Almanya’da Otomobil Mühendisliği

3355
Almanya’da Otomobil Mühendisliği
Edu vizyon yurtdışı eğitim danışmanlığı

Almanya’da Otomobil Mühendisliği

Almanya’da otomobil mühendisliği okumak hakkında son zamanlarda aldığımız bazı sorulardan dolayı böyle bir makale yazmaya karar verdim. Otomobil yada Otomotiv endüstrisinde , dünya çapında söz sahibi olan Almanya  ; haklı olarak Almanya’da Otomobil Mühendisliği eğitiminde de kesinlikle Dünya’nın en iyi üniversitelerine ev sahipliği yapıyor. Durum böyle iken Almanya’da Otomobil Mühendisliği eğitimi için Almanya’da ki üniversiteler en doğru seçim olacaktır.

Almanya’da otomotiv mühendisliği okumak

Alman devlet üniversiteleri lisans ve yüksek lisans dereceleri oldukça fazla seçeneğe sahip eğitim programları sunar. Bu eğitimlerin içeriklerine bakıldığında daha çok otomobil tasarımı, otomobil üretim mühendisliği, otomobil elektroniği, araç dinamiği ve otomotiv güvenlik mühendisliği farklı içerikler de eğitim içeriklerine sahip. Bu programların bir çoğunu son 4-5 gündür ( yazıyı 04 Nisan 2023 ‘de hazırladım ) inceliyorum. Hatrı sayılır şekilde ingilizce olarak verilen eğitimlere ulaşmak mümkün. Bu durum İngilizce olarak Almanya’da eğitim almak isteyen öğrenciler için bir fırsat. Ancak yine de tavsiyem her daim Almanca eğitim almanızdan yana. Değişmeyecek bu durum 🙂

Okumalısın : Almanya’da ingilizce lisans ve yüksek lisans eğitim bu yazıyı da okumanızı tavsiye ederim

Ek olarak , akademik eğitimlerin yanı sıra, Almanya’da ki otomobil mühendisliği programlarının çoğunluğu eğitim alan öğrencilere uygulamalı eğitim fırsatı da veriyor. Bu durum ise, oto üreticileri veya mühendislik firmaları ile stajları, araştırma projelerini ve  tasarım projelerini kapsıyor. Dolayı ile mezuniyetiniz sonrası neredeyse işiniz de hazır gibi.

Otomobil Mühendisliği Nedir?

Otomobil mühendisliği, arabaların tasarımı, üretimi, mekanik bileşenleri ve operasyonları ile ilgilenen bir mühendislik alanıdır. Diğerlerinin yanı sıra tasarım, programlama, sistem mühendisliği, elektronik, enerji sistemleri, malzeme ve kompozitler, biyokimya, güvenlik mühendisliği gibi birçok eğitimin birleşimi ile önümüzde ki yüzyılın mühendislik alanlarından biridir.

Almanya’da Otomobil Mühendisliği Ders İçerikleri

Almanya’da otomobil eğitimlerinde muhtemel karşınıza çıkacak eğitim içeriklerine aşağıda değinmek istiyorum. Bu konular Almanya’da Otomobil Mühendisliği eğitiminin bel kemiği gibi düşünebilirsiniz.

Araç Sistemleri Tasarımı

Otomobil mühendisliği eğitimlerinde, bir aracın çeşitli alt sistemlerinin tasarımı ve yerleştirilmesi büyük önem taşır. Araştırmacılar, bir aracın tipine ve yapısına göre birden fazla araç sistemi tasarımıyla deneyler yapar.

Güvenlik

Araç tasarımı, birincil ve yenilikçi güvenlik hükümleri dahil edilmeden tamamlanmamıştır. Çarpışma testi, otomatik fren sistemleri, hava yastıkları, şirketler tarafından kaliteli ve güvenli bir şekilde inşa edilmiş araçlar tasarlamak için yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu konuda Euro NCAP sitesine daha sonra bir göz atarak Alman arabalarının güvenlik puanlarını inceleyebilirsiniz.

