Almanya’da Uygulamalı Bilimler Üniversiteleri

4091
Almanya’da Uygulamalı Bilimler Üniversiteleri
Edu vizyon yurtdışı eğitim danışmanlığı

Almanya’da Uygulamalı Bilimler Üniversiteleri

Almanya’da uygulamalı bilimler üniversiteleri şu şekilde adlandırılır: Fachhochschulen (FHs) veya Hochschulen für Angewandte Wissenschaften (HAWs). Almanya’da, sadece üniversitelere göre ikinci olan en popüler eğitim kurumları türüdür. Ancak Almanya, bu tür kurumlara sahip tek ülke değil. Avusturya ve İsviçre gibi bazı Almanca konuşan ülkeler ve Yunanistan ve İsveç gibi birkaç başka ülke karşılaştırılabilir ‘mesleki üniversitelere‘ sahiptir.

Almanya’daki En İyi 7 Fachhochschule

Uygulamalı bilim üniversiteleri, Almanya’daki uluslararası öğrenciler arasında son derece popüler çünkü burada hem akademik mükemmelliğe hem de pratik deneyime erişebiliyorlar. Öyleyse, bu yazımda Almanya’daki Uygulamalı Bilimler Üniversiteleri hakkında her şeyi ve ilgili tüm ayrıntılarını öğrenelim.

Almanya'da uygulamalı bilimler üniversiteleri

Almanya’da uygulamalı bilimler üniversitelerinin farkı nedir?

Almanya’daki üniversiteler genellikle 3 türe ayrılır – Üniversite, Uygulamalı Bilimler Üniversitesi ve Sanat, Film ve Müzik Üniversitesi.

Almanya’daki Uygulamalı Bilimler Üniversiteleri, öğrenmeye pratik bir yaklaşım sunma konusunda uzmanlaşmış bir yükseköğretim kurumudur. Bu üniversitelerin bazı özellikleri şunlardır:

 • Pratik ve mesleki öğrenme önceliklidir. Öğrenciler düzenli olarak laboratuvar deneyleri veya grup projeleri gibi pratik alıştırmalara katılırlar ve stajlar genellikle zorunludur.
 • Sınıf mevcudu genellikle küçüktür ve daha fazla öğretmen-öğrenci katılımını teşvik eder.
 • Mesleki becerilere odaklanıldığından, sunulan derslerin sayısı normal bir üniversiteye kıyasla çok daha azdır. Derece kurslarının çoğu teknoloji, mühendislik, ekonomi, tasarım veya sosyal bilimler alanlarındadır. Sağlık alanında lisans ve yüksek lisans programları da bulunabilir.
 • Üniversiteler ve endüstriyel ortaklar arasındaki işbirliği önemli bir husustur .
 • Almanya’da Fachhochschule’ye girmeye çalışan adayların mesleki deneyimlerini kanıtlamaları gerekmektedir .

Uygulamalı bilimler üniversitesi, diğer üniversite türlerinden bir takım parametrelerde farklılık gösterir. İşte bu farklılıklara hızlı bir genel bakış:

Üniversite Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Sanat, Film ve Müzik Üniversitesi
Bilgiye dayalı ve araştırmaya dayalı öğrenme sistemleri Öğrenmeye pratik yaklaşım Sanatsal ve eğitim odaklı,
Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora dereceleri verin Lisans ve Yüksek Lisans derecesi verin (Doktora derecesi verilemez) Lisans, Yüksek Lisans, Doktora ve diğer Sanatsal dereceler sunar
Beşeri bilimlerden bilime kadar çok çeşitli konuları kapsar. Öğretilen konular bilim ve teknoloji, ekonomi, sosyal hizmet veya medyaya özgüdür. Öğretilen konular Müzik, medya, sanat, sahne sanatları, tiyatro, filmler vb.

Neden Almanya’da Uygulamalı Bilimler Üniversitelerinde Eğitim ?

Daha fazla ilerlemeden önce, Almanya’daki Uygulamalı Bilimler Üniversitesi’nde eğitim almanın bazı faydaları şunlardır:

 • Alman yenilikçi kapasitesinin sembolü gibidirler . Buradaki öğrenciler tarafından keşfedilen araştırma bulguları, genellikle yerel şirketlerle işbirliği içinde gerçek yaşam alanlarında uygulanmaktadır.
 • Özellikle otomotiv ve enerji gibi belirli branşlar için önemli teknolojilere hızlı erişim .
 • Büyük istihdam olanakları sağlayın . Birden fazla lokasyonda üretim merkezleri bulunan ihracata yönelik endüstriler, sürekli olarak uzmanların işe alınması arayışındadır.
 • Dil ve kültürlerarası beceriler gibi yüksek nitelikli bir personelin parçası olabilmek için verilen özel eğitim . Uluslararası öğrenciler genellikle Almanca ve Almanya bilgisi ile eşleştirebilecekleri yerel kültürel sermayeye sahiptir.
 • Mezuniyet sonrası uluslararası alanda etkileyici istihdam şansı çok yüksektir, çünkü kurs uluslararası enstitüler ve endüstrilerle de aktif katılımı içerir.

