Dresden Teknik Üniversitesi – TU Dresden

923
Dresden Teknik Üniversitesi – TU Dresden
Edu vizyon yurtdışı eğitim danışmanlığı

TU Dresden Teknik Üniversitesi

Dresden Teknik Üniversitesi

Saksonya’daki en büyük üniversite olan Dresden Teknik Üniversitesi’nin (TU Dresden ) yaklaşık 200 yıllık bir geçmişi vardır. Almanya’da okumak için en ucuz şehirlerden birinde yer alan TU Dresden, Mühendislik kurslarıyla tanınır . Şu anda üniversite, 5 okuldaki 17 fakülte aracılığıyla sunulan 124 TUD akademik disiplininden birine kayıtlı 32.000 öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır.

2021 itibariyle Dresden Teknik Üniversitesi, Almanya’nın en büyük 10 üniversitesi arasında yer almaktadır. QS Dünya Üniversite Sıralaması 2021’de 173. sırada yer alan üniversite, araştırma mükemmelliğiyle dünya standartlarında bir üne sahiptir. Geçen yıl TUD, biyotıp ve biyomühendislik alanındaki araştırmaları için fon sağladı.

TU Dresden, bir devlet Alman üniversitesi olarak herhangi bir öğrenim ücreti talep etmez. Ancak diğer üniversitelerin aksine uluslararası öğrencilere burs vermemektedir. TUD’de okumak için fon arayanların DAAD Bursları, Heinrich Boll Bursu vb. gibi dış finansman seçeneklerini keşfetmeleri gerekir.

Dresden Teknik Üniversitesi Sıralaması

TU Dresden Dünyadaki Sıralamaları önceki yıllara göre iyileşmiştir. Farklı sıralama ajanslarına göre, üniversitenin dünya sıralaması şu şekildedir:

 • 2021 QS Dünya Üniversite Sıralamasında 173. sırada.
 • Times Higher Education (THE) Üniversite Sıralamasında 152. sırada
 • ABD Haberleri ve Dünya Raporu 2021 sıralamasında Küresel Üniversiteler arasında 186. sırada
 • Times Higher Education (THE) ayrıca TUD’nin Lisansüstü Mühendislik ve Teknoloji programını 94. sırada ve PG Bilgisayar programını 126-150. sırada sıraladı.
 • Ulusal sıralamalar açısından üniversite yerini sağlam tutmayı başarmıştır. Dresden Teknik Üniversitesi, on yılı aşkın bir süredir Almanya’daki En İyi 15 üniversite arasında yer almaktadır.

 

Üniversite Tipi Devlet Üniversitesi
Kuruluş Yılı 1828
Öğrenci Nüfusu 31.517
Öğrenci Fakülte Oranı 35:1
öğrenim ücretleri
İngilizce dil yeterliliği DSH, TestDaF, IELTS,TOEFL
Uluslararası Öğrenci Yüzdesi %12,5
Programlar 124
Resmi internet sitesi www.tu-dresden.de

Dresden Teknik Üniversite Kampüsü ve Konaklama

TUD’nin ana kampüsü, Dresden şehir merkezinin güneyinde, dış kampüsleri ise Tharandt, Dresden Blasewitz, Dresden Johannstadt, Pirna ve Zittau’da bulunmaktadır. TU Dresden kampüsü , kampüste bulunan yüksek teknoloji laboratuvarları ve WIFI olanaklarından Saxon State ve Dresden Üniversite Kütüphanesi’ne (SLUB) kadar tüm öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılar, öğrenciler hepsini deneyimleyebilir.

 • TUD kütüphanesi, Almanya’daki en büyük ve en donanımlı kütüphanelerden biridir.
 • Öğrenciler, Üniversite Spor Merkezi’nde (USZ) 40’tan fazla spora kayıt olma fırsatına sahiptir.
 • TUD Öğrencileri birçok çok kültürlü programa katılabilir ve hatta bir yabancı dili ücretsiz olarak öğrenebilirler.

Konaklama

TUD, UG ve PG seviyesindeki tüm öğrencilere kampüs içi ve kampüs dışı barınma olanakları sunmaktadır. Oda tipleri, tek kişilik dairelerden ortak evlere kadar değişmektedir.

