Almanya’da ücretsiz üniversite eğitimi nasıl alınır ?

7449
Almanya’da ücretsiz üniversite eğitimi nasıl alınır ?
Edu vizyon yurtdışı eğitim danışmanlığı

Almanya’da ücretsiz üniversite eğitimi nasıl alınır ?

Almanya’da ücretsiz üniversite eğitimi için bilmeniz gerekenleri elimden geldiğince yazmaya gayret ediyorum.

Almanya’da eğitim almak için ilk temel şart Türkiye’de 4 yıllık bir üniversite programına yerleşmektir. Tahmin edilenin aksine Üniversitelere başvuru yapılırken Almanca seviyenize dikkate almayan bir çok devlet üniversitesi vardır. Ancak Türkiye’de Alman konsolosluğuna başvuru yaparken Almanca seviyenizin B1 düzeyde olmalıdır. ( Israrla A2 diyenler var. A2 yi bitirmek demek , B1 seviye geçmek demek zaten. Bu konuda peşinen anlaşalım )

Daha geniş bakmak gerekirse , Türkiye’de en az 80 ve üzeri bir lise transkriptine sahipseniz ve bir üniversite de eğitim almaya ( devlet yada özel farketmez) hak kazandı iseniz siz de Almanya’da ücretsiz eğitim alabilirsiniz. Üniversiteye kayıt olmanıza gerek yoktur. Ancak yine de tabir-i caizse dünyanın 40 türlü hali var tavsiyemiz kayıt olun , kayıt dondurun.

Almanya’da eğitim gerçekten de ücretsiz mi ?

Bu nereden baktığınıza bağlı. Evet eğitim için Baden-Württemberg eyaleti dışında bir Devlet üniversitesi seçerseniz ortalama 100 € ile 1700 € aralığında ( 1700 € ücrete bu sene bir devlet üniversitesinde kabul edilen bir öğrencime geldi. ) bir ücretle eğitim alabilirsiniz. Çoğunlukla üniversite eğitimleri 100 – 300 € aralığındadır.

Ama mesele eğitim olunca bu işin konaklaması var, yeme-içmesi var, gezmesi var, dil eğitimi var, vizesi var, bir kurumdan danışmanlık alacaksanız onun ücreti var… Ortalama ilk yıl bir dile eğitimi ihtiyacınız da var ise bu durumda ortalama 16 – 18 .000 € gibi bir bütçeye ihtiyacınız var.

Almanya’da Öğrenciler için neden ücretsiz eğitim var?

Almanya’da Türk ve diğer ülkelerden gelen öğrencilere ücretsiz eğitim verilmesinin nedeni, Almanların eğitimi ticari bir teklif olarak görmemeleridir. Ülke, ücretsiz bir yüksek öğrenimin ekonomiye daha hızlı bir şekilde fayda sağlayacağı ve daha iyiye yönelik gelişme sağlayacağı görüşündedir. Ancak, bazı istisnalar vardır.

2014’te 16 Alman eyaletinin tamamı, tüm devlet Alman üniversitelerindeki lisans öğrencileri için öğrenim ücretlerini kaldırdı. Bu, şu anda Almanya’daki devlet üniversitelerinde hem yerli hem de uluslararası lisans öğrencilerinin, yönetim ve dönem başına diğer masrafları karşılamak için sadece küçük bir ücretle ücretsiz olarak okuyabileceği anlamına gelir. Ancak, 2017’de güneybatı eyaleti Baden-Württemberg, AB üyesi olmayan öğrenciler için öğrenim ücretlerini yeniden uygulamaya koydu. Baden-Württemberg’deki devlet üniversitelerinde bu öğrenim ücreti yılda yaklaşık minumum 3,000 €’dur.

Almanya her zaman ülkeye gelen en parlak ve en zeki küresel yetenekleri memnuniyetle karşıladı ve onları mezun olduktan sonra kalmaları , istihdam fırsatlarını sürdürmeleri için teşvik etti. Bu, uluslararası öğrenciler için önde gelen devlet üniversitelerinde öğrenim ücreti olmamasının bir başka nedenidir. Ülkedeki üniversiteler dünyanın en iyileri arasındadır ve yabancı öğrenciler burada yüksek kaliteli öğretim standartları bekleyebilirler.

Almanya’da Üniversite Okumak İçin Nasıl Başvurulur?

 • ÖSYM sonuç belgeniz de yerleştiğiniz bölüm veya eş değer bir bölüme başvuru yapabilirsiniz. Telefon görüşmelerinde ” Türkiye ‘de işletme kazandım, Almanya’da tıp okuyabilir miyim ? yada Almanya’da yazılım mühendisliği okuyabilir miyim ” cevap net. Hayır. Hangi bölüme yerleşti iseniz o bölümde yada eş değer alanda ilerlersiniz.
 • Almanya’da üniversitelere başvuru için bizlere Lise Transkriptiniz, Lise diplomanızı ve ÖSYM sonuç belgenizi bize aşağıda ki WhatsApp kanalı ile iletebilirsiniz. Bu belgeler bize ulaştıktan sonra sizinle bir çalışma yapabiliriz.

