Studienkolleg Nedir ?

3153
Studienkolleg Nedir ?
Edu vizyon yurtdışı eğitim danışmanlığı

Studienkolleg nedir?

Studienkolleg, uluslararası öğrencileri kabul için Alman eğitim sisteminin kriterlerini karşılamaya hazırlayan bir eğitim programıdır. Bu, öğrencinin belirli bir konu hakkında bazı bilgi ve beceriler kazanmasını sağlar. Bu aynı zamanda öğrencilerin bir Alman üniversitesine kabul edilmelerine yardımcı olan bir üniversite giriş belgesi almaları için bir eğitim programıdır.

Türkiye’de Üniversite sınavına girmeden Almanya’da Üniversite eğitimi almak istiyorsanız yapmanız gereken tek şey Studienkolleg eğitimi için bizi aramak olmalıdır. Tel : 0 212 543 58 06 

Studienkolleg Nedir ?

Almanya’da Studienkolleg

Almanya’daki eğitim sistemi birçok ülkeden oldukça farklıdır. Eğitim sisteminin bu benzersiz özelliği, öğrencilerin Alman üniversitelerine başvurmasını zorlaştırmaktadır. Türkiye’de Açık lise mezunalrı, Meslek lisesi mezunları yada YKS sınavına girip 4 yıllık bir fakülte kazanamayan, yada 2 yıllık bir bölüm kazanan öğrencilerin yapmaları gereken şey  Studienkolleg eğitimine katılmaları gerekir. Bu eğitimi Almanca eğitimi ile karıştırmayın, bu eğitim tamamen sizi eğitim almak istediğiniz alana ( mesela Tıp, Mühendislik, İşletme, Psikoloji …vb ) alanlara hazırlayan tam bir hazırlık eğitimidir. Studienkolleg programına katılan ve bitiren öğrencilerin % 95 i bir Alman devlet üniversitesinden rahatlıkla kabul alabilir.

 

Uluslararası bir öğrenciyseniz ve bir Alman üniversitesinde okumak için gerekli niteliklere sahip değilseniz, bir yıl boyunca bir Studienkolleg’de okumak zorunda kalacaksınız. Buna hazırlık kursu da denir. Studienkollegs, kendi ülkenizin akademik kültüründen Alman akademik kültürüne geçmenize yardımcı olacak bir “köprü” işlevi görür.

Almanya’da Studienkolleg eğitimi kimler için ?

Alman eğitim sistemi 13 yıllık okul eğitimi ortalamasına sahiptir. sahip olduğundan, Alman üniversiteleri 12. sınıf lise sertifikalarını doğrudan kabul etmemektedir. 12 yıllık okul eğitimi ile bir Alman üniversitesine kabul edilmek isteyen öğrencinin bu hazırlık kursunu okuması gerekmektedir.

Studienkolleg’deki Kurslar

Gelelim hangi Studienkolleg eğitimine katılmanız gerektiği. Studienkolleg programlarının içerikleri birbirinden farklıdır. Size kısaca aşağıda bu kursları anlatmaya çalıştığım. Her zaman ki gibi anlaşılmayan bir yer olursa lütfen bizi aramaktan çekinmeyin.

Studienkolleg T Kursu

Uluslararası öğrencilerle, bazı üniversiteler mühendislik ve bilişim dersleri için bazı koşulları sağlamaları gerekir. Bunun için , Studienkolleg‘de bir T kursunna katılmanız gerekir. Bu T kursunda 5 ana konu bulunur: Fizik, Mimya, Matematik, Almanca ve teknik konular. Kursun sonunda yazılı ve sözlü bir test yapmanız gerekir. Ve bu sınavı geçmeniz gerekir. Endişelenmeyin  ; eğer kursu aksatmazsanız bu eğitim sonunda hedefinize rahatlıkla ulaşacaksınız.

Studienkolleg M Kursu

Tıp, biyoloji, sağlık bilimi ve eczacılık okumak istiyorsanız bu M kursu tam size göre. Biyoloji, fizik, eczacılık gibi konular genellikle bunun altında öğretilir. Aynı şekilde T Kursunda da M kursunda testi yapmanız gerekir. Sözlü sınav sadece kimya içindir, diğer konularda ise yazılı sınav yapmanız gerekir.

