Almanya’da iş bulmak

2.3K
Almanya’da iş bulmak
Edu vizyon yurtdışı eğitim danışmanlığı

Almanya'da iş bulmak

Almanya’da iş bulmak

Almanya’da iş bulmak için izlenebilecek yolları ve yaklaşımları size aktarmaya çalışacağım.

Almanya , kariyerinizi geliştirmek ve uluslararası iş deneyimi kazanmak için Avrupa’nın en iyi ülkelerinden biridir. Bir yandan, Almanya’nın işsizlik oranı Avrupa’nın en düşükleri arasındadır (2021’de %6,9). Öte yandan, bazı Alman şirketlerinde yüksek vasıflı işçi sıkıntısı var, bu da uluslararası yeteneklerin ülkedeki belirli bölgelerde Alman işgücü piyasasına girme fırsatları olduğu anlamına geliyor. 2022 itibariyle Almanya’nın 1.5 Milyon yetişmiş nitelikli personele ihtiyacı vardır.

Alman Hükümetine göre, krizdeki meslekler, mühendislik , sağlık sektörü , yaşlı bakımı, hemşirelik, inşaat ve Bilgisayar Müh. , yazılım mühendisliği alanlarında çalışan eksikliği haf safhada.

Bunu bildiğim iyi oldu:

Yurtdışı eğitim forumu, ağ oluşturma, işle ilgili konuşmalar ve hatta anlık iş teklifleri için değerli bir araçtır. Almanya’daki gurbetçi yaşamıyla ilgili trend olan konuları kaçırmamak için foruma abone olun.

Almanya’da iş arıyorum

Almanya’da iş bulmak ,ülkenize, iş deneyiminize, uzmanlık alanınıza ve eğitiminize bağlı olarak, şansınız daha düşük veya daha yüksektir. Almanya’da çalışmak için uygunluk gereklilikleri AB ve AEA vatandaşları için AB vatandaşı olmayanlara göre farklıdır. Bu nedenle, ülkede iş aramaya başlamadan önce kariyerinizin Almanya’da devam etme olasılığını göz önünde bulundurmalısınız.

Aşağıdaki faydalı bağlantılar bölümünde, Federal Hükümet tarafından önerildiği gibi resmi iş arama platformlarına çeşitli bağlantılar sunuyoruz. Bazı portallarda veya uygulamalarda, mevcut iş tekliflerinde gezinmenin yanı sıra, profesyonel profilinizi de yükleyebilirsiniz, böylece Alman şirketleri sizi bulabilir ve profiliniz gereksinimlerine uygunsa sizinle doğrudan iletişime geçebilir. Genellikle iş tanımları Almancadır, ancak bu, iş için Almanca akıcılığının gerekli olduğu anlamına gelmez.

Son olarak, pandemi kaynaklı önlemler ve sosyal etkileşimlerdeki değişim nedeniyle iş fuarları geçmişte kaldı gibi görünebilir. Ancak internette gerçekleşen iş fuarlarına rastlayabilirsiniz.

Almanya’da iş arama siteleri

Almanya için hemşirelik işleri nasıl bulunur?

 

Almanya Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Almanya’da çalışmak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının alması gereken vize Almanya Çalışma vizesidir. Almanya konsoloslukları veya Almanya büyükelçiliklerine yapılan Almanya çalışma izni vizesine başvurabilmeniz için Almanya’da bulunan bir firmadan teklif almanız ya da kendi bulduğunuz işyeri ile anlaşmış olmanız gerekmektedir. Türk vatandaşlarının kendi imkanları ile buldukları işte çalsın bilmesi için oradaki şarkıları sağlamış olması gerekir. Bunun yanı sıra Almanya yetkililerinin belirlediği kriterlere uygun olunması da gerekmektedir.

Almanya’da üniversite okuyan kişiler mezuniyetten itibaren 18 ay içinde niteliklerine göre bir iş bulduğu takdirde Almanya hükümetinden oturum ve çalışma izni alabilmektedir. Üniversite öğreniminizi tamamladıktan sonra Türkiye’ye dönüş yaptıysanız, yeniden Almanya’ya dönerek iş bulabilmek için 6 aylık bir vize almaya hak kazanırsınız. Bu süre zarfında niteliklerinize uygun bir iş bulduğunuz takdirde Almanya’daki Yabancılar Şubesi’ne çalışmaya bağlı oturum izni başvurusunda bulunabilirsiniz.

Türkiye’de herhangi bir üniversiteden alınmış diplomanız bulunuyorsa, diplomanın Almanya’da bulunan üniversitelerin diplomaları ile denk olması gerekir. Türkiye’de aldığınız mesleki eğitiminizin Alman meslek eğitimine denkliğinin tespit edilme işleminin gerçekleşmesinin ardından alacağınız belge ile Almanya çalışma izni vizesi başvurusunda bulunabilirsiniz. Şayet Almanya’da çalışmak istediğiniz süre zarfı 90 günü aşmıyorsa Almanya Schengen vize başvurusunda da bulunabilirsiniz.

