Optik Mühendisliği Nedir?

667
Optik Mühendisliği Nedir?
Edu vizyon yurtdışı eğitim danışmanlığı

Optik Mühendisliği Nedir (+ Nasıl Optik Mühendisi Olunur)

Optik mühendisliği, sorunları çözmek ve kullanışlı cihazlar oluşturmak için ışığı kullanır. Bunu başarmak için, optik mühendislerinin teknik olarak yetkin olması ve kapsamlı bir optik anlayışına sahip olması gerekir. Optik, ışık bilimi ile ilgilenen bir fizik dalıdır. Optik ile ilgileniyorsanız ve teknoloji ile çalışmaktan keyif alıyorsanız, optik mühendisliğinde bir kariyer sizin için mükemmel bir seçim olabilir.

Ülkemizin son yıllarda ki özelikle SİHA Teknolojileri ve Lazer Teknolojileri alanında ki başarılarını da göz önüne alırsak, ilerleyen yıllarda Optik mühendisliği Türkiye’de en çok kazandıran mesleklerden biri olacak gibi görünüyor.

Optik Mühendisliği Nedir

Optik mühendisliği nedir?

Optik mühendisliği, fizik ve mühendisliğin özel bir dalıdır. Cihazları oluşturmak için ışığın nasıl kullanılabileceğini belirlemek için optik ve mühendislik kavramlarını kullanma pratiğidir. Optiğin iki ana dalı vardır:

1- Geometrik. Geometrik optik veya ışın optiği, ışığın veya ışınların parçacık doğasına odaklanır . “Geometrik optik” olarak adlandırılır, çünkü ışık ışınları kaynaklarından uzanan geometrik çizgiler olarak tasarlanır. Işınlar, ışığın belirli koşullar altında yayıldığı (veya yayıldığı) yolları anlamamıza yardımcı olur.

Biliyor musun? Bir el fenerinden üretilen ışın, ışığın parçacık doğasına ve optik mühendisliğine iyi bir örnektir. Ampulün altındaki küçük mercekler, ışığın yayıldığı yolları yeniden yönlendirir. Işık ışınlarının bu manipülasyonu, el fenerlerinin yaydığı kontrollü ışını oluşturur.

2- Fiziksel. Fiziksel optik veya dalga optiği, ışığın dalga özelliklerinin incelenmesidir. Işığın parçacık doğasını dikkate almak yerine, dalga optiği ışığı bir elektromanyetik dalga olarak kabul eder. Işığın dalga özelliklerine örnek olarak dağılım ve polarizasyon verilebilir.

Biliyor musun? Şimdiye kadar bir gökkuşağı gördüyseniz, ışığın dalga özelliklerini hareket halinde görmüşsünüzdür. Işık bir su damlasına girdiğinde, her dalga boyu farklı bir açıda yansıtılır; beyaz ışığı görünür renklere dağıtır ve yansıtır.

Optik mühendisliğinin yaygın örnekleri

Muhtemelen her gün optik mühendisliği örnekleriyle karşılaşıyorsunuz. Aşağıdaki tablo, optik mühendislik nedeniyle var olan birkaç görüntüleme optiği ve görüntüleme dışı optik örneğini özetlemektedir.

 

Görüntüleme optiği Görüntülemeyen optikler
kameralar LED aydınlatma
teleskoplar lazerler
Dürbün Fiber optik aydınlatma
Mikroskoplar Araba farları

 

Optik mühendisi ne iş yapar?

Optik mühendisleri, optik sistemler ve cihazlar tasarlar ve oluşturur. Senaryoları ve tasarımları simüle etmek için özel yazılımlar kullanarak sıklıkla bilgisayarlarla çalışırlar. Optik mühendisliğinin temel amacı, sorunları ışık ve optik teknoloji kullanarak çözmektir. Optik mühendisleri zamanlarının çoğunu yeni cihazları araştırmak, geliştirmek ve test etmek ve mevcut tasarımları iyileştirmek için harcarlar.

