Almanya’da Yönetim Yüksek Lisansı MIM

1094
Almanya’da Yönetim Yüksek Lisansı MIM
Edu vizyon yurtdışı eğitim danışmanlığı

Yönetim Yüksek Lisansı MIM Nedir ?

Yönetim yüksek lisansı (MIM), 12 aydan 2 yıla kadar süren MIM, öğrencilere özelikle  Finans, Girişimcilik, Pazarlama ve Muhasebe gibi çeşitli akademik disiplinler hakkında bilgi vermeyi amaçlayan Yönetim alanında bir yüksek lisans derecesidir.

Yönetim alanını keşfetmek ve Ticaret alanında kariyer yapmak isteyen Türkiye’de yada Dünya’nın farklı üniversitelerinden lisans mezunu adaylar için uygundur .

Almanya'da Yönetim Yüksek Lisansı MIM

Almanya’da Yönetim Yüksek Lisansı

Prestijli üniversiteleri ve son teknoloji tesisleriyle Almanya’nın akademik atmosferi gerçekten olağanüstü bir deneyim sunuyor. Birinci sınıf beceriler kazanmak yalnızca günümüzün iş piyasası için değil, aynı zamanda mezun olduktan sonra da faydalı olacaktır – Almanya, daha sonra başarılı kariyerlere başlamak için sayısız fırsat sağlayan en güçlü ekonomilerden ve iş dostu ortamlardan birine sahiptir. en ünlü üniversiteler ve araştırma kuruluşlarının hepsi öğrencilerin çeşitli akademik arayışlarına hitap etmektedir. Almanya’daki MIM Kolejleri, dünyadaki en iyi MIM programlarından bazılarını sunar.

Almanya’da Yönetim yüksek lisansı ( MIM’i ) takip etmek söz konusu olduğunda, bu dereceyi ekonomik maliyetlerle sunan hem kamu hem de özel bir dizi akademik kurum arasından seçim yapabilirsiniz. Ayrıca, MBA ile karşılaştırıldığında, MIM programları, daha derine inmek istediğiniz uzmanlıkları ve alt disiplinleri seçme açısından daha iyi esneklik sunar ve böylece öğrencilere çok ihtiyaç duyulan kişiselleştirme özelliğini sağlar. MIM eğitimi Klasik MBA ile kıyaslandığında daha yeni, daha trend ve daha kapsayıcı olmakla birlikte daha zordur lütfen bunu unutmayın. Almanya’yı sadece ” Mühendislik ülkesi ” olarak düşünmeyin.

Son 10 yılda Alman devlet ve Özel üniversiteleri rakip ülkeler olan İngiltere ve Amerika’ya oranla daha cazip. Özelikle Türk öğrenciler için.

Kariyer hayatınızda kötü bir süpriz görmek istemiyorsanız en doğru ülke tercihlerinden biri şüphesiz Almanya…

Yönetim yüksek lisansı ( MIM ) programları, yeni mezunlar veya sınırlı iş deneyimi olan ve yönetim alanında kariyer yapmak isteyen kişiler için tasarlanmıştır. Teorik kavramları pratik uygulamalarla birleştiren kapsamlı bir müfredat sunarak öğrencilere iş ilkeleri ve uygulamaları hakkında çok yönlü bir anlayış sağlarlar.

Yönetim yüksek lisansı ( MIM ) programlarının kendine özgü yapısı ve içeriği, dereceyi veren kuruma göre değişiklik gösterebilir. Bazı programların genel bir yönetim odağı olabilirken, diğerleri finans, pazarlama veya uluslararası ticaret gibi alanlarda uzmanlaşmış yollar veya konsantrasyonlar sunabilir.

MIM programları, öğrencilere uygulamalı deneyim kazandırmak ve problem çözme, eleştirel düşünme ve liderlik becerilerini geliştirmek için genellikle sınıf dersleri, vaka çalışmaları, grup projeleri ve stajların bir karışımını içerir. MIM programlarının süresi genellikle geleneksel MBA programlarından daha kısadır ve 10 ay ile iki yıl arasında değişir.

Neden Almanya’da yönetim yüksek lisansı ( MIM ) eğitimi almalısınız? 

Almanya’da MIM eğitimi almanın ayrıntılarına girmeden önce, neden bu dereceyi takip etmeniz gerektiğini anlayalım. Uzun bir süredir MBA, mezunların ve çalışan profesyonellerin genellikle yöneticilik kariyerlerinde ilerlemek için takip ettikleri tek lisansüstü program olarak algılanmıştır. Yönetimde Yüksek Lisans, bir lisansüstü ders olarak alternatif bir seçenek olarak ortaya çıkmıştır.