Kampüste bulunan farklı konaklama türleri için konaklama maliyetleri aşağıda tablo halinde verilmiştir:

Konaklama biçimi EUR maliyet
Tek Kişilik Daire 225-414
2 ortak dairede tek yatak odası 173-299
3 ve 4 ortak dairede bir yatak odası 160-292
Ortak bir dairede tek yatak odası (özel banyolu) 243-270
5 kişilik artı paylaşımlı dairede tek yatak odası 185-292
10 kişi ve üzeri tek yatak odası 142-235

Dresden Teknik Üniversitesi Programları

Dresden Teknik Üniversitesi, 17 fakültesi ve 5 akademik okulu aracılığıyla 124’ün üzerinde akademik alanda çok çeşitli UG ve PG programları sunmaktadır. Üniversite tarafından sunulan programlar Almanca ve İngilizce olarak verilmektedir. İngilizce eğitim veren programlar için, Uluslararası öğrencilerin TUD’ye başvuru yaparken ELT puanlarını sunmaları gerekmektedir.

TUD, hem yerli hem de yabancı öğrencilerden UG ve PG seviyesindeki kurslar için herhangi bir öğrenim ücreti almaz.

Program  Son Başvuru Tarihi İngilizce dil yeterliliği
MS Biyokimya 15 Temmuz IELTS- 6.5 TOEFL- 550
MS Moleküler Biyomühendislik 31 Mayıs IELTS- 6.5 TOEFL- 92 (ibt)
MS Ulaştırma Ekonomisi 31 Mayıs B2 Düzeyinde İngilizce Bilgisi
MS Hidro Bilim ve Mühendislik 31 Mayıs C1 Düzeyinde İngilizce Bilgisi

Dresden Teknik Üniversitesi Kabulleri

Tek bir başvuru için 75 EUR’ya ödemek gerekir.

TU Dresden Almanya’ya kabuller, kış ve yaz dönemleri için yapılır. TUD lisans ve İngilizce öğretimli yüksek lisans programlarına başvurular sadece kış dönemi için alınırken, TUD Almanca öğretimli yüksek lisans programlarına hem kış hem de yaz dönemlerinde başvuru yapılmaktadır.

Son Başvuru Tarihleri ​​: TU Dresden uluslararası öğrenciler için kabul son tarihleri, programların çoğu için aynıdır. Başvuru tarihleri ​​aşağıda belirtilmiştir:

 • Kış (Ekim-Mart): 1 Nisan
 • Yaz (Nisan-Eylül): 1 Ekim

Not : TU Dresden  Başvurularınızı Edu Vizyon ve Felix Academy üzerinden yapabilirsiniz. Tel : 0 212 543 58 06 / 0 212 261 28 88

TU Dresden Öğrenim Ücretleri

Diğer bazı kamu Almanya Üniversiteleri gibi, öğrencilerden de seçtikleri program için herhangi bir TU Dresden öğrenim ücreti alınmaz. Ancak, Uluslararası Çalışmalar Fikri Mülkiyet Hukuku gibi, dönem başına 2500 EUR öğrenim ücreti alan birkaç yüksek lisans programı vardır.

Öğrenim ücreti yerine (veya onunla birlikte), öğrencilerin dönem başına 276 EUR (312 USD) tutarında dönem katkı payı ödemeleri gerekmektedir. Buna Dresden’de toplu taşımayı kullanmak için bir bilet dahildir.

Uluslararası öğrenciler için yaşam masrafları da dahil olmak üzere toplam katılım maliyeti aşağıda tablo halinde verilmiştir:

Masraflar Maliyet (EUR )
Dönem Giderleri 276
Uzaktan Eğitim Programı 100
İkinci derece 35

Yaşam Giderleri 

Konaklama ve diğer yaşam giderleri açısından Dresden, diğer büyük Alman şehirlerine göre uygun kabul edilir. Uluslararası bir öğrenci için temel yaşam maliyetinin (yiyecek, kira, kişisel eşyalar) aylık 700 EUR (790 USD) olduğu tahmin edilmektedir.