Almanya’da Uygulamalı Bilimler Üniversiteleri için Kabul Koşulları

Almanya’daki en iyi uygulamalı bilimler üniversiteleri için gereksinimler, lisans programına göre değişir. Her okul web sitesinde bir derece programı için özel gereksinimleri bulacaksınız.

Lisans Programları için Gereksinimler

İşte Lisans programları için birkaç kabul şartları şunlardır:

 • İyi bir not ortalaması ile Ortaokul sertifikası
 • İngilizce Dil Yeterlilik Belgesi – IELTS / TOEFL / PTE
 • Almanca Dil Yeterlilik Belgesi
 • Özgeçmiş/ Özgeçmiş
 • Pasaport
 • Almanya Öğrenci Vizesi
 • Giriş Sınavı
 • Bazı ön çalışma uygulamalı eğitimin kanıtı
 • İkili eğitim programları için genellikle mesleki eğitimi tamamlamış olmanız gerekir.

Yüksek Lisans Programları İçin Koşullar

Yüksek lisans programlarının kendi ayrıntılı kabul düzenlemeleri vardır. İşte en iyi üniversiteler için birkaç ortak gereksinim:

 • Eğitim Transkriptleri
 • GMAT / GRE puanları gerekli olabilir
 • İngilizce Dil Yeterlilik Belgesi – IELTS / TOEFL / PTE
 • Almanca Dil Yeterlilik Belgesi
 • Özgeçmiş/ Özgeçmiş
 • Pasaport
 • Almanya Öğrenci Vizesi
 • Bir mesleki eğitim kursunun veya bir yıllık stajın kanıtı
HATIRLATMA :

İstediğiniz programa başvururken, tam gereksinimler için üniversitenin web sitesini kontrol ettiğinizden emin olun. Eğer Bu süreçle uğraşmak istemiyorsanız lütfen Eğitim danışmanlarımızdan destek alın.

Almanya’da Uygulamalı Bilimler Üniversiteleri Hakkında

İster özel ister kamu, Almanya’daki en iyi Fachhochschule’lerin tümü kaliteli eğitim sunar. İşte Almanya’daki uygulamalı bilimler üniversitelerinin listesi, sizin için en iyi seçenekleri seçiyor.

FH Aachen Uygulamalı Bilimler Üniversitesi

FH Aachen, Almanya’daki en büyük ve en iyi uygulamalı bilimler üniversitelerinden biridir. Üniversite, matematik, bilişim, doğa bilimleri ve teknoloji gibi derslerin yanı sıra işletme ve tasarım alanlarında da programlar sunmaktadır. Üniversite, modern öğretim yöntemleri ve hem lisans hem de yüksek lisans düzeyinde deneyimsel öğrenme ile tanınır. FH Aachen ayrıca öğrencilere son derece yardımcı olan bölgesel işletmelerle yakın bir işbirliğine sahiptir.

Üniversite Türü Devlet
Konum Aachen
Öğrenim Ücretleri Çoğu program için Öğrenim Ücreti Yok
Popüler Programlar B.Müh Makine Mühendisliği

Lisans biyoteknoloji

MA Mimarlık

Yüksek Lisans biyoteknoloji

Yüksek Lisans Uzay Mühendisliği

MBA Yönetimi ve Girişimcilik

Köln Uygulamalı Bilimler Üniversitesi

TH Köln olarak da bilinen bu, Almanya’daki en büyük Uygulamalı Bilimler Üniversitesi’dir. Ayrıca Almanya sıralamasında uygulamalı bilimler üniversitesi arasında en üst sırada yer almaktadır. Üniversite, Uygulamalı Sosyal Bilimler, Kültür Bilimleri, Bilgisayar Bilimleri, İşletme, Ekonomi, Mimarlık, Mühendislik ve daha fazlasını içeren alanlarda yaklaşık 100 lisans ve yüksek lisans programı sunmaktadır. Üniversite, 94 ülkede 360 ​​üniversite ile ortaklığı sayesinde değişim fırsatları sunmaktadır.