Studienkolleg G Kursu

Beşeri bilimler veya sosyal bilimler programlarına devam etmek isteyen öğrenciler bu G kursuna gidebilirler. Bu kursta Tarih, Alman Edebiyatı, Sosyoloji ve İstatistik gibi konuları incelersiniz. Bu kursta 10 ay haftada 32 saat ders çalışmanız gerekmektedir. Bu kursun sonunda yazılı ve sözlü bir sınav yapmanız gerekmektedir.

Studienkolleg S Kursu

Özel dil kursları için üniversiteye gitmek isteyen öğrenciler için bu S kursu tam size göre. Bu S kursu dil ile birlikte Almanca, edebiyat, tarih ve sosyal bilimlerdeki makaleleri içerir. Bu kurs ile felsefe, hukuk veya yabancı dile tercüme gibi seçenekleri takip edebilirsiniz.

Studienkolleg W Kursu

Bu W Kursu, bir Alman üniversitesinde ekonomi, işletme veya sosyal bilimler okumak isteyen öğrenciler için uzmanlaşmıştır. Bu ders kapsamında ekonomi, matematik ve İngilizce gibi konular öğretilmektedir. Bu kurs yaklaşık 38 hafta sürer ve haftada 32 saat eğitim gereklidir.

Uygulamalı Bilimler Teknik Üniversitesinde eğitim isteyenler

Studienkolleg TI Kursu

Teknik bilim, mühendislik ve BT dersleri için TI kursuna devam edebilirsiniz. TI dersindeki konular arasında Matematik ve Bilişim, Doğa Bilimleri, Almanca ve Çizim bulunmaktadır.

Studienkolleg İşleteme ve Yönetim

İşletme Bilimleri dersi için WW kursuna katılabilirsiniz. Bir WW kursundaki konular arasında Matematik ve BT, Ekonomi, Almanca ve İngilizce bulunur.

Studienkolleg SW Kursu

Sosyal bilimler ve ekonomi alanında bir kursa devam etmek istiyorsanız, o zaman SW kursu tam size göre. Matematik, Pedagoji ve Almanca gibi dersleri okurken.

Studienkolleg GD Kursu

Sanat ve Tasarım alanında tanınmış bir koleje katılmak için bu GD kursunu seçmeniz gerekir. Studienkolleg’in bir parçası olarak , Almanca, Matematik, Fizik ve Tasarım gibi konuları incelersiniz.

Studienkolleg Türleri

Almanya’da iki tür studienkolleg vardır . Bunlar

Devlet Studienkolleg Programları

Almanya’daki her eyalette, Studienkolleg kurslarını ücretsiz olarak sağlayan bir devlet kurumu vardır. Bu kurumların çoğu, size devlet tarafından tanınan bir derece sağlayan tanınmış üniversitelere bağlıdır.

Bir devlet Studienkolleg’a gitmek genellikle ücretsizdir, ancak Üniversitelere bağlı olarak her sömestr için 100 ile 400 avro arasında değişen bir dönem ücreti ödenmesi gerekir. Ayrıca sağlık sigortanız olmalı ve kitap ve diğer öğrenme materyallerini kendiniz satın almalısınız.

Almanya’da yaşam pahalıdır. Kira, giyecek, yemek vs. için aylık yaklaşık 950 Euro ‘ya ihtiyacınız var. ( Bakınız : Almanya’da bloke hesap ) Kural olarak, Studienkolleg eğitiminiz de çalışmanıza izin verilmez, ancak en iyi ihtimalle tatillerde biraz fazladan kazanabilirsiniz, bu da geçiminizi sağlamaya yetmez! Studienkolleg katılımcıları genellikle burs almazlar. Almanya’daki konaklamanız için finansal olarak güvende olmalısınız.

