Almanya’da Eğitim Maliyetleri

2696
Almanya’da Eğitim Maliyetleri
Edu vizyon yurtdışı eğitim danışmanlığı

Almanya’da Eğitim Maliyetleri

Almanya, 0,947 İnsani Gelişme Endeksi (İGE) ile dünyanın en gelişmiş altıncı ülkesi konumunda. HDI, Birleşmiş Milletler (BM) tarafından bir ülkenin ekonomik kalkınmasını dört ana parametreye dayalı olarak hesaplamak için geliştirilmiş istatistiksel bir derleme endeksidir – insan ömrü (uzun ve sağlıklı yaşam), eğitim (tamamlanan ortalama eğitim yılı sayısı), kişi başına düşen gelir ve genel yaşam standardı. Almanya’nın eğitim kalitesi, ülkenin genel ekonomik kalkınmasına katkıda bulunan ana faktörlerden biridir. Almanya’da eğitim, altı yaş ve üzeri çocuklara ücretsiz ve kaliteli eğitim sağlayan federal eyaletler tarafından finanse edilir ve yönetilir. Almanya’da okumanın maliyeti ortaokula kadar ücretsizdir.

Ortaöğretim sonrası düzeyde, öğrenciler programa ve kayıt oldukları üniversitenin türüne bağlı olarak belirli maliyetlere maruz kalacaklardır. Bu yazıda, uluslararası bir öğrencinin bakış açısıyla Almanya’da eğitim almanın toplam maliyetini, özellikle de bir Alman üniversitesinde yüksek lisans programına devam etmenin maliyetini gözden geçireceğiz.

Almanya’da Öğrenim Ücretleri

Alman üniversiteleri devlet veya özel üniversitelerdir. Alman Yüksek Öğretim Sistemi üç tür üniversiteye ayrılır: Akademik Enstitüler (Universitäten), Uygulamalı Bilimler Üniversiteleri (Fachhochschulen) ve Sanat, Müzik ve Film Akademileri.

Öğrenim ücreti, üniversiteye (özel veya devlet), üniversite türüne (Akademik, Uygulamalı Bilimler veya Uzman Akademiler) ve ayrıca programa (Lisans, Yüksek Lisans, mesleki, uzmanlık, vb.) bağlıdır. Özel üniversiteler öğrenim ücreti alırken, devlet üniversiteleri öğrenim ücretinden muaftır ve yalnızca nominal bir dönem ücreti alır.

Almanya Devlet Üniversiteleri

Almanya’da 1000 programda eğitim sunan 300’den fazla resmi olarak tanınan devlet üniversitesi vardır. Öğrenci nüfusunun %90’ından fazlası devlet üniversitelerinde eğitim görmektedir. 2014 yılında, Almanya hükümeti tüm devlet üniversitelerinden öğrenim ücretlerini kaldırdı. Almanya’nın federal eyaletleri o zamandan beri kamu eğitim kurumlarının finansmanının sorumluluğunu üstlenmiştir. Devlet üniversiteleri öğrenim ücreti almasa da, öğrenciler Öğrenci Hizmetleri (Studentenwerk), Öğrenci Hükümeti (Allgemeiner Studierenden-Ausschuss, AStA) ve diğer idari masrafları kapsayan bir dönem ücreti (Semesterbeitrag) ödemek zorundadır. Bazı üniversiteler, öğrencilerin bölgedeki toplu taşıma araçlarını kullanmalarına izin veren bir sömestr bileti ücreti de içerir.

Almanya’daki 16 federal eyaletten 15’i herhangi bir öğrenim ücreti talep etmezken, Baden-Württemberg eyaleti, AB üyesi olmayan öğrenciler için devlet üniversitelerinde öğrenim ücretlerini yeniden başlattı. 2017’den itibaren Baden-Württemberg eyaletindeki tüm devlet üniversiteleri, Avrupa dışındaki bölgelerden gelen uluslararası öğrenciler için 1500 Euro’luk bir dönem ücreti almaktadır. Baden-Württemberg eyaletinde bulunan Freiburg Üniversitesi, Mannheim Üniversitesi, Heidelberg Üniversitesi, Stuttgart Üniversitesi, Karlsruhe Teknoloji Enstitüsü (KIT) vb. uluslararası öğrenciler ücret talep ederler.

Diğer eyaletlerdeki devlet üniversitelerinin ortalama öğrenim ücreti, sömestr başına oldukça makul bir ücret alırlar ( 150 / 400 € gibi )  Alman Devlet üniversitelerinin sağladığı mükemmel eğitim kalitesi için istenen bu ücretler gerçekten ucuz sayılır. Uluslararası öğrenciler bir devlet üniversitesine kabul edilirse, Almanya’da eğitim almanın maliyeti sıfıra yakındır.

İşte son derece güncel bir örnek :

İyi bir Alman Üniversitesi olan , Technische Universität Berlin için Sömestr harcı katkısının dağılımı 2021/22 Kış Dönemi

Technische Universität Berlin

Kategori ücretler
İdari ücret 50 avro
Öğrenci kuruluşu katkı yönetmeliği uyarınca öğrenci kuruluşu katkı payı 9,65 euro
StuierendenWERK Berlin katkısı 54.09 euro
Dönem Bileti Yönetmeliğine göre dönem bileti katkısı 193,80 euro
Sömestr Bileti Sosyal Fonuna Katkı askıya alındı
Toplam 307,54 euro

Not: Dönem ücretini kendi ülkesinden ödeyen uluslararası öğrencilerden bazı bankalar, yurt dışı transferleri için ek ücret talep edebilir.

Kaynak: TU Berlin

Almanya’daki En İyi 10 Devlet Üniversitesi

Edu vizyon yurtdışı eğitim danışmanlığı
Almanya Eğitim WhatsApp Görüşmesi
1
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Edu Vizyon - Felix Academy
Merhaba ;
Almanya'da eğitim hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak istiyorsanız şimdi bizimle ÜCRETSİZ bir WhatsApp Chat yapabilirsiniz.
WhatsApp Çağrınız , 24 Saat içinde mutlaka Almanya eğitim danışmanlığı için Edu Vizyon ve Felix Academy şirketleri tarafından cevaplanacaktır.