Almanya’da meslek edinmek isteyenlere 15 bin Euro

486
Almanya’da meslek edinmek isteyenlere 15 bin Euro
Edu vizyon yurtdışı eğitim danışmanlığı

 

Almanya’da meslek edinmek isteyenlere 15 bin Euro

Almanya’da meslek edinmek isteyenlere 15 bin Euro

Almanya’da meslek eğitimine devam edenlerin 15 bin Euro’ya kadar eğitim desteği alma imkanı bulunuyor. ‘Aufstiegs-BAföG‘ (AFBG) yani ‘Eğitimde İlerleme Yardımı Yasası’ genellikle öğrenciler için devlet desteği ile ilişkilendirilsede mesleki eğitimlerine devam edenler de finansman talep edebilirler.

Almanya’da ‘Aufstiegs-BAföG‘ (Eğitimde İlerleme yardımı yasası) sayesinde meslek eğitimine devam eden kişiler kapsamlı teşviklerden yararlanabilir!

Bu yasayla bir kursa katılarak ya da bir teknik eğitim merkezi veren bir kurumda devam ederek meslek içi eğitim ve öğretim sınavına hazırlanan herkesin geçim masraflarına katkı, kurs masrafları için orantılı sübvansiyon ve düşük faizli kredi alma imkanı bulunuyor. Bu nedenle bir sanayide usta, teknisyen ya da işletme yöneticisi gibi 700’den fazla pozisyonda çalışmak isteyen herkese Aufstiegs-BAföG‘e göz atması öneriliyor.

Eğitimim sırasında maddi destek alabilir miyim?

Üniversite eğitimi almak, kişinin kariyeri için çok faydalı olabilir. Ancak, eğitim sırasında bazı maliyetler sorun yaratabilir. Bu nedenle Almanya’da Federal Eğitim Teşvik Yasası (BAföG) kapsamında bir devlet desteği sunulmaktadır. Sizin veya ailenizin geliri azsa ve Almanya’ya öğrenci vizesi ile gelmediyseniz, belirli koşullar altında BAföG‘e başvurabilir ve ardından devletten maddi destek alabilirsiniz.

Destek temel olarak şu şekilde sağlanıyor

Kurs ve sınav ücretleri: Maks. 15.000 Euro (yüzde 50’si hibe, yüzde 50’si kredi olarak).

Sınav projesi için malzeme masrafları: Maks. 2.000 Euro (yüzde 50’si hibe, yüzde 50’si kredi)

Genel ihtiyaçlar: Aylık max. 963 avro (yüzde 100 hibe)

Finansman için yaş sınırı yok!

AFBG, meslek eğitimine devam etmek isteyen herkes için yasal olarak düzenlenmiş bir destek programı olarak biliniyor. Tam hibe olarak geçim masraflarına katkı, kurs ve eğitim masraflarının orantılı olarak üstlenilmesi ve Kreditanstalt für Wiederaufbau (KfW) aracılığıyla düşük faizli kredi verilmesi gibi çeşitli finansman bileşenlerinden oluşuyor.

Federal Meclis, başvuru süreci, başvuru gönderimi, başvuru iletimi ve başvuru toplama alt bileşenleriyle birlikte şu anda kapsamlı bir şekilde revize ediyor.

Finansman yönergeleri bu web sitesinde

Hallo Almanya İş İlanları

Berlin Almanya İş İlanları

BAföG nedir?

BAföG terimi Federal Eğitim Teşvik Yasası’nın (“Bundesausbildungsförderungsgesetz”) kısaltmasıdır. Lisans öğrencileri için devlet tarafından finanse edilen mali yardım programıdır. Kendileri, ebeveynleri, eşleri veya partnerleri tarafından üniversite eğitimlerini destekleyecek maddi imkânları olmayan öğrenciler için geçerlidir.  İlke olarak, öğrenciler Jobcentre veya Sosyal Yardım Dairesinden destek alamadıklarından, BaföG eğitimlerine devam edebilmeleri konusunda önemli bir rol oynar. BaföG iki eşit kısımdan oluşur: burs ve sıfır faizli devlet kredisi. Bu, eğitiminizi tamamladıktan sonra aldığınız paranın sadece bir kısmını ödemeniz gerekeceği anlamına gelir.

BAföG’e nasıl başvururum?

BAföG başvurusu için, birkaç form doldurup eğitim almak istediğiniz şehirdeki BAföG bürosuna (“BAföG-Amt“) göndermelisiniz. BAföG bürolarının adres bilgilerine studentenwerke.de adresinden ulaşabilirsiniz. Ayrıca, başvuruyla birlikte vermeniz gereken başka belgeler de vardır, ör. hesap ekstreleri ve öğrenci belgesi (“Immatrikulationsbescheinigung”). BAföG başvurunuzu artık internet üzerinden de göndermeniz mümkün. Bafög.de adresinde konu hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz. Ancak üniversiteye kaydolduktan sonra, BAföG için başvuruda bulunabileceğinizi lütfen unutmayın. Ancak, zor durumlarda, örn. halihazırda bir yabancı diplomanız varsa, BAföG ofisinde sözde “ön karar” (Vorabentscheid) için başvurabilirsiniz. Böylece, kaydolmadan önce mali destek alma şansınız olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Bu şekilde, örneğin, yaş sınırına ilişkin bir istisnanın sizin için geçerli olup olmadığını veya halihazırda yabancı bir lisans diplomanız olmasına rağmen bir lisans derecesi için maddi destek alıp almayacağınızı netleştirebilirsiniz.

Başvuruda zorluk yaşıyorsanız, BAföG ofisinden veya Öğrenci İşleri‘nden (Studierendenwerk) yardım isteyebilirsiniz. Ayrıca üniversitenizdeki Genel Öğrenci Birliği’nden (Allgemeinen Studierendenausschuss – AStA) destek alabilirsiniz.

 

Edu vizyon yurtdışı eğitim danışmanlığı