Almanya Çalışma Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Almanya çalışma izni vizesi başvuru yapmak için Ulusal Vize (D tipi)  başvurusunda bulunmanız gerekir. Başvuru sırasında çalışma amaçlı gittiğinizi vize türünün evraklarına ek olarak hazırlayacağınız evraklarla belirtmelisiniz.

Ulusal Vize için gerekli evrak listesi şu şekildedir;

 • Başvuru Formu
 • Pasaport
 • 2 Adet Biyometrik Fotoğraf
 • Yeni Kimlik Kartı Fotokopisi
 • Tam Tekmil Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği
 • Daha Önce Yapılmış Evlilikler
 • Çocuklarınıza Ait Kimlik Bilgileri
 • Boşanmalar
 • Anne Ve Baba Hakkında Bilgiler
 • İkametgah Belgesi
 • Sağlık Sigortası
 • Mesleki Gelişimi Açıklayan Özgeçmiş, Diplomalar, Karneler, Sertifikalar, İş Sözleşmesi Vb. ( Almanca Tercümeleriyle)
 • Somut İş Teklifi
 • Çalışma Biçimi
 • Yıllık Brüt Maaşı
 • Yabancı Yüksek Öğrenim Diploması
 • Yurt Dışından Alınmış Mesleki Eğitim Belgesi Ve Denklik Tanıma Belgesi Ya Da Almanya’dan Alınmış Mesleki Eğitim Belgesi
 • Ticari Sicil Kaydı Ya Da Almanya’daki Şirket Tarafından Verilmiş Kıyaslanabilir Belge

Almanya da İş İmkanları Yakalayabilmek İçin Dil Gerekli Midir?

Çalışacağınız kurum bilişim teknolojileri veya mühendislik alanı ilgili ise dil sertifikası ibrazı gerekmez. Ancak çalışacağınız kurum bu mesleklerin dışındaysa Almanya çalışma izni vizesi başvurusu yaparken dil yeterliliği belgesi ibraz etmeniz gerekir. Öncelikle Almanya çalışma izni vizesi alabilmeniz için gelirken aşamalardan birisi oturum iznidir. Oturum izni alabilmek için talep edilen dil düzeyi asgari düzeyde olan A2 dil düzeyidir. Bu düzeyde olduğunuzu belgelemek için Alman yetkililerin hazırladığı dil kurslarına katılıp sınavlardan başarı elde etmeniz gerekir. Sınavdan en az A2 sertifikasını kazanacak derecede başarı elde ettiğiniz takdirde A2 dil yeterlilik sertifikasını alabilirsiniz.

Almanya da üniversite eğitimi sonrası çalışmak

Almanya’da eğitim alan kişilerin bence en önemli motivasyonlarından biride hiç şüphesiz  eğitim programlarını tamamladıktan sonra elde edecekleri yasal çalışma iznidir. Mezuniyetinizden sonra Almanya’da yasal olarak çalışabilir ve tüm eğitim yatırımızın karşılığını fazlası ile alabilirsiniz.

Unutmayın ; Almanya’da üniversite eğitimi şaşırtıcı belki ama ÜCRETSİZ

Almanya için sahte iş ilanlarına dikkat

Not: Öyle İnternette her gördüğünüz ” Almanya işçi arıyor , Kanada göçmen alacak, şu kadar maaş verecek, şöyle yapacak, böyle yapacak gibi hiç bir gerçekliği olmayan, tamamen sizi kandırmaya yönelik içeriklere dikkat edin lütfen. Sözüm ona koca koca gazete sitelerinde ki haberlere aldırış etmeyin. Bu haberler web sitelerine hit almak, oradaki reklamlara tıklanmaya teşvik eden 3 kuruşluk haberler. Bunun yanında bu yalan haberlere inanıp bu uğurda paranızı kötü niyetli insanlara kaptırmayın. Bir düşünün hiç bir eğitiminiz yoksa, yabancı diliniz yoksa bu haberler doğru bile olsa arkadaşlar bahsedilen alanda ilerleme şansınız maalesef yok.  Özelikle genç arkadaşlar yaşı 30 altında olan bir üniversite de okuyan, okumayı düşünen, bir yabancı dile hakim yada hakim olabilecek durumda olan arkadaşlar zamanınızı doğru değerlendirin. En azından siz bu yalan yanlış içeriklere inanmayın. Özelikle saçma sapalak ne idüğü belirsiz Telegram kanallarına , Facebook gruplarına itibar etmeyin.

Edu vizyon yurtdışı eğitim danışmanlığı
Almanya Eğitim WhatsApp Görüşmesi
1
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Edu Vizyon - Felix Academy
Merhaba ;
Almanya'da eğitim hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak istiyorsanız şimdi bizimle ÜCRETSİZ bir WhatsApp Chat yapabilirsiniz.
WhatsApp Çağrınız , 24 Saat içinde mutlaka Almanya eğitim danışmanlığı için Edu Vizyon ve Felix Academy şirketleri tarafından cevaplanacaktır.