Brandenburg Hakkında

1749
Brandenburg Hakkında
Edu vizyon yurtdışı eğitim danışmanlığı

Brandenburg

Brandenburg

Brandenburg eyaleti , kara kütlesi bakımından Almanya’nın en büyük beşinci ve en kalabalık onuncu federal eyaletidir. Brandenburg, Berlin şehir devletini çevrelemenin yanı sıra Mecklenburg-Vorpommern , Aşağı Saksonya ve Saksonya eyaletleriyle de komşudur .

Brandenburg, Almanya’nın on altı eyaletinden biridir ve başkent Berlin’in çevresinde yer almaktadır. Brandenburg, 29.478 kilometrekarelik bir alanı kaplar ve yaklaşık 2,5 milyon nüfusa sahip.

Brandenburg ekonomisi tarım, imalat ve hizmetlere dayanmaktadır. Devlet ayrıca, yüksek teknoloji endüstrilerini ve yeni kurulan şirketleri çekmeye yardımcı olan çeşitli araştırma kurumlarına ve teknoloji parklarına ev sahipliği de yapar

Rakamlarla Brandenburg

  • Yüzölçümü: 29.478,63 km2
  • Nüfus: 2.511.943
  • Yabancı nüfus: 124.340 (%4,9)
  • Yüksek öğrenim kurumları : 9
  • İşsizlik oranı: %5,7
  • Kişi başına GRP: 29.400 Euro
  • Havaalanları : 0

Brandenburg’un kısa tarihi

Brandenburg’un tarihi bölgesi, MS 948’de Kutsal Roma İmparatoru I. Otto tarafından Oder Nehri çevresine yerleşmiş Slav halkları üzerinde kontrol sağlamak için kurulan bir margav olarak ortaya çıktı. 14. yüzyılda Brandenburg’un uçbeyi, seçmen prens statüsüne yükseltildi ve 1415’te bu ayrıcalık, I. Dünya Savaşı’nın sonuna kadar Brandenburg’u yönetecek olan Hohenzollern Evi’ne verildi.

Doğanın lütufu

Brandenburg, hâlâ Almanya’nın en az nüfuslu eyaletlerinden biri olmaya devam ederken, son yıllarda toparlanmaya başladı. Berlin’e yakınlığı, bölgenin 1995 ile 2000 yılları arasında diğer Doğu Almanya eyaletlerinden daha büyük bir nüfus patlaması yaşadığı anlamına geliyordu, ancak son yıllarda Berlin’in banliyöleri kademeli olarak genişledikçe bu durum yeniden tersine dönmeye başladı. Bununla birlikte, bu düşük nüfus yoğunluğu, tüm Almanya’daki en iyi korunmuş vahşi yaşam ve doğaya ev sahipliği yaptığı anlamına gelir.

Brandenburg Coğrafyası

Brandenburg, kara kütlesinin büyük bir bölümünü kaplayan kumlu topraklar nedeniyle bir zamanlar “Kutsal Roma İmparatorluğu’nun kum havuzu” olarak anılırdı. Bununla birlikte, bu lakap, eyaletin coğrafi çeşitliliğini yalanlamaktadır, çünkü bu kumlu ovalar, Elbe ve Oder Nehirlerinin kolları, muazzam çam ve köknar ormanları ve 3.000’den fazla göl tarafından çaprazlanmış ve oyulmuştur.

Daha iyi bir takma ad belki de “Berlin’in bahçesi” olabilir: Brandenburg bölgesinin kabaca yarısı tarıma ayrılmış ve üçte biri ormanlarla kaplı olduğundan eyalet, kırsal alanlar, ormanlık alanlar, göller ve twee köyleri gibi çok sayıda pastoral manzara sunar – hepsi kolayca içinde Trenle Berlin’e ulaşmak . Brandenburg ayrıca , bölgenin flora ve faunasını korumak için 1995 yılında Polonya-Almanya ortak çabasıyla kurulan Aşağı Oder Vadisi adlı bir milli parka da ev sahipliği yapmaktadır .

Brandenburg’da hava durumu

Brandenburg, ılık yazları ve kurak mevsimi olmayan nemli bir karasal iklim ile karakterizedir. Eyaletteki yağış miktarı, yılda ortalama 550 mm gibi nispeten yoğun bir yağıştır ve ortalama sıcaklık kışın -3 dereceden yazın 26 dereceye kadar değişir. Deniz iklimine sahip olan batı Brandenburg’daki hava durumu ile daha çok karasal etkilerin – sıcak yazlar ve soğuk kışlar – farkedilebildiği doğu Brandenburg’daki hava arasında küçük bir fark vardır .

Brandenburg lehçesi

Brandenburg’daki insanların çoğu, standart Almanca veya standart Almanca ile Berlin-Brandenburgisch’in bir karışımını konuşur (ki bu, ayrı bir lehçeden çok standart Almancanın bir varyasyonudur). Eyaletin daha kırsal kesimlerinde, Aşağı Almanca lehçelerinin konuşulduğunu duyabilirsiniz, ancak bunlar özellikle yaygın değildir. Aşağı Sorbca (Lehçe ve Çekçe’ye benzer) ayrıca güneydoğu Brandenburg’da, Saksonya ve Polonya yakınlarında çok az sayıda insan tarafından konuşulmaktadır.