Listelenen bu değişikliğin nedenleri şunlardır:

 • Yurtdışındaki üniversitelerden MBA yapmak için en az 2-3 yıl tecrübe gerekirken, MİM’de bu şart yoktur.
 • Öğrencilere yönetim süreçleri hakkında temel bir anlayış kazandırmanın yanı sıra bu alanda gerekli teorik bilgilerle donatmayı amaçlayan temel bir derstir.
 • Alanla ilgili bilgi vermenin yanı sıra, öğrencileri iletişim becerileri ile donatır ve mantıksal muhakemeyi geliştirir .
 • MBA ile MIM’i maliyetler açısından karşılaştırmaya gelince , ikincisi bir MBA’e kıyasla daha ucuzdur.
 • MBA eğitimi alan kurs, iş modellerini ve tekniklerini içerir, ancak MIM’de çeşitli temel işletme teorilerini inceleyeceksiniz.
 • E-Ticaret Pazarlama ve Global İşletmeden Yönetim Kontrolü ve Ekonomiye kadar , uzmanlık kazanabileceğiniz çok sayıda uzmanlık vardır.

Yönetim Yüksek Lisansını tamamlayan mezunlar, danışmanlık, finans, pazarlama, operasyonlar ve girişimcilik gibi sektörlerde çeşitli kariyer yollarını takip edebilirler. Derece, giriş seviyesi veya orta seviye yönetim pozisyonları için güçlü bir temel sağlar ve mezunlar sonunda organizasyonlarda liderlik rollerine ilerleyebilirler.

Almanya’da MIM için En İyi Programlar

Yurtdışında eğitim almayı mı düşünüyorsunuz? Ancak hangi üniversitelerin ve kursların sizin için en uygun olduğunu bilmiyorsunuz ! Bizi Arayın : 0 212 261 28 88 / 0 212 543 58 06
Almanya’daki popüler MIM’lerden bazıları

 1. Kamu ekonomisi
 2. İş idaresi
 3. İnovasyon yönetimi, girişimcilik ve sürdürülebilirlik
 4. Uluslararası iş
 5. Operasyonlar ve tedarik zinciri yönetimi

Derece programlarının terminolojisinin ve belirli ayrıntılarının farklı ülkeler ve eğitim kurumları arasında değişebileceğini not etmek önemlidir. Bu nedenle, benzersiz özelliklerini ve kabul koşullarını anlamak için üniversiteler veya işletme okulları tarafından sunulan belirli MIM programlarını araştırmanız önerilir.

Yönetim Yüksek Lisansı ( MIM ) için en iyi Alman üniversiteleri

Almanya’da dünya geneli öğrencilere İşletme Yüksek Lisansı kursları sunan çok sayıda akademik kurum bulunmaktadır. Ülkedeki kamu kurumları ücretsiz kurslar sunduğundan, özel üniversiteler MIM gibi dereceler için çeşitli akademik ücretleri değiştirebilir. Almanya’da MIM sunan bazı büyük üniversitelerin listelendiği bir tablo:

Okullar Tür
WHU — Otto Beisheim School of Management Özel
University of Mannheim Business School Devlet
HHL Leipzig Graduate School of Management Özel
ESMT Berlin Özel
Frankfurt School of Finance and Management Özel
TUM School of Management Devlet

Yönetim Yüksek Lisansı ( MIM )için Almanya Devlet Üniversiteleri

Almanya’daki devlet üniversitelerinde MIM MIM için bu bölümde Almanya’daki devlet üniversitelerini ele alacağız.

Technical University of Munich Free University of Berlin Ludwig Maximilians University Munich
Humboldt University of Berlin RWTH Aachen University University of Hamburg
Technical University of Berlin University of Mannheim University of Bonn
Heidelberg University – Germany University of Stuttgart Leipzig University
University of Cologne Hamburg University of Technology Karlsruhe Institute of Technology
Technische Hochschule Ingolstadt Technische Universität Darmstadt University of Kiel
Goethe University Frankfurt Johannes Gutenberg University University of Bayreuth

 

Münih Teknik Üniversitesi, Almanya

Bu üniversite, 2 yıl boyunca İşletme Yüksek Lisans kursu sunmaktadır. Mühendislik ve doğa bilimleri alanında lisans dereceniz varsa, bu program mükemmel bir seçimdir.