Almanya’da ücretsiz eğitim için uygunluk kriterleri

Almanya’da ücretsiz eğitime hak kazanmak için akılda tutulması gereken bazı önemli noktalar:

 • Arkadaşlar mutlaka ama mutlaka ÖSYM yerleşti belgenizde bir üniversiteye yerleştiğinizden emin olun. ÖSYM ile yerleşmedi iseniz yani sadece Lise mezunu iseniz yine de Almanya’da eğitim alabilirsiniz. Bunun için ortalama 9 ay dil eğitimi ve 1 yıl Studienkoleg eğitimi almalısınız. Bu durum biraz hassas, her okulda bu olmayabilir. Bu konuya lütfen dikkat edin.
 • Dil yeterliliği : Almanya’da eğitim almaya hak kazanabilmek için , üniversitedeki ilgili programların uygunluk kriterlerini karşılaması gerekir. Ayrıca yaygın olarak kabul edilen bazı testler arasında TELC, ÖSD, TESDAF, GOETHE ,IELTS, TOEFL , PTE ve bazı özel üniversitelere DUALINGO bulunur.
 • Almanya’daki bazı üniversiteler, lisede İngilizce okuduğunuzu kanıtlamanız durumunda sizi dil sınavı puanından muaf tutabilir. Aynı şey yüksek lisans öğrencileri içinde geçerlidir. Ancak her üniversitenin bu duruma sıcak bakmadığını bilmenizi isterim.
 • Almanya’daki çoğu devlet üniversitesi, takip edilen yüksek lisans derecesi adayın lisans çalışmaları ile aynı alandaysa, yalnızca asgari bir idari ücret talep edecektir. Bunlara ardışık master dereceleri denir. Bu arada, MS önceki yeterliliklerden farklı bir akıştaysa, bir öğrenim ücreti alınacaktır.
 • Blokeli hesap: Her üniversite, her yıl, diğer çeşitli harcamaları ile birlikte yaşam giderlerini sağlamak için her öğrenciye aylık bir miktar verilmesini talep eder. Bu para ‘Bloke Hesap’a yatırılır. Bu, bir üniversiteden diğerine değişebilir ve konaklama, seyahat kartı ve yaşam masraflarını kapsayan ortalama aylık 966 € veya bir oturum için 11.600 € civarındadır.

Almanya’da ücretsiz üniversite eğitimi için başvuru evrakları

Almanya’da üniversite okumak mı istiyorsun? Peki, almanya üniversiteleri için üniversite başvuru aşamaları nasıl? Hangi belgeleri hazırlamalı, nereye başvurmalı?

 • Mezun olduğunuz kurumdan alacağınız lise diploması
 • ÖSYM yerleşti belgesi
 • Essay
 • 2 adet Referans
 • Pasaport
 • Varsa dil yeterliliğinizi ispatlayan belgeler ( TELC, IELTS …vb )
 • Sertifikalar

 

Almanya’da ücretsiz üniversite okuyun !

Tüm öğrencilerimize %100 yerleşim garantisi veriyoruz. Eğer Almanya’da herhangi bir Devlet üniversitesine yerleşemezseniz sizden hiç bir şekilde danışmanlık ücreti almıyoruz.

 • Alman devlet üniversitelerinin kalitesi tüm Dünya’da kabul görmüştür. Türkiye’den çok sayıda öğrenci her yıl kaliteli alman devlet üniversitelerinde ÜCRETSİZ eğitim almaktadır.
 • Alman devlet üniversitelerinin Türkiye’de YÖK tarafından  denkliği vardır ve tüm Dünya’da geçerlidir.
 • Bilinenin aksine Almanya’da üniversite eğitimi maliyeti Türkiye’de ki üniversite maliyetlerinden daha yüksek değildir.
 • Almanya’da bir  öğrencinin konaklama dahil aylık gideri ortalama 800,- 950euro arasındadır.
 • Türk öğrencilerin Üniversite eğitimleri esnasında çalışma izinleri vardır.

Alman devlet üniversiteleri ÜCRETSİZ EĞİTİM için bizi arayın.

Tel : 0 212 543 58 06 – 0 212 261 28 88

WhatsApp : 0 535 712 07 90 

Edu Vizyon Yurtdışı Eğitim

Felix Academy Yurtdışı Eğitim

Edu vizyon yurtdışı eğitim danışmanlığı
Almanya Eğitim WhatsApp Görüşmesi
1
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Edu Vizyon - Felix Academy
Merhaba ;
Almanya'da eğitim hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak istiyorsanız şimdi bizimle ÜCRETSİZ bir WhatsApp Chat yapabilirsiniz.
WhatsApp Çağrınız , 24 Saat içinde mutlaka Almanya eğitim danışmanlığı için Edu Vizyon ve Felix Academy şirketleri tarafından cevaplanacaktır.