Brandenburg’daki en büyük şehirler

Öncelikle kırsal bir eyalet olan Brandenburg, çok sayıda şehre ev sahipliği yapmıyor . Bununla birlikte, sahip oldukları, görülmeye değer.

Potsdam

Berlin’den sadece bir taş atımı uzaklıkta bulunan ve her zaman popüler bir günübirlik gezi yeri olan Brandenburg’un eyalet başkenti Potsdam, eski Prusya Krallarının en gözde durma yeriydi. UNESCO Dünya Mirası sarayları ve bahçeleri, şehrin koşuşturmacasından kaçmak isteyenler için muhteşem bir huzur dilimi sunuyor.

Cotbus

Sorb lehçesinde Chóśebuz olarak bilinen Cottbus, Brandenburg’daki en büyük ikinci şehir ve ünlü Spreewald’a açılan kapıdır. Biraz endüstriyel yönüne rağmen, Cottbus’un tarihi merkezi, şehre adını veren zarif mimariyle doludur ( Chóśebuz , “sevimli küçük evler” anlamına gelen Choitische Budky’den türetilmiştir ).

Brandenburg an der Havel

Bu güzel ortaçağ kasabası, Brandenburg’daki üçüncü en büyük şehirdir ve Berlin’in en ünlü anıtı olan Brandenburg Kapısı’nın (Brandenburg eyaletinin kendisinden ziyade) adaşıdır . Çok sayıda göl, nehir ve kanalın ortasında yer alan büyüleyici kırsal konumu, onu bazı kırsal keşifler için mükemmel bir başlangıç ​​noktası haline getiriyor.

Frankfurt an der Oder

Hessen’deki Frankfurt am Main ile karıştırılmaması gereken Frankfurt an der Oder, 1253 yılına kadar uzanan bir geçmişe sahip eski bir Hansa şehridir. Dünya Savaşı’nın sonuna kadar şehrin

Brandenburg’da geleneksel yemekler

Pek çok geleneksel Alman yemeğinin aksine, Brandenburg mutfağında bol miktarda bölgesel spesiyalitede yer alan yılan balığı, kerevit ve sazan gibi çok sayıda balık bulunur ve genellikle başka bir yerel favori olan maydanoz ve dereotu ile tatlandırılmış bir tür beşamel olan Spreewald sosuyla kaplanır.

Patatesler, bölgeye Prusyalı Büyük Frederick tarafından tanıtıldığından beri Brandenburg diyetinin temel dayanağı olmuştur. Hevesli Hohenzollern kralı, bir kraliyet kararnamesiyle bunların tüketimini teşvik edecek kadar ileri gitti.

Brandenburgers patateslerini sevebilir, ancak devletin ülke çapında (dünya çapında değilse de) ün kazandığı başka bir ürün için: beyaz kuşkonmaz ( Spargel ). Baden-Württemberg’den tüm yol boyunca uzanan “Kuşkonmaz Yolu”nun sonunu işaret eden küçük Beelitz kasabası, her Spargelzeit’te her yıl Brandenburg’un tüm kuşkonmaz hasadının yaklaşık yüzde 50’sini üreterek her yere gidiyor . Hatta “Sebze Kralı”na adanmış kendi müzesi bile var.

Brandenburg’da ki En İyi Üniversiteler

Brandenburg, Doğu Almanya’da, Berlin çevresinde bulunan bir federal eyalettir. Brandenburg’daki en iyi üniversitelerden bazıları hakkında kısa bilgiler aşağıda ki gibidir. Tüm liste için okumaya devam edin 🙂

Potsdam Üniversitesi: Potsdam’da bulunan bir kamu araştırma üniversitesidir. 1991 yılında kurulmuştur ve Brandenburg’daki en büyük üniversitelerden biridir. Üniversite, doğa bilimleri, sosyal bilimler, beşeri bilimler ve ekonomi dahil olmak üzere çeşitli disiplinlerde çok çeşitli kurslar sunar.

Brandenburg Teknoloji Üniversitesi: Cottbus ve Senftenberg’de bulunan bir devlet üniversitesidir. 1991 yılında kurulmuştur ve mühendislik, bilgisayar bilimi ve çevre bilimlerine güçlü bir şekilde odaklanmaktadır. Üniversite, öğrencilerinin yaklaşık %30’unun yurt dışından gelmesiyle uluslararası oryantasyonu ile de tanınır.

Film universität Babelsberg Konrad Wolf: Potsdam-Babelsberg’de bulunan bir devlet film okulu. 1954 yılında kurulmuştur ve Avrupa’nın en eski film okullarından biridir. Üniversite, film ve televizyon yapımı, senaryo yazımı ve film çalışmaları dersleri vermektedir.

