Almanya’da Siber güvenlik yüksek lisans programları

3081
Almanya’da Siber güvenlik yüksek lisans programları
Edu vizyon yurtdışı eğitim danışmanlığı

Almanya’da siber güvenlik yüksek lisans programları

Almanya’da Siber güvenlik yüksek lisansı, 40’tan fazla üniversitede sunulan iki yıllık bir yüksek lisans derecesidir. Almanca, İngilizce veya her iki dilde sunulan Alman üniversitelerinde Siber Güvenlik alanında yüksek lisans yapmanın maliyeti yaklaşık 288 EUR – 6660 EUR’dur. Türk öğrencilerin oldukça ilgi gösterdiği programı Almanya eğitim danışmanlığı olarak tavsiye ederiz. Heyecan verici olan program hakkında detaylı bilgileri farklı eğitim danışmanlıklarında bulamayacağınızı garanti ederim. Çünkü hiç bir kurum bizim kadar Almanya’da eğitim programları hakkında sizlere detaylı bilgi vermeyecektir. Dilerseniz bunu kurumları arayarak yada görüşerek sizlerde test edebilirsiniz. İkna olmadığınız her konuda biz yazmaktan çekinmeyin.

Siber Güvenlik, Güvenlik Yapı Taşlarının nasıl çalıştığını ve sınırlarının ne olduğunu (kriptografinin arkasındaki matematik dahil) anlamayı öğrendiğiniz bilimsel bir programdır. Buna dayanarak, belirli siber tehditlere karşı yeni algoritmalar/yaklaşımlar tasarlamak ve geliştirmek ve bunların sınırlarını eleştirel olarak değerlendirmek için gereken bilgileri edinirsiniz. Program, bir güvenlik duvarının nasıl yapılandırılacağı veya bir sızma testi aracının nasıl çalıştırılacağı ile ilgili değil, temel teknikleri ve ilkeleri derinlemesine anlayan akademik içerikle ilgilidir.

Siber Güvenlik alanındaki uluslararası Yüksek Lisans programının amacı, toplumun artan taleplerini karşılayabilmeleri için BT güvenliği alanında nitelikli mezunlar yetiştirmektir. Bilgisayar bilimi ve mühendisliği temeline dayanan bu program, siber güvenliğin hem teorik hem de pratik yönlerine odaklanır ve öğrencilere denetim için en uygun öğretmen-öğrenci oranıyla küçük gruplar halinde aktarılır.

Bu program, mezunları siber güvenlik kavramlarını tasarlamak, uygulamak ve yönetmek için gereken becerilerle donatır. Öğrenciler yalnızca siber güvenliğin en önemli ilkeleri ve yöntemleri (ve genellikle bilgisayar korsanları tarafından uygulanan yöntemler) hakkında bilgi edinmekle kalmayacak, aynı zamanda bu bilgileri gerçek dünyada nasıl uygulayacaklarını da öğrenecekler. Mezun olduktan sonra öğrenciler, BT sistemlerini ve kritik altyapıları korumaya yönelik yeni yaklaşımlar ve yöntemler geliştirebileceklerdir.

Bu yaklaşımlar ve yöntemler, en son teknolojiye karşılık gelecek ve çeşitli organizasyonel yönleri ve yasal düzenlemeleri dikkate alacaktır. Ayrıca, siber güvenlik stratejilerini uygulama, konu alanının daha da geliştirilmesine katkıda bulunma ve bugün endüstri ve araştırma topluluğunun karşı karşıya olduğu birçok zorlu görevi üstlenme konusunda nitelikli olacaklar.

Mesleki Faaliyet Alanları

Mezunlar, siber güvenlik stratejilerini uygulamak veya araştırma konu alanının daha da geliştirilmesine katkıda bulunmak için endüstri, yönetim ve bilim alanlarında zorlu görevleri üstlenecek nitelikte olacaklardır. Sektörde önemli bir bilişim uzmanı açığı var. Orantısız pazar büyümesi göz önüne alındığında, siber güvenlik uzmanlarının durumu özellikle kritik olacaktır. Güvenli BT altyapıları oluşturma ihtiyacı toplumsal bir sorun olduğu için pek çok alanda siber güvenlik uzmanlarına ihtiyaç doğacaktır.

