Teknik Üniversiteler (TU) ve Fachhochschule (FH) Arasındaki Fark

2215
Teknik Üniversiteler (TU) ve Fachhochschule (FH) Arasındaki Fark
Edu vizyon yurtdışı eğitim danışmanlığı
Hemen hemen tüm Alman üniversiteleri, genel olarak bir “üniversite” veya “Uygulamalı Bilimler Üniversitesi” (kulağa ne kadar tuhaf gelse de) olarak sınıflandırılabilir. Teknik Üniversiteler (TU), üniversitelerin alt kategorisidir. Daha çok araştırma odaklıdırlar ve belirli bir alanla ilgili konulara dayalı teorik bilgiler sağlar. Öte yandan, Uygulamalı Bilimler Üniversiteleri (FH) tamamen pratik bilgi veya endüstri odaklı çalışmalara odaklanmıştır. TU’lar, yüksek lisans eğitimlerinin ardından Doktora derecesi almayı planlayan öğrenciler için uygundur. Benzer şekilde, AH’ler, yüksek lisans eğitimlerinin hemen ardından bir endüstride çalışmak isteyen öğrenciler için iyidir. .

Technische Universität (TU)

TU üniversiteleri daha çok araştırmaya dayalı öğrenmeye odaklanır. Tipik olarak, kurs çalışmasının %90’ı araştırma projelerine dayanacaktır ve Ar-Ge’lerine yatırım yapmak için Sanayi fonları vardır. Yüksek lisanstan sonra doktora yapmayı dört gözle bekliyorsanız veya öğretmenlik alanında profesyonel bir kariyere sahip olmak istiyorsanız, bu üniversiteler en iyisidir.

Bir TU’de yüksek lisansınızı bitirdikten sonra yine de bir iş başvurusunda bulunabilirsiniz.

Doktoranızı tamamladıktan sonra aynı üniversitede lisans yada yüksek lisans için öğretim görevlisi olarak  kariyerinize devam edebilirsiniz.

Bir üniversitede bir derece kursu teori açısından çok daha ağırdır ve bilimsel bir kariyer yapmak isteyenler için bu iyi bir alternatif olacaktır. İyi geliştirilmiş bir araştırma ve geliştirme çalışması – FH ortalamasının çok üzerinde – derece kurslarında sürekli yeni materyal ve yenilikçi konularda başarı sağlar. Üniversite dersleri değişkendir ve bu durum öğrencinin çalışma hızını kendi ayarlayabileceği anlamına da  gelmektedir. Yani 3 yıllık bir okulu isteğinize bağlı olarak 3 yılda yada 5 yılda tamamlayabilirsiniz.

Fachhochschule (FH)

FH üniversiteleri temel olarak öğrenmeye pratik yaklaşıma odaklanmıştır. Kurslar %70-80 uygulamaya dayalıdır. Bu üniversitelerin endüstrilerle çok güçlü ilişkileri var. Mezun olduktan hemen sonra iş yapacaksanız, FH hedeflerinize en uygun üniversitelerdir. Bizler de Türk öğrencilere, mezuniyet sonrasında Almanya’da çalışmak  bu okulları tavsiye ediyoruz..

AH’ler doktora sunmazlar. Aynı üniversitede yüksek lisans yaptıktan sonra doktora başvurusu yapamazsınız. Ancak, yüksek lisansınızı bir FH’de bitirdikten sonra bir ‘üniversitede’ doktora yapabilirsiniz. Açıkça, yüksek lisansınızdan sonra çalışmak veya doktora yapmak isteyip istemediğinize dair seçim sizinle birlikte.

FH’de, çoğu derece programı mühendislik, doğa bilimleri ve işletme yönetimi alanındadır. Beşeri bilimler, sosyal bilimler alanındaki dereceler ‘Fachhochschulen’de nadiren sunulmaktadır. Şirketlerde daha kısa süreli stajlar, gerçek zamanlı işlevleri ve gereksinimleri bilmek için bir avantaj sağlar. Ayrıca, doğrudan özel sektörden yüksek oranda öğretim üyesi (sanayiden misafir öğretim üyeleri).

Edu vizyon yurtdışı eğitim danışmanlığı
Almanya Eğitim WhatsApp Görüşmesi
1
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Edu Vizyon - Felix Academy
Merhaba ;
Almanya'da eğitim hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak istiyorsanız şimdi bizimle ÜCRETSİZ bir WhatsApp Chat yapabilirsiniz.
WhatsApp Çağrınız , 24 Saat içinde mutlaka Almanya eğitim danışmanlığı için Edu Vizyon ve Felix Academy şirketleri tarafından cevaplanacaktır.