Üniversite Türü Halk
QS Dünya Üniversite Sıralaması 2022 50
Tam Kurs Ücreti  Özgür
Sunulan Program Yönetimde Msc

RWTH Aachen Üniversitesi, Almanya

Bu üniversite, 18 aylık bir MIM programı sunmaktadır. Bu ödüllü program, kurs konularını ve süresini ilgi alanlarınıza göre uyarlamanıza olanak tanır. Ancak, kaydolmak için en az 12 aylık profesyonel iş deneyimine ihtiyacınız var.

Üniversite Türü Halk
QS Dünya Üniversite Sıralaması 2022 165
Tam Kurs Ücreti 30.000 €
Sunulan Program Yüksek Lisans Teknoloji, İnovasyon, Pazarlama ve Girişimcilikte Yönetim ve Mühendislik

Köln Üniversitesi, Almanya

Almanya’nın Coln şehrinde bulunan bu üniversite, 2 yıllık bir MIM kursu sunmaktadır. Bu program, yönetim teorisi ve iş pratiğinin üst sınıf bir kombinasyonudur. Ek olarak, dil ve sosyal becerilerin yüksek oranda odaklandığı zorlu bir küresel öğrenme ortamı yaratır.

Üniversite Türü Halk
QS Dünya Üniversite Sıralaması 2022 311
Tam Kurs Ücreti Özgür
Sunulan Program Uluslararası Yönetim (CEM MIM)

Manheim Üniversitesi, Almanya

Bu üniversite 2 yıllık bir MIM programı sunmaktadır. Öğrenciler muhasebe ve vergilendirme, bankacılık finansmanı ve sigortacılık, bilgi sistemleri, yönetim, pazarlama vb. gibi çeşitli dersler arasından seçim yapabilirler. O halde seçiminizi yapın ve Almanya devlet üniversitelerindeki bu MIM’ler arasından kaydınızı yaptırın.

Üniversite Türü Halk
QS Dünya Üniversite Sıralaması 2022 423
Tam Kurs Ücreti  777,7 €
Sunulan Program Yönetimde Msc

Alen Uygulamalı Bilimler Üniversitesi, Almanya

Bu üniversite 1,5 yıllık bir MIM kursu sunmaktadır. Mevcut araştırma bulgularından ve yöneticilerin gerçek dünyadaki endişelerinden titiz içgörüler sağlar. Böylece iş becerilerinizi geliştirmek için bu kursu seçebilirsiniz.

Üniversite Türü Halk
QS Dünya Üniversite Sıralaması 2022 Yok
Tam Kurs Ücreti  4.500 €
Sunulan Program Uluslararası Pazarlama ve Satış Yüksek Lisansı

Almanya’da Yönetim Yüksek Lisansına Uygunluk

Adaylar, başvuru sürecine başlamadan önce bir kursu incelemek için ön koşulları kontrol etmelidir. Yönetim Yüksek Lisansını (MIM) sürdürmek için uygunluk kriterleri aşağıda listelenmiştir:

 • Öğrenciler, tanınmış bir üniversiteden lisans derecesine sahip olmalıdır. Bazı üniversitelerin minimum not ortalaması şartı vardır, adayların bunu yakından kontrol etmesi gerekir.
 • Aday, IELTS ,  TOEFL veya  PTE gibi İngilizce yeterlilik sınavını   gerekli puanla geçmelidir.
 •  Üniversite şartına göre geçerli bir  GRE  veya  GMAT puanı.
 • 2  Tavsiye Mektubu (LOR)
 • Bazı üniversiteler en az 2-3 yıl iş deneyimi isteyebilir.

GMAT Gereksinimleri

Almanya’da MIM’e kabul edilmek için öğrencilerin GMAT sınavına girmeleri gerekmektedir. İşte minimum GMAT puanı, Münih Teknik Üniversitesi ve Frankfurt School of Management GMAT puanı gerektirmez ve WHU-Otto Business School of Management ve HHL Leipzig Graduate School of Management için 600 puana ihtiyacınız vardır.

İş Deneyimi Gereksinimi

Almanya’da MBA veya MIM için iş deneyimi zorunludur ve çoğu üniversite tarafından zorunludur. İş deneyimi 3+ ay ile 3 yıl arasında değişmektedir. Frankfurt Yönetim Okulu ve Münih Teknik Üniversitesi herhangi bir iş deneyimi gerektirmezken, HHL Leipzig İşletme Enstitüsü ve WHU-Otto İşletme Yönetim Okulu 3+ aylık iş deneyimi gerektiriyordu. ESMT Berlin, 18 aylık iş deneyimi gerektiriyordu.