Neden Almanya’da Siber güvenlik alanında yüksek lisans eğitimi almalısınız?

Bilgisayar Bilimleri ve Siber Güvenlik uzmanlıklarında yüksek lisans derecesine sahip beş veya altı Alman kurumu, dünyanın en iyi 100 üniversitesi arasındadır. Siber Güvenliğe odaklanan Bilgisayar Bilimleri alanında yüksek lisans derecesi almak için Batı Avrupa’daki en iyi kolejler Almanya’dadır. Alman üniversite mezunlarının maaşları 2019’dan 2021’e kadar istikrarlı bir şekilde %4 arttı .
Siber Güvenlik pozisyonlarında MS için maaş, Berlin’de diğer Alman şehirlerine göre %14 daha yüksektir.
Almanya’da siber güvenlik uzmanları için ücret artışlarının her 15 ayda bir ortalama %9 olacağı tahmin ediliyor.

Almanya’da siber güvenlik eğitimleri hangi üniversiteler var ?

Almanya’daki Siber Güvenlik alanındaki en iyi yüksek Lisans derecelerinden bazıları, öğrencilere ağ güvenliği alanında çeşitli beceriler sağlar. Siber Güvenlik konusunda uzmanlaşmak, bilgisayar işletim sistemlerini siber suç ve tehditlere karşı hak kazanacağınız ve koruyabileceğiniz anlamına gelir. Ayrıca güvenlik stratejileri uygulayabilecek ve BT sistem güvenliğine yönelik yeni yaklaşımların geliştirilmesine katkıda bulunabileceksiniz.

Almanya’daki üniversiteler, Bilgisayar Bilimi veya Mühendisliği alanında lisans veya lisansüstü eğitim seviyelerinde çok çeşitli derece programları sunmaktadır. Çok sayıda Alman üniversitesi , büyük küresel sıralamalarda en iyi dünya üniversiteleri arasında yer almaktadır. Güvenli ve dostane bir ortam ve eğitim konusunda dünya çapında bir itibara sahip olan Almanya, diploma almak için gerçekten değerli bir destinasyondur .

Aşağıda Almanya’daki Siber Güvenlik alanındaki en iyi yüksek lisans derecelerinden bazılarını bulacaksınız:

 

Ludwig-Maximilians-Universität München, LMU Münih

Yazılım Mühendisliği (Yüksek Lisans)

Bavyera Elite Ağının bir parçası olarak, bu programın amacı bilgisayar bilimlerindeki öğrencilerin en iyi yüzde ikisini yazılım mühendisliğinin temel alanları hakkında eğitmektir. Aşağıdakiler gibi beş ana konuya odaklanır:

 • Yazılım Mühendisliği Yöntemleri
 • Resmi Yöntemler ve BT Güvenliği
 • Veritabanı Sistemleri
 • Dağıtık Sistemler
 • İnsan bilgisayar etkileşimi

Ayrıca, bireysel bir çalışma programının entegrasyonu, uygulama oryantasyonu, mentorluk ve sosyal beceriler gibi diğer çalışma alanlarına da odaklanır. Bu, Bavyera Elite Ağı çerçevesinde Augsburg Üniversitesi ve Technische Universität München ile ortak bir yüksek lisans programıdır. Augsburg Üniversitesi’ne kayıt olmalısınız.