Enerji Sistemleri

Enerji verimliliği, enerji üretimi ve enerji depolama konuları bu konuda mühendisler tarafından ele alınır. Küresel enerji sistemlerinin değişen senaryosu ile otomobil kursları, öğrencileri yeni çağın enerji çözümlerini oluşturmalarına yardımcı olacak araçlarla donatmaya çalışıyor.

Üretim

Bu konu başlığı altında, firmaların uyguladığı mevcut üretim stratejilerine oldukça fazla zaman ayrılmaktadır. Bu, görsel çekicilik, kalite, maliyet, malzemeler vb. hakkında bilgi paylaşımı ile birlikte yapılır. Malzemeler ve kompozitlere de bir giriş yapılır.

Global Operasyonlar

Bu, yalın üretim sistemleri, üretilebilirlik, kurumsal strateji, ekonomi, çevre ve yasal etik ve tedarik zinciri yönetimi dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere önemli müttefik operasyonlara geniş bir genel bakış vermeyi amaçlayan tamamlayıcı bir derstir.

Unutmayın ; Sürücüsüz arabalar, hibrit araçlar veya en hızlı arabalar, gibi bir çok çok önemli gelişme ve teknoloji Alman otomobil mühendisliğinin buluşlarıdır.

Almanya’da otomobil mühendisliği eğitimleri veya Otomotiv Mühendisliği derecesi, otomobillerin, trenlerin, tankların vb. tasarımı ve üretimi ile ilgilenir. Büyük ölçüde yeniliklere ve çağdaş makine teknolojisini geliştirmek için daha yeni yollar bulmaya dayanır. Makine Mühendisliğinin bir alt dalı olan Otomobil Mühendisliğinin rotaları Elektrik-Elektronik, Bilişim Teknolojisi, Mekatronik, Malzeme Bilimi gibi diğer mühendislik dallarına yayılmıştır.

Almanya’da Otomobil Mühendisliği Lisans Programları

Lisans düzeyindeki eğitimler, öğrencileri araç ve bileşenlerinin tasarımı ve test edilmesine hazırlar. Ayrıca, öğrenciler Makine Mühendisliği ve Otomotiv Tasarımı alanlarında geniş bir beceri ile donatılır. Almanya’daki Otomobil Mühendisliği eğitimi , çalışma modülleri içinde teori ile pratiği, staj ve dersleri birleştirir.

 • Otomobil Mühendisliği Diploması
 • Otomotiv Mühendisliği Lisans
 • Araç Mühendisliğinde BEng (Onur Derecesi)
 • Ulaşım Tasarımında Lisans
 • Otomotiv ve Araç Teknolojisinde BTech
 • Ölçüm ve Kontrol Teknolojisi ve Aletlerinde Lisans (Robot Teknolojisi)
 • Mühendislik Teknolojisinde Lisans ( CAD /CAM ağırlıklı )
 • Motor Sporları ile Otomotiv Mühendisliği Lisans

Almanya’da Otomobil Mühendisliği Yüksek Lisansı

Otomobil sektörünün çeşitli yönleri hakkında ileri düzeyde bilgi edinmek için bir lisansüstü programa devam etmek gereklidir. Yüksek lisans düzeyindeki kurslar yalnızca beceri geliştirmeye yardımcı olmakla kalmaz , aynı zamanda belirli bir alanda uzmanlaşmak için bir platform sağlar. Öğrencilerin ortaya çıkan yeni nesil teknolojilerle başa çıkmalarını sağlamak amacıyla, Almanya’daki kolejler onları hızlı gelişen endüstri için eğitmek için çağdaş yöntem ve teknikleri kullanır. Almanya’daki Otomobil Mühendisliği için popüler programların bazıları şu şekilde :

 • Kompozitlerde Msc – Odak Havacılık
 • Otomotiv Bilgi İşlem ve İletişim Yüksek Lisansı
 • MS Otomotiv Mühendisliği
 • MEng Otomotiv Mühendisliği
 • Akıllı Üretim ve Kontrol Mühendisliği Yüksek Lisansı
 • Otomotiv Mekatronik ve Yönetimi Yüksek Lisans
 • Otomasyon ve Üretim Sistemlerinde MEng
 • Otomotiv Tasarımlarında MEng
 • Makine ve Otomotiv Mühendisliği için Tasarım ve Geliştirmede MEng