Özel Okullarda Studienkolleg

Özel kurumlar da devlet tarafından işletilen kurumlara benzer. Temel fark, özel olanın bir ücret talep etmesidir. Özel okullarda Studienkolleg’a gitmek için yıllık ortalama 6.000 ile 14.000 € gibi bir ücreti gözden çıkarmanız gerekir. Ayrıca Studienkolleg programlarının yılda sadece 2 başlangıç tarihi vardır ve bu programlara önceden başvurunuzu yapıp ona göre dil hazırlığınızı yapmanız tavsiye edilir.

Asla Unutmayın ; Almanya’da eğitim türünüz ne olursa olsun , diğer ülkelere kıyasla işlemlerinize çok daha önceden başlamanız tamamen sizin Alman disiplinine entegre olmanız içindir. Almanya’da her giden öğrencinin eğitimlerini tamamlayarak %100 başarı elde ettiğini sakın düşünmeyin. Halen istatistiklere göre Almanya’ya giden her Türk öğrencinin % 40 dan fazlası maalesef başarısız olarak Türkiye’ye geri dönmekteddir. Bu %40’lık dilimde olmak istemiyorsanız Almanya’da eğitim almayı bir kere düşünmelisiniz. Özelikle Youtube’da, Sosyal medya’da bazı içerikleri hayretle izliyoruz. Arkadaşlar Almanya’da eğitim için gerçekten kendinizi hazır ve sabırlı olarak düşünüyorsanız bu işi kalkışın.

Küçük bir örnek : Herhangi bir eğitim programına katılmak için bile vize ataması için 6 hafta, vize neticesi 6 hafta , alın size 3 ay…

Studienkolleg’in Süresi

Genellikle, Studienkolleg iki sömestr sürer veya bir yıl diyebilir. Yine de, süre kurslara bağlıdır. Bu kursların sonunda Feststellungsprüfung (FSP) adı verilen bir sınava girmeniz gerekmektedir.

 Studienkolleg’in Maliyeti

Yukarıda belirtildiği gibi, devlet kurumları öğrenim ücreti almamakta, özel kurumlar ise 6.000 – 14.000 Euro civarında ücret almaktadır.

Kabul için Belge Gereksinimleri

Studienkolleg’deki bir kursa kabul edilmek için aşağıda listelenen belgelere sahip olmanız gerekir.

  • Mezuniyet belgesi
  • Almanca A1 sertifikası (ihtiyaca göre değişebilir)
  • Motivasyon mektubu
  • Pasaport kopyası
  • Biyometrik Resim
  • Sürdürmek
  • 9, 10, 11, 12. sınıflar için transkriptler

Son Başvuru Tarihleri

Bu kurslara başvuru için son tarihler:

Yaz dönemi için: 15 Ocak

Kış dönemi için: 15 Temmuz

Studienkolleg zorunlu mu?

Studienkolleg , bir Alman üniversitesine kabul edilmek için zorunlu değildir. Ayrıca, bir Alman üniversitesine giriş hakkı kazanmanın tek yolu bu değildir. Uygun olmak için seçebileceğiniz birçok alternatif kurs vardır.

Studienkolleg size bir Alman üniversitesine kabul için uygun olmanızı sağlayan bir hazırlık kursu sunar. Bu kurs, eğitiminiz boyunca size yardımcı olan güçlü bir temel sağlar. Bu kurs aynı zamanda size iletişim kurmanıza yardımcı olan Almanca ‘da öğretir .

Almanya Eğitim Danışmanlığı

Studienkolleg NedirAlmanya üniversiteleri, Almanya eğitim danışmanlığı , Almanya dil okulları ve diğer yurtdışı eğitim danışmanlığı hizmetlerimiz için bizi arayabilirsiniz. Tel : 0 212 543 58 06

Edu vizyon yurtdışı eğitim danışmanlığı
Almanya Eğitim WhatsApp Görüşmesi
1
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Edu Vizyon - Felix Academy
Merhaba ;
Almanya'da eğitim hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak istiyorsanız şimdi bizimle ÜCRETSİZ bir WhatsApp Chat yapabilirsiniz.
WhatsApp Çağrınız , 24 Saat içinde mutlaka Almanya eğitim danışmanlığı için Edu Vizyon ve Felix Academy şirketleri tarafından cevaplanacaktır.