Friedrich-Alexander-Universität Erlangen-Nürnberg, Erlangen-Nürnberg Üniversitesi

Bilgisayar Bilimi (MSc)

Bu yüksek lisans programı da oldukça saygındır. Dört uzmanlık sütununda zorunlu seçmeli modüllere sahiptir: Teorik odaklı uzmanlık, sistem odaklı uzmanlık, yazılım odaklı uzmanlık ve uygulama odaklı uzmanlık. Sistem odaklı uzmanlaşmanın temeli, aşağıdakiler gibi BT ve siber güvenlik alanındaki konuları içerir:

 • Bilgisayar Mimarisi
 • Dağıtık Sistemler ve İşletim Sistemleri
 • İletişim Sistemleri
 • Donanım Yazılım Ortak Tasarımı
 • Bilgi Teknolojileri Güvenliği

Teorik bilgisayar bilimi, sistem simülasyonu, ayrık simülasyon, programlama sistemleri, veritabanı sistemleri, yapay zeka, yazılım mühendisliği ve daha fazlası gibi başka modüller de vardır.

Universität des Saarlandes, Saarland Üniversitesi

Veri Bilimi ve Yapay Zeka (M.Sc.)

Veri Bilimi ve Yapay Zeka programı, öğrencileri bu alandaki ulusal ve uluslararası gelişme ve araştırmalara meydan okumaya hazırlar. Bu kursta becerilerinizi geliştirecek ve karmaşık veri analizi ve otomasyonu, matematik ve istatistik, makine öğrenimi, veri yönetimi, veri görselleştirme, yapay zeka, modelleme ve simülasyon hakkında çok şey öğreneceksiniz. Bu program, öğrencileri dijital gelecekte ortaya çıkabilecek zorluklara hazırlamayı ve üstesinden gelmeyi öğretmeyi amaçlamaktadır. Çalışmanın içeriği şunları içerir:

 • Bilgisayar Güvenliği
 • Makine öğrenme
 • Yapay zeka
 • Büyük veri
 • Veri yönetimi
 • Veri goruntuleme
 • Modelleme ve Simülasyon
 • Matematik ve İstatistik

Brandenburg Teknoloji Üniversitesi Cottbus-Senftenberg

Siber Güvenlik, Yüksek Lisans (M.Sc.)

Siber Güvenlik Yüksek Lisans programı, BT güvenliğinin taleplerini karşılamak için nitelikli BT güvenliği mezunları yetiştirmeyi amaçlamaktadır. Bilgisayar bilimi içeriğini teori ve pratikte mühendislik eğitimi ile birleştirir. Bu derece ile mezun olmak, teorik ve pratik BT güvenliği uzmanlığı becerilerini başarıyla öğreneceğiniz anlamına gelir; BT güvenlik unsurlarını tasarlayabilecek, uygulayabilecek ve yönetebileceksiniz. Mezunlar ayrıca şunları yapabileceklerdir:

 • Zorlu endüstri görevlerini üstlenin
 • Siber güvenlik uygulamalarını etkin bir şekilde kullanın
 • Siber güvenliğin gelişimine katkıda bulunmak

Bilgisayar Bilimi, Yüksek Lisans (M.Sc.)

Bu yüksek lisans programı, sistematik analiz, yeni uygulamalar, resmi modelleme ve bilgi işlemenin doğrulanması ile ilgili konulara aşina olma becerisine özellikle odaklanarak, öğrencileri bilgisayar biliminin zorlu faaliyet alanlarına hazırlamayı amaçlamaktadır. Bu programın sunduğu mesleki çalışma alanları şunlardır:

 • İletişim Sistemleri ve Ağ Güvenliği
 • BT Projelerinin Organizasyonu ve Uygulanması
 • Kalite güvencesi ve Yazılım Analizi
 • Kontrol Sistemlerinin Geliştirilmesi ve Test Edilmesi
 • Donanım/Yazılım Araştırma ve Geliştirme
 • Mikroişlemci ve Çip Tasarımı
 • Danışmanlık ve Sistem Danışmanlığı