İngilizce Yeterlilik Gereksinimleri

Almanya’daki kursların çoğu İngilizce olarak verilmektedir ve anadili İngilizce olmayan ülkelerden gelen öğrencilerin kabulü için öğrencilerin bir İngilizce yeterlilik sınavına girmeleri gerekmektedir. Öğrenciler IELTS, TOEFL ve Almanca C1 alabilirler. IELTS bandı 6.5-7.5 arasında, TOEFL puanı ise 88-100 arasında olmalıdır.

Almanya’da Yönetim Yüksek Lisansı ( MIM ) Kabul Süreci

Başvuru süreci belirli bir süre boyunca gerçekleşir ve derslerin başlamasından aylar önce başlar. Üniversitelerin, uluslararası öğrencilerin yolculuklarına başlamaları için sonbahar alımı ve kış alımı olarak bilinen iki ana girişi vardır.

Başvuru sürecinin Almanya’da nasıl hızlandırılabileceğini ve kolaylaştırılabileceğini öğrenmek için Edu Vizyon ve Felix Academy uzmanlarımızı 0 212 543 58 06 veya 0 212 261 28 88 numaralı telefondan arayabilirsiniz! İşte başvuru sürecinizi tamamlamak için 5 adımlık kolay bir süreç:

 1. En sevdiğiniz üniversiteleri ve kursları kısa listeye almak için 0 212 543 58 06 veya 0 212 261 28 88 numaralı telefondan uzmanlarımızı arayın.
 2. SOP’ler, makaleler, sertifikalar ve LOR’lar gibi tüm belgelerinizi ve IELTS, TOEFL, GRE, GMAT vb. sınav puanlarınızı derleyelim
 3. Tüm son başvuru tarihlerini not edin ve konaklama, öğrenci vizesi ve burslar/öğrenci kredileri için başvuru sürecini başlatalım
 4. Gelen kabulleri kabul ettikten sonra son hazırlıkları birlikte tamamlayalım
 5. Vizenizi onaylatın ve hayalinizdeki üniversiteye uçun!

Almanya Öğrenci Vizesi

Almanya’da okumak için vize alma sürecine başlamak için Türkiye’de bulunan Alman vize servisi İDATA ile iletişime geçmek gerekir.

YAZININ HAZIRLANDIĞI DÖNEM ALMANYA VİZELERİNDE ATAMA SÜRESİNİN YAKLAŞIK 24 HAFTAYI BULABİLDİĞİNİ SAKIN UNUTMAYIN ! ( 16.06.2023 )

Almanya vize başvurunuza mümkün olduğunca erken başlamanızı tavsiye ederim ve olası öğrenci vizesi ile ülkede bir süre kaldıktan sonra eğitim için oturma izni başvurusunda bulunabilirsiniz.

Almanya’da Yönetim Yüksek Lisansı ( MIM ) sonrası işler

MIM’inizi Almanya’da tamamladıktan sonra, hem özel sektörde hem de kamu sektöründe çeşitli kariyer fırsatları arasından seçim yapabilirsiniz. Ayrıca, girişimci bir çizginiz varsa, kendi işinizi de kurabilir ve bu derecede edindiğiniz bilgileri değerlendirebilirsiniz. Ancak kurumsal sektörü keşfetmeyi planlıyorsanız, bu dereceyi aldıktan sonra başvurabileceğiniz bazı önemli iş profillerinin listesi aşağıdadır:

 • İnsan kaynakları müdürü 
 • Geliştirme Müdürü
 • Halkla İlişkiler Müdürü 
 • Satış Müdürü
 • Yönetim Danışmanı
 • Pazarlama Müdürü 
 • Proje Müdürü
 • İş Geliştirme Müdürü
 • Sosyal medya Yöneticisi

Almanya’da MBA ve MIM karşılaştırması

Almanya’da MBA ve MIM arasındaki fark aşağıdadır:

farklılıkların temeli  MBA  MIM
Kimin için? Deneyimli profesyoneller Yeni mezunlar
Başvuranların hedefleri  kariyer gelişimi Kariyerlerini başlatmak
Yaş  Başvuranların yaş ortalaması 27’dir. Başvuranların ortalama yaşı 23’tür.
öğretim yolu pratik oryantasyon teorik odak
müfredat hedefi  Uzmanlaşmış endüstri bilgisi edinme Bir temel oluşturmak ve kariyer yapmak
Öğrenim ücreti Yüksek Orta
Popülerlik  dünya çapında tanınma Avrupa’da daha fazla tanınır
Süre  tam zamanlı için 1-2 yıl Bir MIM kursunun ortalama süresi 10-18 aydır
Kariyer fırsatları  Orta seviye pozisyonlar Giriş veya birinci sınıf pozisyonları
Şirketler tarafından karşılama  Yüksek Hızlı ilerlemek

 

BONUS

Yönetim Yüksek Lisansı için en iyi ülkeler hangileridir?

