Hamburg’da öğrenci olarak yaşamanın maliyetleri

989
Hamburg’da öğrenci olarak yaşamanın maliyetleri
Edu vizyon yurtdışı eğitim danışmanlığı

Hamburg’da öğrenci olarak yaşamanın maliyetleri

Hamburg mali açıdan güçlenen bir bölgedir ve Hamburg halkının modern yaşam trendleri son on yıldan beri yükselmiştir. Tabii ki, Hamburgerlerin çoğu, iyi maaş çekleri nedeniyle orada normal veya ortalama bir yaşam sürdürebilir, ancak uluslararası öğrencilerin Hamburg şehrinde harcamalarını yönetmeleri yine de zor olabilir. Hamburg’daki Üniversitelerin çoğunda herhangi bir öğrenim ücreti yoktur, ancak bu nedenle, bir öğrenci şehir merkezinde yaşamayı düşünürse, öğrencilerin ağır gelebilecek yaşam giderlerini yönetmeleri gerekir.

Aylık harcamalarınızı yönetmek, benimsediğiniz yaşam tarzına bağlıdır. Ancak, birkaç zevkten fedakarlık etmezseniz, aylık harcamalarınızı yönetmeniz çok zor olacaktır.

Öğrenci olarak Hamburg’da yaşamak

Almanya’nın Devlet  Üniversitelerinde okuyan öğrenciler öğrenim ücreti ödemek zorunda değildirler . Ancak, öğrencilerin tüm yıl boyunca Alman üniversite olanaklarını ve toplu taşıma araçlarını kullanmalarına izin verecek olan 300 Euro’luk miktarın sömestr katkısı olarak ödenmesi gerekmektedir. Uluslararası öğrencilerin ayrıca eğitim amacıyla Almanya’ya gelmeden önce bloke bir banka hesabı açmaları gerekir. Uluslararası öğrencilere ücretsiz konaklama, geçim masrafları ve ücretsiz eğitim sağlayacak olan Alman Bursları bulunmaktadır ve bu ödüllerden birine DAAD Bursu adı verilmektedir.

Hamburg’ta temel market ve yiyecek  maliyetleri nedir?

Bir restoranda iki kişilik yemek 30-60 avroya mal olabileceğinden, restoranlarda yemek yemek pahalı olabilir. Yani, evde yemek pişirirseniz ve günlük yemeklerinizi yaparsanız, elbette çok paradan tasarruf edebilirsiniz. Temel gıda maddelerinin fiyatları çok düşük olduğu için restoranda yemek yemek.

Hamburg’da günlük kullanım için bazı temel gıda maddelerinin fiyatları aşağıdadır.

 • Su şişesi 50 sente mal oluyor
 • Süt maliyeti 1 euro’dan az
 • Elmalar ve diğer meyveler kg başına 3 euro civarındadır.
 • Ekmek (sıradan, beyaz) yaklaşık 1,5 euro
 • Yumurta, bir düzine maliyeti 2,5 avro
 • Yerli bira maliyeti 1 euro’dan az
 • Sigaranın paketi 8 euro
 • Rastgele barda bira 3 avroya mal oluyor

Hamburg’da Konaklama

Hamburg’a yerleşmek istiyorsanız, o zaman elbette yaşayacak bir yere ihtiyacınız var. Hamburg’da konaklama yeri almak istediğinizde bilmeniz gerekenleri size söyleyelim.

Hamburg’da bir daire kiralamak ne kadara mal olur?

Hamburg’da bir yaşam yeri kiralamak, bir öğrencinin yapması gereken en pahalı şeydir. Şehir merkezindeki daireler çevre bölgelere göre daha pahalı olduğu için Hamburg’da daire ve daire kiraları konuma göre değişir. Ancak, aylık harcamalarınızı yönetmek için sınırlı paranız olduğunda , öğrenci yurtları özel konaklamalardan daha ucuz ve daha iyidir.

Hamburg Şehir merkezinde Daire Kiralama Fiyatı

 • Tek yatak odalı bir daire 500-800 avroya mal oluyor
 • Üç yatak odalı daire 1500-2000 avroya mal oluyor
 • Hamburg Banliyölerinde Daire Kiralama Fiyatı
 • Tek yatak odalı bir daire 400-600 avroya mal oluyor
 • Üç yatak odalı daire 800-1400 Euro’ya mal oluyor

Ancak, yerinizi başkalarıyla paylaşmakta iyiyseniz, üç yatak odalı bir daire daha ucuza mal olur. Aynı zamanda 200€’ya varan elektrik, çöp, ısıtma ve su faturalarını ödemek zorunda kalacağınız için, yerinizi paylaşmak çok para tasarrufu sağlayabilir. Ek olarak, bir internet bağlantısı 20-30 avroya mal olabilir.