Almanya’da Otomotiv Mühendisliği İngilizce Yüksek Lisans

Almanca kelimeleri hecelemeyi zor buluyor musunuz ve çalışma programınız Almanca olarak öğretilirse çalışma hızınızı yakalayamayacağınızdan mı endişeleniyorsunuz? Yeterli olmak için zamana ihtiyacınız olduğunu düşünüyor musunuz, ancak derecenizin bekleyecek zamanı yok mu? Bu sorunun bir çözümü var.

Almanya’daki otomotiv mühendisliği yüksek lisans derecelerinin çoğu, son yıllarda Alman üniversitelerinde okutulsa da, son yıllarda İngilizce öğretilen çalışma programlarının listesini genişletti. Peki, Almanya’da otomotiv mühendisliği yüksek lisans dereceniz için İngilizce olarak nerede eğitim alabilirsiniz?

İşte Almanya’da otomotiv mühendisliği alanında İngilizce yüksek lisans derecesi veren bazı üniversiteler.

 • Esslingen Uygulamalı Bilimler Üniversitesi.
 • RWTH Aachen Üniversitesi.
 • Teschnische Hochschule Ingolstadt.
 • Karlsruhe Teknoloji Enstitüsü.
 • Chemnitz Teknoloji Üniversitesi.
 • FH Aachen Uygulamalı Bilimler Üniversitesi.

Almanya’da Otomobil Mühendisliği Uygunluk kriterleri

Almanya’da Otomobil Mühendisliği eğitimi almak isteyen Türk öğrenciler , Almanya’nın en iyi Üniversitelerinden birine kaydolmak için aşağıdaki uygunluk koşullarını yerine getirmelidir :

 • Lisans programı için kesinlikle Açık lise mezunu olmamanız ve YKS sınavında ( YKS nedir diye mesaj atacak öğrenci kardeşlerim Almanya’da eğitimi düşünmeyin lütfen size göre değil. )
 • Yüksek lisans yapacaksanız, ilgili bir eş değer alanda mezun olmanız ön koşuldur.
 • Gerekirse, iş deneyiminin kanıtı.
 • İngilizce dil yeterlilik testi puanları – IELTS / TOEFL / PTE
 • MOI olarak Almanca’yı seçerseniz, TestDaF veya DSH testlerinden geçmeniz gerekir.
 • SOP , LOR , özgeçmiş, ön yazı vb. belgeler de sunulmalıdır.
 • Sağlam bir fizik ve matematik anlayışı
 • Güçlü iletişim becerileri
 • Analitik ve problem çözme yetenekleri
 • Eleştirel Düşünme ve ekip çalışmasına yatkınlık
 • Zaman yönetimi elektrik sistemi bilgisi
 • Gerekli bilimsel prosedürü kullanarak problem çözme imkanı.
 • Ve biraz sabır 🙂

Almanya’da otomotiv mühendisliği üniversiteleri dil yeterliliği

Almanya’daki otomotiv mühendisliği kurslarına kabul edilmek için, programın öğretildiği dilde yetkin olmanız gerekir. Almanya’da otomotiv mühendisliği yüksek lisans dereceleri ya Almanca ya da İngilizce olarak verilmektedir. Çoğu Almanca dilinde öğretilir, ancak son yıllarda İngilizce öğretilen derecelerin sayısı istikrarlı bir şekilde artmaktadır. Durum ne olursa olsun, dil yeterliliğinizi kanıtlamak için standart bir dil sınavından puanlar göndermeniz gerekir.