Birkaç ülke, mükemmel Yönetim Yüksek Lisans (MIM) programları sunmalarıyla ünlüdür. En iyi ülkenin seçimi, kurumların itibarı, eğitimin kalitesi, kariyer fırsatları, ağ kurma beklentileri ve kişisel tercihler gibi faktörlere bağlıdır. Bir MIM’i takip etmek için genellikle en iyiler arasında sayılan bazı ülkeler şunlardır:

Amerika Birleşik Devletleri: ABD, en üst düzey MIM programları sunan prestijli işletme okullarına ev sahipliği yapmaktadır. Harvard, Stanford, Wharton, MIT Sloan ve Chicago Booth gibi kurumlar, yönetim eğitimleriyle tanınmaktadır.

Birleşik Krallık: Birleşik Krallık ( Ingiltere ), yüksek kaliteli işletme eğitimi sağlama konusunda uzun süredir devam eden bir geleneğe sahiptir. London Business School, University of Oxford, University of Cambridge ve Imperial College London gibi kurumlar mükemmel MIM programları sunmaktadır.

Fransa: Fransa, önde gelen işletme okullarıyla tanınır ve birçok uluslararası öğrenciyi kendine çeker. HEC Paris, ESCP Europe ve ESSEC Business School gibi kurumlar, uluslararası ticarete güçlü bir şekilde odaklanan son derece saygın MIM programları sunmaktadır.

Almanya: Almanya, mühendislik ve teknik uzmanlığıyla tanınmaktadır ve ayrıca mükemmel MIM programları sunmaktadır. WHU Otto Beisheim School of Management, Mannheim Business School ve Frankfurt School of Finance & Management gibi kurumlar büyük saygı görmektedir.

İsviçre: İsviçre, yüksek kaliteli eğitim sistemi ve uluslararası görünümü ile tanınır. Gallen Üniversitesi (HSG) ve IMD Business School gibi kurumlar, akademik titizliği pratik deneyimle birleştiren MIM programları sunar.

İspanya: İspanya’da küresel bir bakış açısıyla MIM programları sunan birkaç saygın işletme okulu vardır. IE Business School, ESADE Business School ve IESE Business School gibi kurumlar, uluslararası öğrenciler için popüler seçeneklerdir.

Kanada: Kanada, yönetim eğitimi arayan uluslararası öğrenciler için popüler bir destinasyon olarak ortaya çıkıyor. Rotman School of Management (Toronto Üniversitesi ), Schulich School of Business (York University) ve Ivey Business School (Western University) gibi kurumlar saygın MIM programları sunar.

Bu yaptığım listenin kapsamlı olmadığını ve İtalya, Hollanda, Avustralya ve Singapur gibi saygın MIM programları sunan başka ülkeler de olduğunu belirtmek isterim. Eğitim, bütçe ve kariyer hedeflerinize en uygun olan eğitimi bulmak için müfredat, fakülte, mezunlar ağı ve kariyer fırsatları gibi faktörleri asla unutmamanızı ve varsa sorularınız için bana yazmanızı rica ederim. Lütfen yazıyı okumadan ilgisiz gelen soruları cevaplama hakkım olduğunu unutmamanızı rica eder, eğitim ve kariyer hayatınızda size başarılar dilerim.

Tunçağ Veli ÜNLÜ 

Almanya eğitim danışmanlığı

Almanya’da yönetim yüksek lisansı , Almanya devlet üniversiteleri, Almanya dil okulları , Almanya eğitim danışmanlığı ve diğer yurtdışı eğitim danışmanlığı hizmetlerimiz için bizi 0 212 543 58 06  veya 0 212 261 28 88 ‘ den arayabilirsiniz.
Edu vizyon yurtdışı eğitim danışmanlığı
Almanya Eğitim WhatsApp Görüşmesi
1
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Edu Vizyon - Felix Academy
Merhaba ; Almanya'da yönetim yüksek lisansı hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz bizimle şimdi ÜCRETSİZ bir görüşme başlatabilirsiniz.
WhatsApp Çağrınız , 24 Saat içinde mutlaka Almanya eğitim danışmanlığı için Edu Vizyon ve Felix Academy şirketleri tarafından cevaplanacaktır.