Almanya’da öğrencilerin karşılaştıkları zorluklar

7.5K
Almanya’da öğrencilerin karşılaştıkları zorluklar
Edu vizyon yurtdışı eğitim danışmanlığı
Almanya'da öğrencilerin karşılaştıkları zorluklar

Almanya’da öğrencilerin karşılaştıkları zorluklar Almanya’da eğitim almak elbet bazı sıkıntılara göğüs germek demek. Burada bahsettiğim zorluklar sizi asla yıldırmamalı. Ama bu zorlukların da mutlaka farkında olarak Almanya’da eğitime karar verin.

Almanya’da eğitim almak isteyen Türk öğrencileri ilk bekleyen sorun kesinlikle dil sorunu. Kültür şoku bu sorunlardan sayılabilir. Ancak 3 5 milyona yakın bir Türk nüfusunun da Almanya’da yaşıyor olması bu kültür şoku sorununu bir sorun olmaktan çıkarıyor.

Kalacak yer aramak, vardığınızda kesinlikle en önemli önceliklerinizden biri olacaktır. Ulaşım sistemi hakkında bilgi sahibi olmak, arkadaş edinmek aklınızda olmalı. Almanya’yı daha önce ziyaret etmiş ve sevmiş olabilirsiniz ki, bir ülkeyi ziyaret etmek ve orada yaşamak aynı şey değil. Muhtemelen bunu deneyimleyeceksiniz 🙂

Almanya’nın en büyük uluslararası öğrenci ağı olan DeGiS , Almanya’da yaşayan uluslararası öğrencilere bir anket gönderdi. Almanya’ya geldiklerinde yaşadıkları en büyük zorluklar neler diye soruldu. İlk üçü:  dil engeli , kalacak yer bulmak ve Alman bürokrasisiyle uğraşmaktı . Diğer zorluklar arasında yeni arkadaşlar bulmak, bir hesap açmak ve kültürel farklılıkları yaşamak vardı.

İşte size yabancı öğrencilerin Almanya’da yaşadıkları en büyük sorunlar.

Almanya’da Almanca konuşamamak

Almanya’da eğitim almaya karar verdiyseniz sanırım sizde buna hak vereceksiniz. Yabancı öğrencilerin % 36‘sı en büyük zorluklarının dil engeli olduğunu belirtti. Bununla birlikte, bazı uluslararası öğrenciler, Almanca’da ki bazı önemli evrakları okuyup doldurmaları veya ana iletişim biçimi olarak Almanca’yı kullanan yetkililerle uğraşmaları gerektiğinden daha büyük sorunlarla karşılaşmıştır. Yine de, yetkililerin İngilizce konuşmaya geçtiği veya yardımcı olması için İngilizce konuşan yetkililerin görevlendirildiği durumlar da vardır. Üniversiteler ayrıca evrak işleri ve açıklayıcı gereklilikler konusunda öğrencilere çok fazla destek sunar.

Almanya’da bonaklama bulmak

Almanya’da yabancı öğrencilerin karşılaştığı ikinci engel, kalacak bir yer bulabilmek. Kalacak yer bulma konusundaki baskıları , ancak orta ila uzun vadeli bir sözleşme imzalandıktan sonra yapılabilen bir apartman dairesi ( Anmeldung ) kaydetme ihtiyacı nedeniyle arttı . Adres kanıtı niteliğindeki apartman kayıt belgesi olmadan öğrenciler ikamet izni alamadılar ve ayrıca banka hesabı da açamadılar. Almanya’da eğitim yolculuğunuz boyunca size eşlik etmeyi hedeflediğimizden, Housing Anywhere ile yaptığımız işbirliği sayesinde konaklama bulmanızı kolaylaştıracağız .

Alman Bürokrasisi

Bazı öğrenciler için Alman bürokrasisiyle uğraşmak en büyük zorluk. Hoş olmayan bürokratik deneyimler daha ayrıntılı olarak anlatıldı. Özelikle Vize uzatma ve adres kaydı gibi hizmetler için kullanılan randevu sisteminin önceden rezerve edilmesi gerektiği için süreç uzun sürüyor. Öğrencilerin hizmetlere acilen ihtiyaç duydukları takdirde, sıraya girmek için günün erken saatlerinde vize ofislerine gitmeleri gerekiyordu.

Bu ankete göre bazı yabancı öğrenciler, bazı görevlilerle tatsız deneyimler yaşadılar. Talimatları ve gereklilikleri tam olarak anlamadıkları için yetkililerin kendilerine karşı sabırlı davranmadıklarını söylüyorlar.

Uluslararası şirketlerin karşılaştığı bürokratik zorluklar hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, burayı tıklayın .

Belirtilen zorlukların yanı sıra, öğrencilerin ayrıca Almanya’da daha iyi bir genel deneyime sahip olmak için sosyal gruplara veya topluluklara katılmak için çaba sarf  etmeleri gerekir. Bu, Alman toplumuna kolayca entegre olmalarına yardımcı olacaktır. Bununla birlikte, bazıları bir noktada eve dönmek istediklerini söylese de, çoğu kolayca entegre olmayı başardı. Ev özlemi hissetmenin yanı sıra, eve geri dönmek istemenin diğer nedenleri arasında dil engeli ve kültürel farklılıklar var.

Bazı zorluklar olsa da, çoğu öğrenci Almanya’nın harika bir yer olduğu gerçeğini değiştirmediğini düşünüyor. Öğrencilerin çoğu, kariyer yapmak, daha iyi bir eğitim almak ve hatta bir iş kurmak için çalışmalarından sonra Almanya’da kalacaklarını bile söylüyorlar.

Almanya eğitim danışmanlığı

Almanya’da eğitim almak istiyorsanız elbet bazı temel sorunlar yaşamanız olasıdır. Bizler , Almanya’da eğitim almaya karar verdiğiniz andan itibaren sizlere bu yolda danışmanlık yapmaktan mutluluk duyacağız. Almanya’da öğrencilerin karşılaştıkları zorluklar sizi Alman üniversitelerinde eğitim almak fikrinden uzaklaştırmamalıdır.

Bizi dilediğiniz zaman arayabilirsiniz. Tel : 0 212 261 28 88 / 0 212 543 58 06

WhatsApp 0 535 712 07 90

Edu vizyon yurtdışı eğitim danışmanlığı
Almanya Eğitim WhatsApp Görüşmesi
1
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Edu Vizyon - Felix Academy
Merhaba ;
Almanya'da eğitim hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak istiyorsanız şimdi bizimle ÜCRETSİZ bir WhatsApp Chat yapabilirsiniz.
WhatsApp Çağrınız , 24 Saat içinde mutlaka Almanya eğitim danışmanlığı için Edu Vizyon ve Felix Academy şirketleri tarafından cevaplanacaktır.