Üniversiteler kendi dil kriterlerini belirler, bu nedenle hangi dil sertifikalarını ve hangi puanları kabul edeceklerine kendileri karar verirler. Otomotiv mühendisliği kursunuz İngilizce olarak veriliyorsa, TOEFL veya IELTS puanları yaygın olarak kabul edilir, ancak Cambridge Testi – İleri İngilizce Sertifikası gibi diğer ilgili sertifikalar da kabul edilebilir. Almanya’da otomotiv mühendisliği yüksek lisansına başvurmak için gereken puanın alt sınırı, seçtiğiniz üniversiteye göre değişir, ancak büyük olasılıkla TOEFL’da 90 puanın üzerinde veya IELTS’de 6.5 puan gerekli olacaktır.

Diğer yandan, Almanca dilinde okumak zorunda kalacaksanız, Almanya’daki üniversitelerin uluslararası başvuru sahiplerinden talep ettiği iki ortak puan vardır: Deutsche Sprachprüfung für den Hochschulzugang (DSH) ve Test Deutsch als Fremdsprache (TestDaf). Tipik olarak, B2 düzeyinde bir Almanca diline karşılık gelen bir sertifikaya sahip olmanız gerekir.

Almanya’da otomobil mühendisliği iş pozisyonları

 • Performans mühendisi
 • Otomobil tasarımcı
 • Otomotiv Araştırmacı
 • Öğretim Görevlisi
 • Otomotiv güvenlik mühendisi
 • Deniz otomobil mühendisi
 • Havacılık mühendisi
 • Otomotiv emisyon mühendisi
 • Tank Mühendisi
 • Hybrit otomomiv mühendisi

Almanya’da Otomobil Mühendisliği üniversiteleri

Tüm dünyada Otomobil mühendislerine ve onların yeniliklerine yönelik artan taleple birlikte, Almanya’daki en iyi ve önde gelen Otomobil Mühendisi üniversiteleri, konuyla ilgili en iyi eğitime sahip öğrencileri kabul eder.

Almanya’da Otomotiv Mühendisliği üniversiteleri

Almanya’da Otomobil Mühendisliği Olası Maliyetler

Aşağıdaki tablo, Almanya’daki varış öncesi harcamaları göstermektedir:

Masraflar  Ücret (EUR )
TOEFL Ücretleri 136-224
IELTS Ücretleri 166-170
GRE Ücretleri 183-206
GMAT Ücretleri 143
Almanca Sınav Ücretleri 100
Vize 75
uçak bileti 600-1500
Sigorta 80

Almanya’da Otomobil Mühendisliği sunan okulları  hakkında size en iyi bilgileri sağladığımızı umuyoruz. Uluslararası alanda gelişen bir sektöre katılarak her yerdeki insanlar üzerinde büyük bir etki yaratmak istiyorsanız, kariyerinizi daha da ileriye götürmek için Otomotiv Mühendisliği alanında lisans yada yüksek lisans eğitimlerini mutlaka değerlendirin.

Bu alanda iyi bir kariyer yardımını mı arıyorsunuz? Edu Vizyon ve Felix Academy ‘de ki yurtdışı eğitim danışmanlığına ulaşın ve yurtdışındaki önde gelen üniversiteler için birlikte çalışalım.

Unutmayın ; Edu Vizyon ve Felix Academy sizi Almanya’da hedeflerinize ulaştıracak şekilde danışmanlık yapmaktadır. Almanya’da herhangi bir şekilde size en az bir şartlı kabul alamaz isek hiç bir şekilde sizden ÜCRET talep etmiyoruz.

Almanya’da Eğitim Danışmanlığı

Almanya’da otomotiv mühendisliği, Almanya devlet üniversiteleri, Almanya iş arama vizesi ve Almanya eğitim danışmanlığı hakkında daha fazla bilgi için bizi 0 212 261 28 88 veya 0 212 543 58 06  en arayabilirsiniz.

Edu vizyon yurtdışı eğitim danışmanlığı
Almanya Eğitim WhatsApp Görüşmesi
1
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Edu Vizyon - Felix Academy
Merhaba ;
Almanya'da eğitim hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak istiyorsanız şimdi bizimle ÜCRETSİZ bir WhatsApp Chat yapabilirsiniz.
WhatsApp Çağrınız , 24 Saat içinde mutlaka Almanya eğitim danışmanlığı için Edu Vizyon ve Felix Academy şirketleri tarafından cevaplanacaktır.