Üniversite Türü Devlet
Konum Köln
Öğrenim Ücretleri Çoğu program için Öğrenim Ücreti Yok
Popüler Programlar Lisans Uygulamalı Kimya

BA Mimarlık

B.Müh. Otomotiv Mühendisliği

Yüksek Lisans Bilgisayar Bilimi Mühendisliği

M.Müh. Otomasyon ve BT

MA Davranış Etiği, Ekonomi ve Psikoloji

HTW Berlin – Uygulamalı Bilimler Üniversitesi

Hochschule für Technik und Wirtschaft, Almanya’daki en iyi Fachhochschule’lerden biridir. Mühendislik, bilgisayar bilimi, işletme, kültür ve tasarım gibi alanlarda lisans ve yüksek lisans düzeyinde programlar sunar. Üniversite, bir dizi araştırma ağı ve uluslararası araştırma projesi ile çalışmaktadır. Programlarının çoğu Almanca olarak öğretilirken, HTW Berlin bunlardan birkaçını İngilizce olarak da sunmaktadır.

Üniversite Türü Devlet
Konum Berlin
Öğrenim Ücretleri Çoğu program için Öğrenim Ücreti Yok
Popüler Programlar Lisans Tesis Yönetimi

BA Uluslararası İşletme

B.Müh. Elektrik Mühendisliği

M.Müh. Bilgi ve iletişim teknolojisi

MA Finans, Muhasebe, Şirketler Hukuku ve Vergilendirme

MBA İşletme ve Mühendislik

Darmstadt Uygulamalı Bilimler Üniversitesi

Öğrenciler mühendislik bilimleri, matematik, bilgisayar bilimleri, yönetim, sosyal bilimler, mimarlık, medya vb. arasından seçim yapabilirler. Üniversite, yüksek öğrenime disiplinler arası, uygulamaya yönelik yaklaşımıyla tanınır. Lisans ve yüksek lisans düzeyinde eğitim gören 17.000’den fazla öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır.

Üniversite Türü Devlet
Konum Darmstadt
Öğrenim Ücretleri Çoğu program için Öğrenim Ücreti Yok
Popüler Programlar BA Animasyon ve Oyun

Yüksek Lisans Kimya

Yüksek Lisans İnşaat mühendisliği

MA Uluslararası Medya Kültür Çalışması

MBA

Esslingen Uygulamalı Bilimler Üniversitesi

Esslingen Uygulamalı Bilimler Üniversitesi, mühendislik, yönetim, sosyal bilimler ve sağlık ve hemşirelik bilimlerindeki programlarıyla tanınır. Üniversite, dünyanın her yerinden gelen öğrencilerin lisans ve yüksek lisans düzeyinde başvurularını kabul etmektedir. Üniversite, araştırmaları ve Daimler, Porsche, Bosch, vb. gibi birçok köklü şirketle yaptığı ortaklıklarla tanınır.

Üniversite Türü Devlet
Konum Esslingen am Neckar,
Öğrenim Ücretleri Çoğu program için Öğrenim Ücreti Yok
Popüler Programlar B.Müh. Mühendislik Yönetimi

B.Müh. Yönetim ve Bilgi Sistemleri

Lisans Mekatronik/Elektrik Mühendisliği

M.Müh. Otomotiv Sistemleri

MIM

MBA Uluslararası Endüstriyel Yönetim

Frankfurt Uygulamalı Bilimler Üniversitesi

Frankfurt Uygulamalı Bilimler Üniversitesi, Almanya’daki en iyi uygulamalı bilimler üniversitelerinden biridir. Üniversite, İşletme ve Yönetim, Mimarlık, Bilgisayar Bilimi, Mühendislik ve Teknoloji gibi alanlarda öğrenciler için çok çeşitli uygulama odaklı derece programları sunmaktadır. Bu programlar, hem Lisans hem de Yüksek Lisans düzeyindeki yüksek akademik standartları ile bilinir. Üniversitenin 100 üniversite ile ortaklıkları vardır ve öğrencilere geniş bir deneyim yelpazesi sunar.

Üniversite Türü Devlet
Konum Frankfurt
Öğrenim Ücretleri Dönem başına 400 EUR’ya kadar
Popüler Programlar BA Mimarlık

B. Sc.Applied Biosciences Dual

B.Müh. İnşaat Mühendisliği ikili

Yüksek Lisans Muhasebe ve Finans

Gelişmiş Mimari

MBA Havacılık ve Turizm İşletmeciliği

M. Müh. Genel Mühendislik

Hamburg Uygulamalı Bilimler Üniversitesi

Hamburg Uygulamalı Bilimler Üniversitesi, yüzde 14’ün üzerinde uluslararası öğrenci nüfusuyla Almanya’nın üçüncü büyük uygulamalı bilimler üniversitesidir. Mühendislik ve Bilgisayar Bilimleri, Yaşam Bilimleri, Tasarım, Medya ve Bilişim ve İşletme ve Sosyal Bilimler gibi alanlarda lisans ve yüksek lisans düzeyinde daha fazla derece sunmaktadır. Programlar, öğrencilerin mesleki gelişimini hedefleyen uygulama odaklıdır.