Technische Hochschule Wildau: Berlin yakınlarındaki Wildau’da bulunan bir uygulamalı bilimler devlet üniversitesidir. 1991 yılında kurulmuştur ve mühendislik, işletme ve ekonomi alanlarında dersler vermektedir.

University of Applied Sciences Potsdam: Potsdam’da bulunan bir uygulamalı bilimler devlet üniversitesidir. 1991 yılında kurulmuştur ve tasarım, medya ve iletişim dersleri vermektedir.

Bu üniversitelerin tümü Brandenburg’da son derece saygındır ve çeşitli disiplinlerde çeşitli kurslar sunar.

Brandenburg Gezilecek Yerler

Pastoral huzurun, GDR nostaljisinin ve emperyal Prusya pizzasının karışımıyla Brandenburg’un herkese sunabileceği bir şey var. Yolunuz düşerse, bu kaçırılmayacak manzaraları ve cazibe merkezlerini mutlaka ziyaret edin .

Schloss Sanssouci

Büyük Frederick, Schloss Sanssouci’yi (kelimenin tam anlamıyla “umursamaz” olarak tercüme edilir) 18. yüzyılda bir yaz sığınağı olarak inşa etti ve büyülü yatıştırıcı gücü, bugüne kadar ziyaretçileri memnun etmeye devam ediyor. UNESCO listesindeki parkın kusursuz bir şekilde yontulmuş bahçeler ve asmalarla kaplı tepelerden oluşan labirentinde iyi bir gezintinin yerini hiçbir şey tutamaz.

Sachsenhausen

Berlin yakınlarındaki bir kasaba olan Oranienburg’un tam merkezinde yer alan bu anma merkezi, gerçekleştiği yerde Almanya’nın en büyük toplama kamplarından birinin hikayesini anlatıyor. Zirvede, bu kullanılmayan fabrika binası, yerel endüstri için köle işçi olarak sömürülen yaklaşık 200.000 mahkumu barındırıyordu.

Spreewald

“Brandenburg’un Venedik’i” olarak bilinen Spree Ormanı, içinden sayısız su yolu ve çayır geçen, 46 metre uzunluğunda ve 9 mil genişliğinde ormanlık bir bataklıktır. Bir tekne veya kano kiralayın, güzel bir piknik yapın ve bu sulu labirenti tam bir huzur içinde keşfedin.

Freilandmuseum Lehde

19. yüzyılda elektrik, akan su veya çamaşır makinesi olmadan hayatın nasıl olduğunu deneyimlemek için 200 yıl öncesine bir yolculuk yapın. Tüm aile için uygun olan bu yaşayan tarih müzesi, bir Spreewald köyünü 1840’taki gibi yeniden yaratıyor. Yeniden inşa edilmiş dört çiftlik evini ziyaret edin, inek sağma alıştırması yapın ve en büyük Spreewald aile yatağını görün!

Brandenburg Bayrakları

Brandendburg’un bayrağı kırmızı ve beyaz yatay iki renklidir ve eyaletin arması – sağa bakan kırmızı bir kartal – merkezdedir. Bayrak, 20 Ocak 1991’de yeni reformdan geçen devlet tarafından kabul edildi ve Brandenburg Eyaleti tarafından hem Prusya Krallığı hem de Özgür Prusya Devleti’nde kullanılan bayrağı kopyaladı.

Brandenburg’daki üniversiteler

Aşağıda’ki liste de Brandenburg’daki üniversiteleri görebilirsiniz.

Universite şehir
1 Universität Potsdam Potsdam
2 Brandenburgische Technische Universität Cottbus-Senftenberg Cottbus
3 Fachhochschule Potsdam Potsdam
4 Europa-Universität Viadrina Frankfurt (Oder) Frankfurt an der Oder
5 Technische Hochschule Wildau Wildau
6 Technische Hochschule Brandenburg Brandenburg an der Havel
7 Hochschule für Nachhaltige Entwicklung Eberswalde Eberswalde
8 Filmuniversität Babelsberg Konrad Wolf Potsdam
9 Medizinische Hochschule Brandenburg Theodor Fontane Neuruppin
10 Fachhochschule für Sport und Management Potsdam Potsdam

Almanya eğitim danışmanlığı

Almanya üniversiteleriAlmanya dil okullarıAlmanya vizesiAlmanya eğitim danışmanlığı hakkında daha fazla bilgi için bizi arayın :

Tel : 0 212 543 58 06 – 0 212 261 28 88

Edu vizyon yurtdışı eğitim danışmanlığı
Almanya Eğitim WhatsApp Görüşmesi
1
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Edu Vizyon - Felix Academy
Merhaba ;
Almanya'da eğitim hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak istiyorsanız şimdi bizimle ÜCRETSİZ bir WhatsApp Chat yapabilirsiniz.
WhatsApp Çağrınız , 24 Saat içinde mutlaka Almanya eğitim danışmanlığı için Edu Vizyon ve Felix Academy şirketleri tarafından cevaplanacaktır.