SRH Hochschule Berlin SRH Berlin Uygulamalı Bilimler Üniversitesi

Bilgisayar Bilimi Yüksek Lisansı – Siber Güvenliğe Odaklanma

Şirket ağları, hassas müşteri verileri ve sunucuların tümünün siber suçlular, virüsler ve kötü amaçlı yazılımlar tarafından korunması gerekir. Bu yüksek lisans programı, öğrencileri yalnızca BT bilgisine sahip olmak için değil, aynı zamanda bu bilgiyi nasıl uygulamaya koyacaklarını da öğrenmek için eğitmeye odaklanır. Öğrencilere farklı iş ortamlarında güvenlik sistemleri tasarlama ve uygulama becerisi kazandırır. Mezunlar Bilgi Güvenliği uzmanı olarak Kamu Kurumları ve Merkez Bankaları, Finans Kuruluşları, Müşavirlikler, Risk Analizi Şirketleri gibi kuruluşlarda istihdam edilebilirler. Bu program sırasında öğrenciler, ilgili iş süreçlerini ve veri güvenliğinin yasal temellerini öğreneceklerdir. İş piyasasında ve kariyerlerinde başarılı olmak için proje yönetimi becerileri ve çeşitli sosyal beceriler kazanacaklar.

Bu 4 dönemlik programın modülleri şunları içerir:

 • Programlama
 • Güvenlik Teknolojileri
 • Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemleri
 • Veri Analizi Araç ve Yöntemleri
 • Penetrasyon testi
 • BT Hizmet Yönetimi ve DevOps
 • Yazılım Geliştirme Süreci
 • Blockchain ve Kripto Para Birimleri
 • BT Revizyonu ve Denetimi
 • Teknoloji Projesi I, II ve III
 • Şirket Projesi I, II ve III
 • İş Oyunu
 • Uluslararası Ticaret Hukuku
 • Bilimsel çalışma
 • Staj
 • Tez

Almanya’da En iyi siber güvenlik yüksek lisansı üniversiteleri

Münih Teknik Üniversitesi, Freiburg Üniversitesi ve diğer önde gelen Alman üniversiteleri siber güvenlik alanında yüksek lisans dereceleri sunmaktadır. QS News 2023’e göre , aşağıdaki tabloda konu sıralamaları, sunulan programlar, uluslararası öğrenci yüzdesi ve toplam program maliyetleri listelenmektedir:

Üniversiteler QS sıralamaları 2023 Programlar Kurs süresi Yıllık Ücretler (Euro)
Münih Teknik Üniversitesi 49 Siber güvenlik ile Msc Hesaplamalı Bilim 2 yıl 284
RWTH Aachen Üniversitesi 147 Siber güvenlik ile CS’de Msc: 2 yıl 2 yıl 11.536
Darmstadt Teknik Üniv 275 Siber güvenlik ile CS’de Msc 2 yıl 540
Freiburg Üniversitesi 571 – 580 Siber güvenlik ile CS’de Msc 2 yıl 3310
Berlin Teknik  158 Siber güvenlik ile CS’de Msc 2 yıl 3900
Heidelberg Üniversitesi 65 Siber güvenlik ile MSc CS 2 yıl 342
Passau Üniversitesi 151-175 Siber güvenlik ile MSc CS 2 yıl 148
Stuttgart Üniversitesi 355 Siber güvenlik ile MSc CS 2 yıl 3400
Dresden Teknik Üniv 200 Siber güvenlik ile MSc CS 2 yıl 700
Göttingen Üniversitesi 215 Siber güvenlik ile MSc CS 2 yıl 762
SRH Berlin Uyg. Bil. Üniv MSc CS – Siber güvenliğe odaklanın 2 yıl 10.800
GISMA İşletme Okulu Siber Güvenlik ve veri yönetiminde Msc 1 yıl 16.000

İngilizce Dil Gereksinimleri

Uluslararası öğrenciler , İngilizce yeterliliklerini kanıtlamak için IELTS veya TOEFL sınavlarını sunmalıdır . Alman Üniversitelerine başvurmak için gereken minimum puan aşağıda listelenmiştir:

Üniversite IELTS TOEFL
Münih Teknik Üniversitesi 6.5 88
RWTH Aachen Üniversitesi 5.5 90
Darmstadt Teknik Üniversitesi 6.5 88
Freiburg Üniversitesi 7 94
Berlin Teknik Üniversitesi 6.5 87
Heidelberg Üniversitesi 5.5 90
Passau Üniversitesi 5.5 87
Stuttgart Üniversitesi 7 95
Dresden Teknik Üniversitesi 6.5 80
Göttingen Üniversitesi 5.5 81
SRH Uygulamalı Bilimler Üniversitesi 6.5 87
Gisma İşletme Okulları 6.5 89
IUBH Uygulamalı Bilimler Üniversitesi 6 80

Almanya’da Siber güvenlikte yüksek lisans eğitimi almaya uygunluk

Adaylar, siber güvenlik alanındaki Alman yüksek lisans programları için aşağıdaki kriterleri karşılamalıdır.

 • Bilgisayar bilimi veya ilgili bir alanda GPA’sı 4 üzerinden en az 3 ve üzeri iyi bir transkript notu.
 • GRE‘yi almak gerekli olmasa da, 300’ün üzerinde bir puan özgeçmişinizin değerini artıracaktır.

Almanya’da siber güvenlik yüksek lisansından sonra işler ve maaşlar

Almanya’da Siber Güvenlik alanında MS için ortalama maaş 13000 Euro ile 20000 Euro/ay aralığındadır. Siber Güvenlik BT güvenliği, Bilgi Güvenliği Analisti, Bilgi Güvenliği Yöneticisi vb. Konularında Yüksek Lisans yaptıktan sonra Almanya’daki işler. Almanya’da eğitiminizi tamamladıktan sonra  Robert Bosch, Cognizant, Amazon.com, SAP, vb. .

Programın maliyeti diğer popüler uluslararası öğrenci yerlerinden daha düşüktür, bu nedenle Siber Güvenlik alanında yüksek lisans yapmak harika bir seçimdir. Almanya, Avrupa’nın en güçlü ekonomilerinden birine sahip ve ülke yazılım teknolojisi kullanımında bir patlama yaşıyor. Çevrimiçi suç faaliyetleri, işletmelerde ve kişisel çıkarlarda dijital dünyaya doğru önemli bir hareketle birlikte artıyor. Siber güvenlik alanında yüksek lisans yapmak, öğrencilerin bu dolandırıcılıkları gerçek ve kanıt oluşturan bir şekilde çalıştırıp analiz etmelerini sağlar ve onları dijital dolandırıcılıkları tanımaya hazırlar.

Almanya’da Siber Güvenlik mezunu bir yüksek lisans için mevcut olan öne çıkan pozisyonlardan bazıları aşağıda listelenmiştir:

Job  Monthly Salary (in EUR)
Chief Information Security Officer 17400
Cross-Platform Security Manager 14100
Data Security Manager 14600
Information Security Administrator 12600
Information Security Analyst 12700
Information Security Engineer 11400
Information Security Manager 16000
Information Security Specialist 13000

Almanya Eğitim Danışmanlığı

Almanya’da eğitim hakkında daha fazla bilgi almak için bizi 0 212 543 58 06 dan arayabilirsiniz. Almanya eğitim danışmanlığı olarak size Almanya eğitim yolculuğunda rehberlik etmekten memnuniyet duyacağız.

Tunçağ Veli Ünlü

Edu vizyon yurtdışı eğitim danışmanlığı
Almanya Eğitim WhatsApp Görüşmesi
1
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Edu Vizyon - Felix Academy
Merhaba ;
Almanya'da eğitim hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak istiyorsanız şimdi bizimle ÜCRETSİZ bir WhatsApp Chat yapabilirsiniz.
WhatsApp Çağrınız , 24 Saat içinde mutlaka Almanya eğitim danışmanlığı için Edu Vizyon ve Felix Academy şirketleri tarafından cevaplanacaktır.