Üniversite Türü Devlet
Konum Hamburg
Öğrenim Ücretleri Çoğu program için Öğrenim Ücreti Yok
Popüler Programlar BA Medya ve Bilgi

Lisans Bilgi Mühendisliği

Lisans Elektrik Mühendisliği ve Bilgi Teknolojisi

Yüksek Lisans Makine Mühendisliği

Yüksek Lisans Üretim Teknolojisi ve Yönetimi

MA Tasarım

Almanya Uygulamalı Bilimler Üniversiteleri Hakkında SSS

Almanya’da kaç tane Uygulamalı Bilimler üniversitesi var?

Şu anda Almanya, Almanya Uygulamalı Bilimler Fachhochschule listesinde 17 Üniversiteye sahiptir.

Almanya’daki Uygulamalı Bilimler Üniversitesi nedir?

Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (UAS) veya Fachhochschule üniversitesi (FH), Almanya’da uygulamalı bilim mühendisliği, teknoloji veya işletme gibi konuların pratik temelli öğretiminde uzmanlaşmış üniversite türlerinden biridir.

Almanya’daki Üniversite ile Uygulamalı Bilimler Üniversitesi arasındaki fark nedir?

Almanya’daki bir Üniversite, esas olarak araştırma odaklı bir kurum iken, Uygulamalı Bilimler Üniversiteleri daha çok uygulamaya yöneliktir.

Bu üniversiteleri özel kılan sanayi ile yakın bağlar, zenginleşen stajlar, mesleki ve istihdam ihtiyaçlarına yönelik akademik programlar. Almanya’daki en iyi Fachhochschule’ye girmek isteyen öğrenciler, Almanya’daki bu uygulamalı bilimler üniversitelerinin neler sunabileceğini gerçekten ölçer. Bu düzeydeki işlerde gerekli olan önemli kişiler arası becerilere sahip herhangi bir alanda uzman olmak istiyorsanız, bu enstitüleri göz önünde bulundurmalısınız.

Almanya’da eğitim danışmanlığı hakkında daha fazla bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Bu yazımda 10 tane inceleme yazdım ama şu an 7 üniversite ile bitiriyorum. Vakit buldukça bu okulları sizler için eklemeye devam edeceğim.

Tunçağ Veli ÜNLÜ

Almanya üniversite başvurusu için istenilen evraklar

 • Lise transkript ( ıslak imza ve mühürlü, aslından Almanca yeminli tercüme edilmiş, Noter onaylı, Apostil yapılmış  olmalı)
 • Lise diploma (  Aslından, Almanca yeminli tercüme edilmiş, Noter onaylı, Apostil yapılmalı)
 • ÖSYM sonuç belgesi (Aslından, Almanca yeminli tercüme edilmiş, Noter onaylı, Apostil yapılmalı
 • Almanca yeminli tercüme edilmiş, Noter onaylı, Apostil yapılmalı )
 • 2 adet akademik referans ( Referans kişinin adı soyadı, görevi , tel numarası, email adresi , İngilizce , Almanca olabilir )
 • CV ( İngilizce yada Almanca )

Almanya’da ücretsiz üniversite okuyun !

 • Alman devlet üniversitelerinin kalitesi tüm Dünya’da kabul görmüştür. Türkiye’den çok sayıda öğrenci her yıl kaliteli alman devlet üniversitelerinde ÜCRETSİZ eğitim almaktadır.
 • Alman devlet üniversitelerinin Türkiye’de YÖK tarafından  denkliği vardır ve tüm Dünya’da geçerlidir.
 • Bilinenin aksine Almanya’da üniversite eğitimi maliyeti Türkiye’de ki üniversite maliyetlerinden daha yüksek değildir.
 • Almanya’da bir  öğrencinin konaklama dahil aylık gideri ortalama 650,- 850 euro arasındadır.
 • Türk öğrencilerin Üniversite eğitimleri esnasında çalışma izinleri vardır.

Alman devlet üniversiteleri ÜCRETSİZ EĞİTİM için bizi arayın.

Tel : 0 212 543 58 06 – 0 212 261 28 88

Almanya eğitim danışmanlığı Edu vizyon yurtdışı eğitim danışmanlığı ve Felix Academy Ortak girişimidir.

Edu vizyon yurtdışı eğitim danışmanlığı
Almanya Eğitim WhatsApp Görüşmesi
1
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Edu Vizyon - Felix Academy
Merhaba ;
Almanya'da eğitim hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak istiyorsanız şimdi bizimle ÜCRETSİZ bir WhatsApp Chat yapabilirsiniz.
WhatsApp Çağrınız , 24 Saat içinde mutlaka Almanya eğitim danışmanlığı için Edu Vizyon ve Felix Academy şirketleri tarafından cevaplanacaktır.