Kısa Optik mühendisleri şunları yaparlar:

 • Optik teknolojisiyle üretim, tasarım, ölçüm ve test işlemleri yapmak,
 • Cebir ve geometrik hesaplamalar yapmak,
 • 3 boyutlu tasarım programlarını kullanmak,
 • Maliyetleri azaltmak ve kaliteyi arttırmak,
 • Optik tasarım ve simülasyon programlarını kullanmak,
 • Fotometri laboratuvarı gibi farklı test alanlarında optik ile ilgili analizler yapmak,

Optik mühendisliği işleri

Optik mühendisleri çeşitli sektörlerde çalışırlar. Aşağıdaki tablo, bu sektörlerden bazılarının yanı sıra optik mühendisliği rolleri için en iyi beş işvereni özetlemektedir. En iyi işverenleri belirlemek için Glassdoor’un Temmuz 2022 itibarıyla optik mühendisleri işe alan en iyi şirketler listesine baktık . Çalışan notu düşük olan şirketleri elemek için bu listeyi daha da düzenledik. Çalışan puanları bir ila beş yıldız arasında ölçülür. Altı kategoriye göre hesaplanırlar: kültür ve değerler, çeşitlilik ve kapsayıcılık, iş/yaşam dengesi, üst yönetim, ücret ve yan haklar ve kariyer fırsatları.

 

Şirket Sanayi Derecelendirmesi Optik Mühendisi Maaşı
Apple Bilgisayar Donanımı Geliştirme 4,2/5 Yıllık 167.127$
Meta İnternet ve Web Hizmetleri 4,3/5 Yıllık 147.248$
Lockheed Martin Uzay ve Savunma 4.1/5 Yıllık 120.389$
ASML Elektronik İmalatı 4.1/5 Yıllık 110.735$
Nokia Telekomünikasyon Hizmetleri 4.1/5 Yıllık 126.956$

Ortalama optik mühendisi maaşı

ABD’deki optik mühendislerinin ortalama maaşı yılda 87.513 dolardır. Glassdoor, yıllık medyan ek ödemenin 18.922 dolar olduğunu bildirdi. Ek ücretler kar paylaşımını, komisyonları veya ikramiyeleri temsil edebilir. Ortalama taban maaşı yıllık medyan ek gelirle birleştirmek, toplam ortalama yıllık 106.435 ABD doları maaşa eşittir

Optik mühendisliği iş görünümü

ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu’na (BLS) göre, mimarlık ve mühendislikte istihdamın 2020 ile 2030 arasında yüzde 6 artması bekleniyor. Bu istatistik, yaklaşık 146.000 yeni işe dönüşüyor. Bu alandaki iş büyümesinin çoğu mühendislik kariyerlerinden gelecektir. Temmuz 2022 itibariyle, Glassdoor’da optik mühendisleri için 500’den fazla iş ilanı vardı. ( Bu kaynakları yazıyorum dilerseniz ara ara siz de bu alanda kontrollerde bulunabilirsiniz.

Optik mühendisi iş tanımı

Bir şirketin sektörüne bağlı olarak, belirli iş sorumlulukları değişebilir. Aşağıdaki liste, herhangi bir endüstriden optik mühendisleri için en yaygın görevlerden bazılarını özetlemektedir.

 • Ürünlerin arkasındaki bilimi araştırmak
 • Mevcut optik sistemleri iyileştirmenin yollarını araştırmak
 • Optik cihazların tasarlanması ve test edilmesi
 • Alet ve malzemelerin bakımı

Optik mühendisleri için temel beceriler kontrol lisetsi

 • Güçlü fizik anlayışı
 • Matematikte yetkin
 • Problem çözme yetenekleri
 • El becerisi
 • Spektrometreler ve wattmetreler gibi bilimsel ekipmanları kullanma becerisi
 • İşbirliği ve iletişim becerileri
 • Trace Pro ve Zemax gibi optik araçlara aşinalık
 • Detay odaklı

Optik mühendisliğinde bir kariyere nasıl başlanır?

Optik mühendislerinin yüzde altmışı lisans derecesine sahipken, yüzde 22’si yüksek lisans derecesine sahiptir. İlgili çalışma alanları arasında fizik, makine mühendisliği ve elektrik mühendisliği yer alır. Optik mühendislerinin takip etmesi gereken bir derece örneği, Elektrik Mühendisliği alanında Master of Science’dır . Bu konuda ilerlemek istiyorsanız yapmanız gereken ilk şey bizimle iletişim kurmak. Gelin kariyerinizi birlikte planlayalım 🙂

Tel : 0 212 261 28 88

Edu vizyon yurtdışı eğitim danışmanlığı
Almanya Eğitim WhatsApp Görüşmesi
1
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Edu Vizyon - Felix Academy
Merhaba ;
Almanya'da eğitim hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak istiyorsanız şimdi bizimle ÜCRETSİZ bir WhatsApp Chat yapabilirsiniz.
WhatsApp Çağrınız , 24 Saat içinde mutlaka Almanya eğitim danışmanlığı için Edu Vizyon ve Felix Academy şirketleri tarafından cevaplanacaktır.