Dresden Teknik Üniversite Bursları

TU Dresden’de eğitime başlayan uluslararası öğrenciler için mali yardım mevcuttur. Üniversite tarafından sunulan herhangi bir burs veya hibe bulunmamakla birlikte, öğrenciler Deutschland Stipendium Programı, DAAD bursları, Heinrich Boll Bursu vb. burslara başvurabilirler .

Hindistan, Çin, Malezya, Endonezya’dan gelen uluslararası öğrenciler de kendi ülkelerinde burs başvurusunda bulunabilirler.

Dresden Teknik Üniversitesi Mezunları

TU Dresden, çalışmalarının gerçek dünyadaki etkisinde devrim yaratan birçok ünlü bilim insanı ve profesyonelin şekillenmesine yardımcı oldu.

TUD’nin birkaç önemli mezunları:

 • Ernst Ludwig Kirchner , “Brücke” sanatçı grubunun kurucusu.
 • Edmund Frohne, 1952’de Almanya Bundesbahn’ın başkanı.
 • Peru’da Nazca çizgileri üzerine yaptığı araştırmalarla ünlü Maria Reiche.

Dresden Teknik Üniversitesi Yerleştirmeleri

TUD, Kariyer Hizmetleri aracılığıyla öğrencilere yerleştirme ve kariyerle ilgili yardım sunar. Sağlanan hizmetler arasında Kariyer Danışmanlığı, çalıştaylar ve eğitim, kampüs etkinlikleri vb. yer alır. TUD’de en çok ödeme yapılan dereceler şunlardır:

 • MBA: 189.000 Avro
 • Bilim Yüksek Lisansı: 53.000 EUR

TUD mezunlarının en çok para kazandıran meslekleri ve ortalama maaşları aşağıda tablo halinde verilmiştir:

Profil Ortalama Maaş (Euro Yıllık)
Finansal hizmetler 189.000
Pazarlama ve ürün iletişimi 60.000
BT ve Yazılım Geliştirme 57.000

TUD’de eğitim almanın birçok nedeninden biri, uygun fiyatlı katılım maliyeti ve ünlü araştırma tesisleridir. Teknik kurslarıyla dünya çapında geniş çapta tanınan Dresden Teknik Üniversitesi, uluslararası öğrenciler arasında yüksek öğrenim için çekici bir destinasyondur.

Dresden Teknik Üniversitesi, akademik programları ve çok kültürlü eğitim deneyimi ile tüm öğrencilerine benzersiz bir deneyim sunmayı amaçlamaktadır. QS Rankings 2021’e göre 2019’da 179. olan TU Dresden sıralamasının 2021’de 173. sıraya yükselmesinin nedeni, sürekli çabalarıdır. Bunun sonucu, TUD’deki uluslararası öğrenci sayısındaki önemli artıştır. Son 10 yılda, üniversitedeki uluslararası öğrenci sayısı 2020’de %9,9’dan 2021’de %16’ya yükseldi.

Almanya Eğitim Danışmanlığı

Almanya’da üniversite eğitimi almak istiyorsanız ve işlemlere nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız bizimle iletişim kurarak sürecinizi birlikte planlayabiliriz. Edu Vizyon yurtdışı eğitim danışmanlığı ve Felix Yurtdışı eğitim danışmanlığı olarak Almanya üniversiteleri sürecinde size en uygun okullar ve programlar konusunda yardımcı olacağız.

Öyle ki , süreç sonucunda herhangi bir şekilde Almanya’da bir devlet üniversitesine yerleşemez iseniz bize hiç bir şekilde Almanya eğitim danışmanlığı ücreti talep etmeyeceğimizi peşinen kabul ediyoruz. Daha fazla bilgi almak için bizimle iletişim kurmaktan çekinmeyin.

Tel : 0 212 543 58 06 / 0 212 261 28 88

Edu vizyon yurtdışı eğitim danışmanlığı
Almanya Eğitim WhatsApp Görüşmesi
1
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Edu Vizyon - Felix Academy
Merhaba ;
Almanya'da eğitim hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak istiyorsanız şimdi bizimle ÜCRETSİZ bir WhatsApp Chat yapabilirsiniz.
WhatsApp Çağrınız , 24 Saat içinde mutlaka Almanya eğitim danışmanlığı için Edu Vizyon ve Felix Academy şirketleri tarafından cevaplanacaktır.