Hamburg’da bir yer bulmanın en kolay ve en hızlı yolu, Almanca’da Immobilienhändler olarak da bilinen bir emlakçıdır. Ancak bir sorun var, daha fazla para ödemek zorunda kalabilirsiniz. Eğer gerçek devlet memuru size oturabileceğiniz bir yer bulursa, depozito için iki ila üç aylık kira ödemeniz gerekir. Yani bu yöntemle kalacak bir yer bulursanız, daha taşınmadan önce 6 aya kadar kira ödemeniz gerekebilir. Üstelik kiranızın ne kadar olduğuna bağlı olarak, ödeyeceğiniz para çok olabilir. Ödemek zorunda.

Hamburg’da kiralık daire nasıl bulunur?

Bununla birlikte, Hamburg’da kendinize konaklama yeri bulabileceğiniz başka birçok yöntem var. Ancak tüm bunların önceden yapılması gerekiyor. Kiralık daire bulmak için her zaman gazeteleri arayabilir veya diğer yerel halktan rehberlik alabilirsiniz. Ayrıca, öğrencilerin konaklama sorunlarına yardımcı olan birçok web sitesi olduğu için her zaman internette arama yapabilirsiniz. Ek olarak, bu web siteleri aynı zamanda yerin sanal bir turunu verir ve doğru insanlarla bağlantı kurmanıza yardımcı olur.

Hamburg’da kalacak yer ararken terminoloji bilgisi çok önemlidir. Örneğin, çoğu ülkede bir apartman dairesi iki yatak odalı bir yer olarak anılır, ancak Almanya’daki aynı daire dört yatak odalı bir daire olarak anılabilir. Almanya’da oturma odaları, yemek odaları, çalışma odası ve yatak odaları oda sayısına dahildir. Ancak, banyolar, koridorlar ve mutfaklar oda sayısına dahil değildir.

Hamburg’da Mobilyalı Daireler

Hamburg’da mobilyalı daire bulmak çok zor. Ancak, bir tane bulursanız, o zaman mobilyasız olanlardan çok pahalı olacaktır. Şimdi eşyasızın eşyasız anlamına geldiğini bilmeniz gerekiyor. Eşyasız dairelerde dolap, gömme dolap veya gömme dolap, aydınlatma armatürü, soba veya buzdolabı olmayacaktı. İnsanların doğal olarak kabul ettiği tüm bu şeylere sahip olan Amerikan kiralık dairelerinin aksine.

Ayrıca, Hamburg’da bir daire sahibi olmayı düşünüyorsanız, iyi Almanca bilen bir avukat veya hukuk danışmanı tutmayı düşünmelisiniz. Almanca anlamakta iyiyseniz, o zaman bile kiralamaları anlamanız zor olacaktır. Ancak Alman kira sözleşmeleri, yıllık kira artışı veya kiracıya ve mal sahibine karşı sorumluluklar gibi kabul etmek istemeyebileceğiniz Amerikan kira sözleşmelerine benzer maddeler içerebilir. Üstelik fesih, olağanüstü bir durumunuz olmadıkça zordur.

Hamburg’da bir dairenin ortalama kira fiyatı

Şehir merkezinde tek yatak odalı üç odalı bir dairenin aylık maliyeti 650 Euro’dur. Şehir merkezinin dışına çıkarsanız, aylık 475 € tutacaktır. Ancak, beş odalı bir daire arıyorsanız, şehir merkezinde aylık 1900 € ‘ya mal olabilir ki bu çok pahalı ama tam tersine, aynı daireyi çevre bölgede 850 € ‘ya alabilirsiniz. Ek olarak, fiyatlar ev sahibinize ve bulunduğunuz yere bağlı olarak değişebilir.

Almanya’da aylık kiralama ücretleri nasıl ödenir?

Aylık kira ödemesi için gerçek kira ve Umlagen veya Nebenkosten olmak üzere iki kısım vardır. Kiralamanın tamamı için fiili kira değiştirilemez ancak Umlagen değiştirilebilir. Umlagen, ısı, emlak vergisi, temizlik, su, çöp bertarafı ve kanalizasyon gibi değişen maliyetler içindir. Üstelik bazen gaz ve elektriği de içerebilir. Bu nedenle, bu ayrıntıların kira sözleşmesinin imzalandığı sırada üzerinde çalışılması gerekir.

Yani Almanya’da apartman kiralama süreci dünyanın diğer bölgelerine benzer. Onunla nasıl çalışacağınızı ve neler olduğunu öğrenene kadar zor değildir. Ancak, Hamburg’da bir daire kiralamadan önce yerlerin kirası ve diğer her şey hakkında iyi bir araştırma yapmalısınız.

Edu vizyon yurtdışı eğitim danışmanlığı
Almanya Eğitim WhatsApp Görüşmesi
1
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Edu Vizyon - Felix Academy
Merhaba ;
Almanya'da eğitim hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak istiyorsanız şimdi bizimle ÜCRETSİZ bir WhatsApp Chat yapabilirsiniz.
WhatsApp Çağrınız , 24 Saat içinde mutlaka Almanya eğitim danışmanlığı için Edu Vizyon ve Felix Academy şirketleri tarafından cevaplanacaktır.