aramanıza yardımcı olabilecek bir diğer öne çıkan seçenek de bu burs. Burs, parlak akademik geçmişe sahip Türk öğrenciler de dahil olmak üzere yabancı kökenli birden fazla başvuru sahibine açıktır. Burs sayesinde adaylar, eyalet temelli veya eyalet tarafından tanınan Uygulamalı Bilimler Üniversitesi’nde okumak için mali yardım isteyebilirler. Bu burs için tek uygunluk, adayın seçmiş olduğu kurs İngilizce olarak verilecek olsa bile, Almanca diline olağanüstü hakimiyet göstermektir. Finansman için Asya, Afrika, Latin Amerika ve Doğu Avrupa’dan sadece 40 aday seçilecek. UG kursu başvuru sahiplerine ayda 830 Euro (70.000 INR) ve PG kursu öğrencilerine 850 Euro (75.000 INR) verilecektir.

Alman Bursları Listesi

Şimdi tüm popüler Alman burslarını gördüğümüze göre, bu tablo aracılığıyla diğer önemlilerine hızlıca bir göz atalım.

Almanya Bursları Uygulanabilir Kurs Seviyesi
AICES Bursları – RWTH Aachen Üniversitesi Doktora bursları
Jacobs Üniversitesi Bursu UG, PG ve Doktora bursları
Marie Skolodowska Curie Eylemleri (MSCA) Burs ve Araştırma Çalışması
Einstein Uluslararası Doktora Sonrası Bursu Doktora sonrası bursu
Deutsches Krebsforschungszentrum (DKFZ)- Alman Kanser Araştırma Merkezi Doktora Bursu Yüksek Lisans veya Eşdeğer Dersler için Burslar
Bayer Vakfı Bursları UG, PG, Doktora ve Kısa Kurslar
Hamburg Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Yüksek Lisans Bursu PG kursu
Humboldt Üniversitesi Uluslararası Araştırma Bursları Araştırma ve Burs
Uluslararası Araştırmacılar için FRIAS Cofund Burs Programı Araştırma Düzeyi
Ulm Üniversitesi Uluslararası Öğrenciler için Burs Mezuniyet
Kurt Hansen Bilim Bursları UG, PG ve Doktora
Helmholtz Derneği Kardeşlik bursu
Kofi Annan MBA Bursları Yalnızca MBA/ MIM
ESMT Kadın Akademik Bursu ESMT’de tam zamanlı MBA kursu
Goethe Küresel Burslara Gidiyor PG ve Doktora Dersleri
WHU- Otto Beisheim Yönetim Okulu, Uluslararası Burslar MBA  Bursu
Stuttgart Üniversitesi’nde Yüksek Lisans Bursu Sadece kurs için – Altyapı Planlama ve Entegre Şehircilik ve Sürdürülebilir Tasarım
Siyaset Bilimi Doktora Bursu, Hildesheim Üniversitesi Siyaset Biliminde Doktora
DLD Executive MBA Bursu Yaratıcı Liderlik Programında MBA
DAAD WISE Burs Programı Lisans Çalışmaları için Ücretli Stajlar
Konrad-Adenauer-Stiftung Bursu Lisansüstü kursları veya Araştırma Çalışması
Heinrich Boll Bursları Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora dersleri
ESMT Kadın Akademik Bursu Üst düzey kadın çalışan profesyoneller için daha yüksek çalışmalar için
Goethe Küresel Burslara Gidiyor Yüksek Lisans Kursları
Stuttgart Üniversitesi’nde Yüksek Lisans Bursları UG, PG ve Doktora
DLD Executive MBA Bursu MBA Kursları
Friedrich Ebert Stiftung Bursu Lisans ve Lisans düzeyinde diploma
Bayer Vakfı Bursları UG, PG ve Doktora
Einstein Uluslararası Doktora Sonrası Bursu Doktora kursları ve Araştırma Çalışmaları
Almanya Devlet Bursları UG, PG ve Doktora Kursları

Almanya’da burslar hakkında soru ve cevaplar

Almanya’da nasıl burs alabilirim?

Hangi bursun akademik profilinize ve takip etmeyi planladığınız kursa uygun olacağını öğrenmek için bursu araştırıp ilgili yönergeleri takip ederek web sitesinden başvuru yapabilirsiniz.

Almanya’da nasıl ücretsiz burs alabilirim?

Hükümet ve Almanya’daki üniversiteler tarafından sunulan birkaç Alman bursu var. Ancak her bursun farklı bir uygunluk ve başvuru süreci vardır. Burs başvuru koşullarına dikkat etmenizi, ve etkileyici bir burs başvuru yazısı yazmanızı tavsiye ederim.

Almanya’da burs almak kolay mı?

Evet, Almanya’da burs almak çok kolay. Bir üniversiteye veya devlet burslarına başvurabilirsiniz. Sahip olmanız gereken tek şey iyi bir başvuru ve harika bir burs yazısı. Bazı burslar ayrıca IELTS, GRE, GMAT veya diğer benzer yeterlilik sınavlarının puanlarını da dikkate alır.

 

Bu yazımda daha iyi anlaşılabilmesi için bazı Alman eğitim burslarını yazmaya çalıştım. Açıkçası biraz karmaşık bilgiler var elimden geldiğince sadeleştirmeye çalıştım.

Almanya’da eğitim almak istiyor ama nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız bizi arayabilirsiniz.  Edu Vizyon  Felix Academy uzmanlarımız, en iyi programlar ve üniversiteyi seçmenizde size rehberlik etmek , Almanya’da eğitim görme hayalinizi gerçekleştirmenize yardımcı olmak için buradayız.

LÜTFEN BURS BAŞVURUSU BİZE DEĞİL , İLGİLİ KURUMLARI YAPMANIZ GEREKTİĞİNİ AKLINIZDNA ÇIKARMAYIN.

Edu vizyon yurtdışı eğitim danışmanlığı
Almanya Eğitim WhatsApp Görüşmesi
1
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Edu Vizyon - Felix Academy
Merhaba ;
Almanya'da eğitim hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak istiyorsanız şimdi bizimle ÜCRETSİZ bir WhatsApp Chat yapabilirsiniz.
WhatsApp Çağrınız , 24 Saat içinde mutlaka Almanya eğitim danışmanlığı için Edu Vizyon ve Felix Academy şirketleri tarafından cevaplanacaktır.